33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Şenyaşar ailesinden ‘adalet’ talebi ziyaretleri

Diyarbakır - 2 Temmuz 2021 16:27 A A

Seçim sırasında ailesinin AK Parti’li Yıldız ailesiyle kavgasında eşini ve 2 oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar, Diyarbakır Barosu’nu ziyaret ederek, hukuki destek talebinde bulundu.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 2019’daki seçim çalışmaları sırasında AK Parti’li Halil İbrahim Yıldız’ın ailesi Şenyaşar ailesi arasında çıkan kavgada, 2 oğlunu ve eşini kaybeden Emine Şenyaşar, başlattığı “adalet nöbeti” kapsamında Diyarbakır Barosu, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ile Saadet Partisi (SP) il başkanlıklarını ziyaret ederek, “adaletin sağlanması için destek talebinde” bulundu.

İLK ZİYARET DEVA’YA

Şenyaşar ailesi, ilk olarak DEVA partisine ziyaret etti. Burada konuşan Ferit Şenyaşar, 3 yıldır hak ve adalet mücadelesi verdiklerini belirterek, “Yargı yoluyla zulüm devam ediyor. Olayın katilleri bellidir. Fakat 3 yıldır hukuksuz bir şekilde dava açılmıyor. Dayanışması için DEVA’ ya teşekkür ediyoruz. Davamızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

 Partinin Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, partilerinin Şanlıurfa’daki yönetimlerinin de dosyayla ilgilendiğini kaydetti. Ülsen, “Olayın detayları bütün kamuoyu tarafından bilinmekte. Bütün yaşanılanlar delil ve tespitleriyle ortada. Fakat bu mücadeleye karşılık alamıyorlar. Devletin temeli adalettir, siz adaleti sağlamadığınız zaman her şey hükümsüz kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Bu sadece Şenyaşar ailesinin davası değil bütün Türkiye’nin davasıdır” diyen Ülsen, “Onlar kaybederse biz de kaybetmiş olacağız. Maddi gerçeği ortaya çıkarın. Elleri kolları bağlı olmayan adalet sisteminde neden 3 yıldır bir karar vermiyor? Adalet mekanizmasında şaibe yaratılmasını değil var olan şaibenin kaldırılmasını istiyoruz. Şenyaşar ailesinin yanında yer almaya, zulm kimden gelirse gelsin mazlumun yanında yer alma şiarıyla devam edeceğiz.” diye konuştu.

‘BU ADALET Mİ?’

 Emine Şenyasar ise, yakınlarının hastane bahçesinde öldürüldüğünü anımsatarak, “Bütün kayıtları sildiler. Cezaevindeki oğlumu bıraksınlar, ailemi katlettiler. Onların çocukları dışarıda rahat rahat dolaşıyor benimkiler öldü. Bu adalet mi? Onlar hırsız ve insanlara zulüm ediyor. Benle bu oğlum tek kaldık. Her yeri dolaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

“ADALET İSTİYORUZ BU ZULÜM YETER”

 Aile, daha sonra hukuki destek için Diyarbakır Barosu’nu ziyaret etti. Burada gözyaşlarına hakim olamayan anne Şenyaşar, “Bir kağıt parçasıyla adalet arıyoruz. Çocuklarımın kanları hastaneydi. Hepsini gördüm. Adalet istiyoruz, bu zulüm yeter.” dedi.  Ferit Şenyaşar da dosyaya dair baroya bilgi verdi. Şenyaşar, “Suça ortak oluyor. İnsanım diyen herkesin mücadelemize destek vermesini bekliyoruz. Bizi ölümle tehdit ediyorlar ama biz korkmuyoruz. Ya bu yolda öleceğiz ya da adaleti getireceğiz.” diye kaydetti.

‘DOSYA AİLE AVUKATLARINDAN KAÇIRILIYOR’

 Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, göreve başladıkları ilk gün Şenyaşar ailesini ziyarete ettiklerine dikkati çekerek, “Bu olay herkesi üzüyor, insanın boğazı düğümleniyor. Diyarbakır Barosu olarak bütün süreçte ailenin yanındayız. Her avukatın bu dosyaya hassasiyeti var.” dedi.

Eren, “Eğer toplumun adalet duygusunu tatmin edemezseniz o ülkede adaletten bahsedemezsiniz. Şenyaşar ailesi nezdinde failler hakkettiği cezayı almazsa toplumun da güveni kırılacak. Türkiye’de bu cezasızlık sorunu her geçen gün derinleşiyor. 3 kişinin ölümünden bahsediyoruz, fakat dosyada kısıtlama kararı var. Dosya aileden avukatlardan kaçırıyorlar. Sonuna kadar sürecin takipçisiyiz. Yanlarında olduğunuzun sözünü veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aile daha sonra Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Ergin’i ziyaret ederek, destek talebinde bulundu. Egin, olayın aydınlatılması ve adaletin sağlanması için desteklerini esirgemeyeceklerini dile getirdi.

Bu haber 318 kez okundu.
Diyarbakır - 16:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.