30° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Samir Firması, günde 100 bin maske üretiyor!

Diyarbakır - 2 Mayıs 2020 18:20 A A

Corona virüsü salgınından sonra birçok üretici zor günler yaşarken, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların önemli bölümü çalışmayı sürdürüyor. Özellikle sağlık sektörü için malzeme üreten fabrikalar tam kapasite üretime devam ediyor. Bunlardan biri de, daha önce tıbbi malzeme üreten Samır Tıbbi Ürünler Medikal Tekstil Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi, salgın başlayınca sağlık kuruluşları için maske üretmeye başladı. Şirket, şimdilerde günde 100 bin maske üretiyor.

Gıda, metal, plastik, mobilya, tekstil ve inşaat malzemeleri gibi sektörlerde 280 firmanın üretim yaptığı Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde Corona virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı bugünlerde hummalı bir çalışma var.

Organize Sanayi Bölgesi de salgından etkilendi. Çalışan sayısı 7 bin 500’den 4 bin 500’e kadar düştü. Ancak üretim, salgına karşı alınan önlemlere rağmen devam ediyor. Özellikle sağlık sektörünün ihtiyacı olan maske, tulum gibi malzemeleri üreten firmalar çalışmalarını sürdürüyor.

Foto: Mahmut Bozaslan

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde daha önce tıbbi malzeme üreten Samir Tıbbi Ürünler Medikal Tekstil Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi salgın başlayınca sağlık kuruluşları için maske üretmeye başladı. Günde 100 bin maske üreten Samir Tıbbi Ürünler Medikal Enerji Sanayi Lmd. Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sadrettin Tosunlu, çalışmalarını anlattı.

“CORONOVİRÜS SALGININDAN SONRA SERİ ÜRETİME GEÇTİK”

Tosunlu “Corona virüsü salgını başladıktan sonra seri üretime geçtik, kapasiteyi artırdık. Bizim de bir nebze bir katkımız olsun diye üretimimizi çoğalttık. Şu anda maske üretimimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. Resmi kurumlara, valiliğe, belediyeye maske yetiştirmeye çalışıyoruz. Günde 100 bin civarı üretiyoruz. Biz aksine hem personel çoğaltıp hem de üretimi arttırdık. Kar oranını gözetmeden seri üretime geçtik. Personel sayımızı arttırdık. Bizimde bir katkımız olsun dedik, elimizden gelen her şeyi yaptık. Zor olmuyor isteyince, isteyerek yapınca zor olmuyor. Maddi olarak çok şükür zorlamıyor bizi, devlet de bizden maliyetini almıyor” dedi.

OSB’DE SAĞLIK SEKTÖRÜ İÇİN ÜRETİM YAPAN 10 FİRMA VAR!

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde Tosunlu gibi sağlık sektörü için üretim yapan 10’u aşkın firma var. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, bazı sektörlerde üretimin durmadığını söyledi. Üretime ara vermemeye çalıştıklarını söyleyen Odabaşı “Gıda ve sağlık ürünlerini durduramadık. Organize sanayide sağlıkla ilgili tüm önlemleri alarak, üretime devam etmeyi düşündük. Bugüne kadar 7 bin 500 ila 8 bine yakın kişi çalışıyordu. Sokağa çıkma yasağı döneminde sayı 4 bin 500’e düştü. Üretimimizi durdurmak istemiyoruz. Yarın Corona bittiğinde ihracata hızlı bir şekilde devam etmek istiyoruz. Maske üretimini yapıyoruz, tulum üretimi yapıyoruz. 10 firmamız tulum ve maske üretiyor ve sağlık sektörüne katkıda bulunuyoruz” dedi.

Kaynak: Amerikanın Sesi

Bu haber 1606 kez okundu.
Diyarbakır - 18:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.