33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Saadet Partisi: “HDP’nin kapatılmasına karşıyız”

Bağlar - 24 Haziran 2021 14:50 A A

Görevini devretmeye hazırlanan Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılmasına karşı olduklarını söyledi.

Partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan SP İl Başkanı Bozan, 2007’den beri yürüttüğü il başkanlığı görevini, 26 Haziran Cumartesi günü Kaplan Düğün Salonu’nda, yapılacak il kongresiyle Abdurrahman Ergin devredeceğini duyurdu.

HDP İzmir İl Eşbaşkanlığı çalışanı Deniz Poyraz’ın öldürülmesini kınayan ve ailesine sabır dileyen Bozan, Cumhur İttifakı’nın HDP’ye yönelik dillerini eleştirerek, “Herkesin şahit olduğu gibi, Cumhur ittifakının Genel Başkanları ve yöneticileri başta olmak üzere, yandaş medya ve yorumcularının, yıllardır, ‘HDP=PKK’ diye, HDP’ye yönelik kullandığı siyasî dil ve üslûbun, İzmir’de meyvesini vermesidir. Açık söylemek gerekirse, kullandıkları dil ve üslûba baktığımızda, genç kızın kanı, Cumhur İttifakı yetkililerinin, yandaş medya kuruluşlarının, gazeteci ve yorumcuların üstüne sıçramıştır.” ifadelerini kullandı.

‘HDP’NİN KAPATILMASINA KARŞIYIZ’

Benzer olayların olmaması için siyasetçilerin birlik ve beraberliği, sevgi ve barışı pekiştiren bir dil ve üslup kullanması gerektiğine işaret eden Bozan, HDP hakkında açılan kapatılma davasına değinerek, “Biz siyasi partilerin yargıyla kapatılmasına karşıyız. Siyasi partileri halk açar ve halk kapatır. Siyasi parti mensupları bir suç işlese yargılanıp cezalandırılabilir ve partiden uzaklaştırılabilir. Bugüne kadar yaklaşık 21 parti kapatılmış ama çözüm olmamıştır. Ülkemizin birlik ve beraberliği, huzur ve barışı için siyaset alanını yok etmek değil aksine genişletmek gerekir. Akli selim bunu gerektirir. Bunun siyasi bir karar olduğuna inanıyor, Anayasa Mahkemesinin olumsuz bir karar almamasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Bu haber 453 kez okundu.
Bağlar - 14:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.