16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Sanat Sokağı kaderine terk edildi

Diyarbakır - 31 Ekim 2019 22:17 A A

Diyarbakır merkez Yenişehir İlçesi Ofis Semtinde bulunan Sanat Sokağı,  bakımsızlıktan adeta harabeye döndü. Sokak esnafı, sorunların çözülmediğine vurgu yaptı.

Diyarbakır merkez Yenişehir İlçesi Ofis Semtinde bulunan Sanat Sokağı’nın, altyapı sorunları çözülmeden 2015 yılında yeniden dizayn edildi. Çözülmeye sorunlar sebebiyle oluşan kırık parke taşları ve yolun bakımsızlığı vatandaş ve esnafı çileden çıkardı. Uzun süredir Sanat Sokağı’ndaki sorunların çözülmesini bekleyen ve hiçbir sonuç alamayan esnaf ve vatandaşlar, yetkililerin biran önce çözüm bulmasını istiyor.

“PROJE VAR AMA UYGULANMIYOR”

Sanat Sokağı’yla ilgi hali hazırda bir proje bulunduğunu ancak projenin bir türlü hayata geçirilmediğini söyleyen Ofis Sanat Sokağı Güzelleştirme ve Koruma Derneği (OSS-DER) Yönetim kurulu üyesi Yusuf Akat, “Sanat Sokağımızın bakımsızlığından hem dernek hem de sanat sokağı esnafı olarak şikâyetçiyiz. Daha önceki kayyum döneminde hazırlanmış hali hazırda bir proje var ve bu projenin uygulanması gerekiyor. Proje hayata geçerse sokak canlanabilir, gelişebilir. Sokağın canlanması sadece sokağa tek değil Yenişehir’e komple bir refah getirir. Bu şekilde bakımsız olması her açıdan olumsuz olarak etkiliyor” dedi.

“ESNAF, KÜÇÜLMEYE GİDİYOR”

Sanat Sokağı’nın bakımsızlığı sebebiyle esnafın büyük sıkıntı yaşadığını belirten Akat, şunları söyledi: “Yağmur yağınca sokakta yürünmüyor. Attığınız her adımda sular fışkırıyor. Gerekli yerlerle görüşmeler yapıyoruz ama çalışmaların biran önce yapılması gerekiyor. Çalışmalar yapılmadığı için hem vatandaş hem de esnaf sıkıntı yaşıyor. Esnaf giderek küçülmeye başlıyor ve işten çıkarmalar başlıyor. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi birde esnaf dükkân kapatmaya başladı. Çözüm noktası aslında çok basit ama ilgilenilmiyor. Hazırlanan projenin uygulanması ve gerekli sanatsal etkinlikler, aktiviteler, şenlikler yapıldığı zaman sokak zaten canlanır. Tabi tüm bunlardan önce sokağın yapılması gerekiyor.”

“SOKAK SAHİPSİZ KALDI”

Sanat Sokağı’nın kaderine terkedildiğini söyleyen Akat, “ Sokağın adı gibi sanatla anılması gerekiyor. Ne yazık ki son 4-5 yıldır hiçbir etkinlik yok ve bununla ilgili çalışmada yok. Sokakta yürünmüyor ve bizde o sebepten hiçbir girişimde bulunamıyoruz. Ayrıca seyyar satıcılar ve aşırı işgallerde almış başını gidiyor. Sokak tamamen sahipsiz bir hal aldı. Esnafta artık hiçbir şey yapamıyor” diye konuştu.

“BELEDİYE İŞİNİ YAPMALI”

Yetkilerin görevlerini hakkıyla yerine getirmediğini vurgulayan Akat, şu ifadeleri kullandı: “Emniyet güçleri burada işini hakkıyla yapıyor. Sokakta sürekli 3-5 polis memuru sabah gelip akşama dek sokağın asayişi için çalışıyor. Kendilerine çalışmaları için teşekkür ediyoruz. Aynı özveriyi ve çabayı Büyükşehir Belediyesi ve Yenişehir Belediyesinden de bekliyoruz. Esnaf olarak göreceğimiz en küçük bir kıvılcımda yetkililerin yanında olacağız.”

ESNAF KONUŞMAYA KORKUYOR

Sokakta yaşanan sorunları dile getirdikleri zaman zor durumda kaldıklarını ve yetkililer tarafından bazı yaptırımlara maruz kaldıklarına değinen esnaflar,“ Konuşmaya korkuyoruz. Daha önce gazetecilere röportaj verdik ve sonrasında resmen kara listeye alındık. Bizler hiçbir şekilde siyasi veya şahsi bir oluşumun parçası değiliz. Biz tamamen Diyarbakır ve Sanat Sokağı için faydalı olmak istiyoruz. İstanbul için taksim neyse Diyarbakır içinde Sanat Sokağı aynı eşdeğerdedir. Bizler şehrimizin gelişmesine katkı sunmak istiyoruz ama en doğal hakkımız olan ifade özgürlüğümüzü kullanamıyoruz. Biz, sokağımızın bu yıl içerisinde yenilenmesini istiyoruz. Hiç kimsenin ne biz esnafları nede vatandaşları mağdur etmeye hakkı yok” dedi.

Yağmur ENSARİ’nin Haberi

Bu haber 480 kez okundu.
Diyarbakır - 22:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.