28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Silvan’daki intiharlar Meclis gündemine taşındı

Diyarbakır - 4 Kasım 2020 15:49 A A

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde son 55 günde 7 gencin intihar etmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde son 55 günde 7 gencin intihar etmesini Türkiye’ye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Tanrıkulu, gençlerin intiharıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi sundu.

Önergesinde, intihar eden gençlerin isimlerini sıralayan Tanrıkulu, Diyarbakır’da 25 Ekim Pazar gününden itibaren kayıp olan ve 2 Kasım 2020 tarihinde Malabadi Çayı’nda cenazesine ulaşılan 26 yaşındaki D.G. isimli gencin intihar ettiği iddiası doğru olup olmadığını, ölümünün akabinde ailesinin ve yakınlarının ifadelerine başvurulup vurulmadığını, D.G.’nin ölümüne ilişkin soruşturmanın akıbetini sordu.

Önergesinde, 29 Eylül 2020 tarihinde Diyarbakır Silvan İlçesine bağlı Yüksek Mahallesi’nde inşaat halindeki bir binada cenazesi bulunan 18 yaşındaki İ.K. ailevi sorunlarla intihar ettiği iddialarını doğru olup olmadığını, intiharsan sonra ailenin ifadelerine başvurulup vurulmadığını ve soruşturmanın akıbeti sorularının yanıtlarını istedi.

SORUŞTURMALARIN AKIBETİNİ SORDU

Önergesinde, 11 Eylül 2020 tarihinde ise Diyarbakır Silvan İlçesi Kazandağı Mahallesi’nde yaşadığı evde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Z.E.’nin silahla intiharının doğru olup olmadığını soran Tanrıkulu, Z.E.’nin ailesinin ifadesine başvurulup vurulmadığını ve olaya ilişkin soruşturmanın akıbetini sordu.

‘İSMİ BASINA YANSIMAYAN 4 KİŞİ KİMLERDİR?’

Silvan’da intihar eden 7 kişiden D.G., İ.K. ve Z.E.’nin isimlerinin basına yansıdığını dile getiren Tanrıkulu, ismi basına yansımayan ve intihar ettiği belirtilen 4 kişinin kimler olduğunu, olaya ilişkin soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sorarak, şu soruların yanıtlarını istedi: “Özellikle 2020 yılı Eylül Ayından itibaren Diyarbakır Silvan İlçesinde art arda yaşanan 7 intihar olayı ve sebepleri ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır? 2002 – 2020 yılları arasında yıllar bazında 4 Kasım tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere ve ilçelere göre toplam kaç kişi intihar ederek yaşamını yitirmiştir? İntihar vakalarının yaşa ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır?”

Bu haber 558 kez okundu.
Diyarbakır - 15:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.