33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Sanatın yeni merkezi Keçi Burcu’nda çalışmalar tamamlandı

Diyarbakır - 26 Haziran 2021 23:55 A A

Büyükşehir Belediyesi, sanatın yeni merkezi olarak belirlediği ve Diyarbakır’ın en büyük burcu olan Keçi Burcu’nda çalışmaları tamamladı.

Büyükşehir Belediyesi, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânı ve Diyarbakırlılar için önemli bir yere sahip olan Keçi Burcu’nun girişindeki küçük meydanı, sanat etkinlikleri için açık fuaye alanı olarak tasarladı.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, burcun giriş kotunun düzeltilmesi amacıyla müze denetiminde yapılan kazılarda sur duvarlarının özgün temel kotuna kadar indi. Sur duvarlarında doku kaybı olduğunu tespit eden ekipler, duvarın sağlam olduğu bölüme kadar özgün harçlı moloz ile dolgu yaptı, özgün dokuyla uyumlu duvar ördü.

53 NOLU BURCA AHŞAP PLATFORM YERLEŞTİRİLDİ

Önceden yıkılmış 53 nolu burç içerisindeki toprak temizlenerek duvarlar ortaya çıkarıldı. Ziyaretçilerin, UNESCO Dünya Mirası’nın bir diğer öğesi olan Hevsel Bahçeleri’ni izleyebilmeleri için burca ahşap platform yerleştirildi.

MEYDANIN ZEMİNİNE BAZALT TAŞ DÖŞENDİ

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Keçi Burcu tarafında bulunan alanın yağmursuyu drenaj hatları ve altyapı çalışmaları tamamlandı. Sur duvarlarını yabani otlardan ve diğer canlılardan korumak için 2 metre genişliğinde drenaj hattı yapıldı. Fuaye alanı olarak kullanılacak burcun önündeki küçük meydanın zeminine bazalt taş döşendi. Yapısal peyzaj kapsamında bazalt amfide iroko ahşap kaplama uygulaması yapıldı. Çevre düzenleme çalışmaları kapsamında belirlenen yerlere farklı türlerde çalı, çiçek dikildi ve rulo çim serildi. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Keçi Burcu, açık havada kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Bu haber 290 kez okundu.
Diyarbakır - 23:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.