Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Şimşek: “Demokratik birlik ikametgahının adresi Hakem Devletidir”

Diyarbakır - 8 Temmuz 2021 18:57 A A

Toplumsal Mutabakat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Şimşek, Şüphesiz demokratik birlik ikametgahının adresinin “Kapsayıcı Devlet” de diyebileceğimiz Hakem Devleti olduğunu ifade ederek, “Bu ülkenin ortak bir toplumsal mutabakata şiddetle ihtiyacı var. Kapsayıcı hakem devlet için akılcı, modern ve sahada duyulan yeni reformlar ertelenmemeli. 2023’ten sonra muhtemel yeni Anayasa için demokratik bir iklim ve ortam sağlanmalıdır” dedi. Şimşek, Toplumsal Mutabakat Derneği olarak, yeni ve demokratik yol işaretlerini Sayın Devlet başkanının ağzından duymak istediklerini söyledi.

Toplumsal Mutabakat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a yapacağı ziyaretiyle ilgili bir açıklama yaptı.

“DİYARBAKIR ORTADOĞA’NIN DEMOKRASİ BAHÇESİDİR”

Bu kadim şehir Diyarbakır’ın Ortadoğu’nun demokrasi bahçesi olduğunu savunan Şimşek, “İnsan düşüncesine ait her düşünceyi ikliminde ve hoşgörüsünde barındırmış, çok kültürlülüğe hep müsaade etmiştir. Son yüzyılda Ortadoğu topraklarının muhatap olduğu kanlı kaotik ortamlardan uzak dursa da etkilenmiş ve istikrarıyla oynanmaya çalışılmıştır. Tüm olumsuz dayatmalara rağmen bu şehir ve bu halk inançlı duruşunu bozmamış, terör davetlerine de icabet etmemiştir” diye konuştu.

“ZERO ANAYASANIN YERİNİ BULMASI GEREKİYOR”

Şimşek, Diyarbakır’ın bölgenin ekonomik, demokratik ve kültürel anlamada gemici feneri olduğunu ama aynı zamanda vefalı ve inançlı dostlarının dostu olduğunu vurgulayarak, “Sayın Devlet Başkanıyla 2005’de defacto olarak başlayan ilk demokratik adımların zaman zaman akametlere uğradığı bilinmektedir.  Bugünün siyasi seçenekleri, yeni, zero bir Anayasanın yerini bulması, 2023 seçimlerinden sonraya kalacağı, ancak eski reformların onarımı kadar, yeni ekopolitik reformlara pratiğiyle ihtiyacımızın olduğu da kendini dayatıyor” dedi.

“DEMOKRATİK BİRLİK İKAMETGAHININ ADRESİ; HAKEM DEVLET”

Şüphesiz demokratik birlik ikametgahının adresi “Kapsayıcı Devlet” de diyebileceğimiz Hakem Devleti olduğuna değinen Mahmut Şimşek, şunları söyledi:

“Bu ülkenin ortak bir toplumsal mutabakata şiddetle ihtiyacı var. Kapsayıcı hakem devlet için akılcı, modern ve sahada duyulan yeni reformlar ertelenmemeli. 2023 ten sonra muhtemel yeni Anayasa için demokratik bir iklim ve ortam sağlanmalıdır. Başkanlık sistemi, yeni anayasadan önce reformlarla Kürd halkına ve Türkiye Halkına totalde anlatılmalı. Bunu anlatacak en duyarlı en anlaşılır ve en dinlenilir dil Devlet Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan dili olabilir diye düşünüyor ve kendilerinden Diyarbakır’dan Türkiye ‘ye yeni ve modern bir çıkış yolu bekliyoruz. Evet, Toplumsal Mutabakata şiddetle ihtiyacımız var. Kürd Halkı en çok Hendek Çukur ve Fetö rezaletinden sonra ihmal edildiğini sanıyor. Bölge insanı ülke genelinde yaşadığı yerden artık, Militanla yöneticiyi, Siyasetle Bürokrasiyi, Aidiyetle Şovenizmi, Kimlikle Yurttaşlık bağını, Savaşla Barışı, Silahla Sandığı ayıra bildiğini, kavradığını söylemek ve anlaşılmak istiyor. Toplumsal Mutabakat Derneği olarak, yeni ve demokratik yol işaretlerini Sayın Devlet başkanının ağzından duymak istiyoruz”

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 959 kez okundu.
Diyarbakır - 18:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.