Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Saz’ın Hikayesi Belgesel Oldu

Diyarbakır - 6 Mayıs 2021 12:09 A A

Türk Kültüründe çok önemli bir yere sahip olan Saz’ın hikayesinin nesilden nesile aktarılması için Diyarbakır’lı Yönetmen, Türk Halk Müziğinin Duayenlerinin hikayelerini dinleyerek ‘Ağaçtan Dervişe’ adlı uzun metrajlı belgesel filmini çekti.

Diyarbakır’lı ödüllü yönetmen Mehmet İsmail Çeçen tarafından hazırlanan belgesel filminde sazın ağaçtan dervişe giden süreci anlatıldı. 

Uzun metrajlı belgesel film de Ünlü Saz ustası Hüseyin Eroğlu’nun Kahramanmaraş’ın köylerinden getirdiği ağaçları işleyerek saz haline getirilişi süreci ve ünlü halk ozanlarının sazla olan hikayesi konu alındı.

 Dünyaca ünlü halk ozanlarından Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Özlem Özdil ve Mazlum Çimen’in sazla tanışma hikayelerini ele alan belgesel filminin yapımcılığını Lily medya, Danışmanlığını Zuhal Akmeşe, Görüntü yönetmenliğini Cihat Bilen, Hukuk danışmanlığını Mustafa Sevik, Basın Danışmanlığını Gazeteci Ramazan Demir ve filmin sponsorluğunu ise Otostore Melih-Mevlüt Nazlıcan ve Selen Almaç Deniz yaptı.

‘Ağaçtan Dervişe’ uzun metrajlı filmin Yönetmenliğini yapan Diyarbakırlı Yönetmen İsmail Çeçen, enstrümanlar üzerine yapmış olduğu araştırmalar sonucunda 5 aylık bir süre içerisinde film çekimlerini tamamladıklarını belirterek, “Filmin çekimlerini ustalarla yaparken ne kadar doğru bir iş yaptığımızı ve kültürümüz de çok önemli bir yere sahip olan Saz’ın hikayesinin nesilden nesile aktarılmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Çeçen, “Kahramanmaraş, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da yapmış olduğumuz çekimleri sürecinde müthiş bir dayanışma gördüm. Çekimlerini yaptığım Üstadların misafirperverliği, sanata verdiği kıymeti gördükçe ne kadar doğru bir çalışmanın yapıldığına inandım” dedi.

Ramazan DEMİR’in Haberi

Bu haber 667 kez okundu.
Diyarbakır - 12:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.