Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Şin’ Filmine En İyi İnsan Hakları Ödülü

Diyarbakır - 11 Aralık 2020 13:45 A A

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle düzenlenen Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda, Batman’da Ilısu Barajı’nın suları altında kalan tarihi Hasankeyf ilçesini anlatan “Şin” filmi, “En İyi Film” ödülüne layık görüldü.

Diyarbakırlı Mehmet İsmail Çeçen’in yönettiği, filmde, sulara gömülen tarihi Hasankeyf ve ilçedeki mezarlıktan yakınlarının kemiklerini taşıyan köylülerin hikayesi anlatılıyor.

Yapımcı-yönetmen Semra Güzel Korver, gazeteci Doğan Şentürk, akademisyen Nezih Orhon, oyuncu Songül Öden ve eleştirmen-oyuncu Emrah Kolukısa’nın jüri üyeliğini yaptığı yarışmada, baraj suları altında bırakılan tarihi Hasankeyf ilçesinin son durumunu anlatan “Şin” filmi, yaklaşık 90 film arasından seçilerek En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.

Yapımcılığını TÜRSAB BTK Başkanı Mehmet Akyıl, Melih Nazlıcan, Cihat Bilen, Hukuk Danışmanlığını Avukat Mustafa Sevik’in, üstlendiği Şin filminde, Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesinin Ilısu Barajı’nın suları altında kalması nedeniyle yok olan köyleri ve mezarlıklardan yakınlarının kemiklerini taşıyan köylülerin hikayesini anlatıldı.

Filmin Yönetmeni Mehmet İsmail Çeçen bu filmin sadece sular altında kalanın yalnızca tarihi eserlerin olmadığını yaşanmışlıklar ve kültürümüzün olduğunu söyledi.

Çeçen, Fotoğrafçı bir arkadaşım Hasankeyf ile ilgili doküman topluyordu. Onla konuştuğumda haber kupürlerinde olduğu gibi tarihi eserlerin ve mezarların taşıdığını, köylerin boşaltıldığını söyledi. Bende bu haberden yola çıkarak Botan çayına gittim. Oradaki köylülerle görüştüm ve docu drama ile etkili bir hikaye çıkarmaya çalıştım. 3 kuşağı tek filme alıp, eski kuşağın yok oluşunu çocuğun masumiyetini anlatmaya çalıştım.’’ dedi.

Bu haber 1432 kez okundu.
Diyarbakır - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.