28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Semt pazarları için sıkı tedbirler geldi

Bağlar - 2 Kasım 2020 15:32 A A

Diyarbakır Hıfzıssıhha Kurulu, semt pazarlarının seyrekleştirilmesini ve pazarların giriş ve çıkışının kontrollü yapılması kararını aldı. Kurul, ihlali durumunda ağır cezalara uygulanmasını gündemine aldı.

Diyarbakır Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs salgını hakkında alınacak tedbirler kapsamında valilik binasında toplandı. Toplantının ardından yayınlanan yazılı açıklamada, merkez ilçelerde kurulan semt pazarlarına ilişkin alınan bir dizi önlemler yer aldı.

Semt pazarlarına sıkı denetimlerin yapılması kararlaştırılan toplantı sonrası yapılan açıklamada, semt pazarlarında tezgahlar arası mesafenin 3 metre ve pazar yerlerinin seyrekleştirilmesi içinde esnafın numaralandırılması, bir hafta tek sayılı numaralı esnafların, diğer hafta ise çift sayılı esnafın tezgah açmasına kararı alındığı belirtildi.

Kurul, kuralların pazarcı esnafları tarafından ihlal edilmesi durumunda ve bunun ısrarlı bir şekilde sürdürülmesi durumunda 3 bin 150 TL’ye varan para cezası uygulanması ve ısrarın devam etmesi durumunda tezgahlarının 7 gün kapatılması karar altında alındı.

TEK VE ÇİFT OLARAK NUMARALANDIRILACAK

Kurul, tek bir pazarın bulunduğu merkez Kayapınar ilçesinde, pazar numarası verilen pazarcı esnafının 1 hafta tek, diğer hafta ise çift numaraların satış yapmasına yönünde tedbir aldı. Merkez Bağlar ilçesinde 3 adet pazarın olduğuna işaret edilerek, bunlardan kadın semt pazarında herhangi bir ihlalin olmadığı geriye kalan 2 pazarda ise her pazarcı esnafı arası mesafenin 4 metre olduğu ve pazarcı esnafının arasında 1 metrelik boşluk olarak bırakıldığından 2 esnaf arasındaki mesafenin 2 metre yapılması karar altına alındı.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR KONTROLLÜ YAPILACAK

Merkez Yenişehir’deki pazarda da tek ve çift sayılarına göre tezgah açılmasının karar verildiği belirtilen Diyarbakır Hıfzıssıhha Kurulu açıklamasında, pazar yerlerinde giriş çıkışların kurulacak bariyer sistemiyle kontrol altına alınmasına, sabit olacak şekilde polis memurlarının bulundurulmasına karar verildiği kaydedildi.

GİRİŞ ÇIKIŞTA ATEŞ ÖLÇÜLECEK

Açıklamada, pazar giriş çıkışlarında zabıta görevlileri ile birlikte girişte ateş ölçer ile vatandaşlarımızın ateşlerinin ölçülmesine ve ateşleri uygun olmayanların içeriye alınmamasına, maske kullanımının denetlenmesine, pazar yerlerinin tespitinin sağlıklı bir şekilde yapılması için çizimlerinin yapılmasına karar altına alındığı vurgulandı.

UYMAYANLARA PARA VE TEZGAH KAPATMA CEZASI

Pazar yerlerine ilişkin alınan kararların ihlali durumunda cezaların öngörüldüğün altı çizilen açıklamada, ilk ihlalde, uyarının yapılmasına ikinci ihlalde 3 bin 150 TL idari para cezasının kesilmesine,  üçüncü ihlalde, bir gün, dördüncü ihlalde tezgahın 3 gün kapatılmasına, tekrarında ise 7 gün kapatılmasına kararı verildiği aktarıldı.

Bu haber 538 kez okundu.
Bağlar - 15:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.