Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Sağlıkta dönüşüm bir canavara dönüşmüştür’

Diyarbakır - 18 Ekim 2021 15:09 A A

Meslektaşları Ömer Erdinç Erdaş’ın bir hastanın saldırısına uğramasına tepki gösteren Diyarbakır Dişhekimleri Odası Başkanı Erdal Sağır, sağlıkta dönüşüm programını şiddeti beslediğini belirterek, “Sağlıkta dönüşüm programı biz sağlık çalışanlarının canına kast eden bir canavara dönüşmüştür.” dedi.

Diş Hekimi Ömer Erdinç Erdaş’ın bir hastasının sözlü ve fiziki saldırısına uğraması Diyarbakır Dişhekimleri Odası, Diyarbakır Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesince düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.

Diyarbakır Yenişehir Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik’i önünde yapılan açıklamada konuşan Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya, sağlıkçılara yönelik şiddet olaylarının arttığına işaret ederek, şiddete uğrayan meslektaşlarının yanında olduklarını ve şiddete karşı mücadele edeceklerini dile getirdi.

Sağlık alanında yaşanan şiddetin memlekette yaşanan şiddetten bağımsız olmadığını vurgulayan Yerlikaya, şiddetin cezasızlık politikasıyla doğrudan bağı olduklarını düşündüklerini dile getirdi. Sağlık vakalarında şiddet artışının sürdüğüne dikkati çeken Yerlikaya “Sağlık alanından şiddet vakalarına verilen beyaz kod her yıl artarak devam ettiğini ve geçen yıl 13 binlerde olduğunu, bu yıl sadece Sağlık Bakanlığının rakamlarına yansıyan kısmıyla 12 bin olduğunu biliyoruz” dedi.

Sağlıkta dönüşüm programının sağlıktaki şiddete yönelik kaotik bir etki yarattığını ifade eden Yerlikaya, sağlıkta yaşanan şiddete önleyici yasa talebini bir kez daha yenilendi.

‘BEYAZ KOD BAŞLATILAMADI’

Diyarbakır Diş Hekimleri Odası Başkanı Yılmaz Sağır, meslektaşları Ömer Erdinç Erdaş’ın bir hasta tarafından fiziksel ve sözlü şiddete maruz kaldığını ifade ederek, “Hastanede beyaz kod faal olmadığı için maalesef beyaz kod başlatılamamıştır. Hastane güvenliğinin geç müdahalesinden dolayı tepkisini dile getiren meslektaşımız ne yazık ki güvenlik görevlileri tarafından da sözlü şiddete maruz kalmıştır” ifadesini kullandı.

‘DÖNÜŞÜM PROGRAMI BİR CANAVARA DÖNÜŞTÜ’

Yasaların uygulanmamasının verdiği özgüvenle saldırganın daha sonra meslektaşlarını sahte sosyal medya hesabı üzerinden taciz ve tehdit etmeye devam ettiğini aktaran Sağır, “Cezasızlığın tüm şiddet vakalarında ana fail olduğunu biliyoruz. Dünden bugüne yöneticilerin sağlık çalışanlarını şiddetin hedefi haline getiren itibarsızlaştırıcı söylemleri bugünkü noktanın en önemli sebeplerinden biridir. Sağlıkta dönüşüm programı biz sağlık çalışanlarının canına kast eden bir canavara dönüşmüştür. Bu program sonucu oluşan kışkırtılmış sağlık talebi, artan angarya ve iş yoğunluğu altında ezilen sağlık çalışanları her gün dozu artan şiddet olguları ile karşı karşıya kalmaktadır” diye konuştu.

Yaşanan olayla sağlıkta şiddetin son bulmasını umduğunu belirten Sağır, her zaman meslektaşlarının yanında olacaklarını sözlerine ekledi.

Bu haber 623 kez okundu.
Diyarbakır - 15:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.