31° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ring sistemi vatandaşın zamanını vurdu

Diyarbakır - 5 Nisan 2021 12:59 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin ulaşımda uygulamaya başladığı ring sistemi, vatandaşların yollarda geçireceği süreyi uzattı. Aktarma sistemiyle birlikte vatandaşların şehir içi ulaşımda yolculuk süreleri 3 katına çıktı.

Diyarbakır’da yaşanan ulaşım sorununu çözemeyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin çözüm olarak sunduğu “ring” sistemi hem vatandaşların yollarda geçireceği zamanı uzattığı gibi ulaşım sorunu da daha da içinde çıkılmaz hale soktu.  Ring sistemiyle bazı hatlar iptal edilirken yeni hatlara ulaşım mesafesi de arttı.

Vatandaşlar uygulamadan rahatsızlığını dile getirirken, aktarmalı sistem dışında şehir merkezine doğrudan ulaşım aracı hattının bulunmadığı ve ulaşım master planın uygulandığı Yenişehir ilçesi Üçkuyular TOKİ sakinleri, durumu protesto etti. Haftalardır uygulamanın kaldırılması için bulundukları girişimler sonuçsuz kalan çareyi protestoda buldu.

YOLCULUK SÜRESİ 3 KATINA ÇIKTI

Uygulamanın sonlandırılmasını isteyen protestocu vatandaşlar adına açıklama yapan Şeyhmus İltaş, Diyarbakır’da istediklerini noktaya ulaşmak için en iki, en fazla 4 araç değiştirmek zorunda kaldıklarını söyledi.  Önceden yaklaşık 40 dakikada Diyarbakır merkeze gidebildiklerini ancak ring sistemine geçilmesinin ardından en az bir saat 30 dakika yolculuk yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti. İltaş, yüklerinin olması halinde, aktarma noktalarında perişan olduklarını anlattı.

‘ESKİ UYGULAMAYA DÖNÜLSÜN’

Üçkuyu bölgesinde öğrenci, memur, işçilerle beraber her gruptan insanın yaşadığına dikkat çeken İltaş, okula ve işyerlerine varamadıklarını ve en az yarım saat kayıplarının olduğu anlattı.  Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Vekili Münir Karaloğlu’nun soruna çözüm getireceğini ancak adım atılmadığını vurgulayan İltaş, toplu taşımalarda eski sisteme dönülmesi gerektiğini vurguladı.

‘BU İŞKENCENİN SON BULMASINI İSTİYORUZ’

Mehmet Akalp adlı yurttaş ise, ring araçlarının mahkumları taşıyan araçlar olduğunu, burada yaşayan yurttaşlara mahkum muamelesi yapıldığını söyledi. Akalp, “Sabah geliyoruz, otobüse biniyoruz, araştırma hastanesine gidiyoruz –Kovid-19’dan bahsetmiyorum bile- ardından tekrar başka bir araca binip şehire gidiyoruz. Bugün misafirlerim gelecekti iki saattir beni arıyorlar. Biz oraya nasıl geleceğiz soruyorlar. Eski sisteme geçilmesini istiyoruz. Bakın zaten hizmet yok.  8 yıldır buradayım bir kaldırım yapılmamış.” diye konuştu.

Üçkuyu sakinlerinden Ayten Ayana ise ring sisteminin “işkence” olarka tanımladı. “Halkımız için bu sistem işkencedir, bu işkencenin son bulmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Eski sisteme dönülmesi için dilekçe verdiklerini ifade eden Ayana, “Ring sistemi bizi mağdur ediyor. Dilekçe yazdık gönderdik. Daha bize dönüş yapılmadı. Herhangi bir cevap alamadık.” diye ekledi.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 537 kez okundu.
Diyarbakır - 12:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.