27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Sendikalar 1 Mayıs’ı alanlarda karşılayacak

Diyarbakır - 15 Nisan 2021 08:03 A A

Diyarbakır’da sendika ve meslek kuruluşlarının oluşturduğu Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı alanlarda karşılayacaklarını açıkladı.

Diyarbakır’da sendika ve meslek kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ilişkin Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Platform bileşenleri adına açıklama yapan DİSK Genel-İş Diyarbakır Şube Başkanı Hasan Hayri Eroğlu, “Kapitalist sistemin emek, doğa ve kadın karşıtı politikaları en son koronavirüs örneğinde olduğu gibi hem salgınlara, afetlere, krizlere yol açmakta hem de sonuçlarının daha ağır yaşanmasına neden olmaktadır. Nitekim koronavirüs salgınında önlenebilecekken, yayılımı durdurulabilecekken daha fazla kar, daha fazla sömürüyü esas alan sistemin politikaları sonucu 14 Nisan 2021 itibariyle resmi rakamlara göre dünyada 136 milyon 291 bin 755 vaka yaşanmış, 2 milyon 941 bin 128 insan yaşamını yitirmiştir.” ifadelerini kullandı.

 Birleşmiş Milletler (BM), 2020 yılında pandemi nedeniyle dünya çapında 255 milyon tam zamanlı mesaiye eş değer çalışma saatinin yok olduğunu açıkladığı rapora değinen Eroğlu, bu raporda 2020’deki istihdam kaybı için “benzeri görülmemiş” tanımlaması yapıldığını, rapora göre, dünya çapında işsiz sayısı 33 milyon daha artarak 220 milyona ulaştığına dikkat çekti.

“ÇARKLAR DÖNSÜN DİYE SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI”

Yaşanan sorunların sorumlusu olarak kapitalist üretim sistemini gören Eroğlu, “Kapitalist sistem krizler, salgınlar ürettiği gibi bunları fırsata çevirme ahlaksızlığında da bulunuyor. DİSK-AR Nisan 2021 raporuna göre de ayda ortalama 14 bin 722 olmak üzere 2020 yılında 177 bin işçi Kod-29 bahanesiyle işten çıkarıldı! AKP iktidarının ‘yeter ki çarklar dönsün’ diyerek hayata geçirdiği sermaye yanlısı, emek karşıtı politikaları nedeniyle her gün yüzlerce vatandaşımızın yaşamını yitirmesine, onbinlerce yeni vakanın neden olunmuş, salgın kontrolden çıkmıştır.” diye konuştu.

Hükümeti emek karşıtı politika yürütmekle suçlayan Eroğlu, güvenlik soruşturmalarına, İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmesine KOD-29 la işten çıkarmalara, ekonomik kriz ve yoksulluğa, KHK’lere, güvencesiz çalıştırılmaya, çalışanların üzerindeki vergi adaletsizliğine karşı 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını söyledi.

Bu haber 372 kez okundu.
Diyarbakır - 08:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.