Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Sivil toplum kuruluşları aşı için harekete geçti

Diyarbakır - 30 Haziran 2021 13:23 A A

Bölge kentlerinde aşılama oranın Türkiye ortalamasının altında kalmasına karşı harekete geçen sivil toplum kuruluşları herkesi aşı olmaya çağırdı.

Sağlık Bakanlığının paylaştığı aşılama verilerinde, Doğu ve Güneydoğu illerinin aşılama oranlarının Türkiye ortalaması altında seyretmesine karşı harekete geçen sivil toplum kuruluşları ortak açıklama yaparak, vatandaşları aşı olmaya çağırdı. İş ve meslek ve sağlık kuruluşlarının oluşturduğu Diyarbakır Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu temsilcilerinin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Ulu Cami önünde katılımcılar adına ortak açıklamanın Diyarbakır Tabip Odası Eşbaşkanı Elif Turan yaptı.

‘AŞILAMA İLE ENGEL OLUNABİLİR’

Tıp alanında kullanılan en güvenli ve etkili tıbbi uygulamanın aşı olduğunu ifade eden Turan, salgınla mücadele de kullanılan aşıların da bu yöntemlerden biri olduğunun altını çizdi. Koronavirüs aşılarının vaka sayılarını düşürmede kısmi olarak etkili olduğunu dile getiren Turan, yüksek aşılama oranlarına ulaşmak, kitlesel korunma ve bağışıklık kazanımının hedefi için aşılamanın büyük önem arz ettiğini kaydetti. Aşılama oranında bölge illerinin diğer illere göre çok daha az olduğunu hatırlatan Turan, “Bölge illeri birçok parametrede olduğu gibi aşılamada da son 10’u oluşturmaktadır. Bölgemizdeki aşı tereddüdünün yüksekliği yadsınmamalı, bu tereddüttü yıkmaya yönelik çalışmalara hız verilmelidir. Sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi ve emek/meslek örgütlerinin de kararlara dâhil edilmesi, toplumda aşıya karşı güvensizliği gidermek için hayati olacaktır. Toplumsal bağışıklık için en az yüzde 80-90 gibi bir aşılama oranına ulaşılması gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Hastalığın yayılması yavaşlatılmadıkça yeni varyantlar ortaya çıkmaktadır. Çeşitli ülkelerde çıkan yeni varyantlar ancak ve ancak etkili bir aşılama ile engellenebilir.” diye konuştu.

‘PANDEMİDEN KURTULABİLİRİZ’

Piyasaya sürülen aşıların bilimsel süreçlerden geçerek güvenirliğinin kanıtlandığını dile getiren Turan, son dönemlerde aşılar ile ilgili tartışmaların tamamen dezenformasyondan kaynaklandığını vurgulayarak, “Kovid- 19’un tehlikeli bir hastalık olmadığını, aşılanma olmasa dahi rahat geçirebileceğini, herhangi bir kimyasalı kullanmak istemediğini belirtenler de büyük yanılgı içerisindedir. Bugün koranavirüs yoğun bakımlarında yatanların büyük kısmı aşılanmamış olanlardan oluşmaktadır. Aşılananlarda hastalık çok daha hafif geçmektedir. Bilimsel çalışmalar, aşının hastalığı kötü geçirme ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırdığını göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

‘HERKESİ AŞILANMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Bunu Türkiye’deki sağlık çalışanlarının pandemide yaşadıklarıyla örnekleyen Turan, “Aşılama öncesi bir yılda 400’e yakın sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir. Toplumda hastalığın azaldığının düşünüldüğü zamanlarda dahi sağlık çalışanları Kovid ile karşılaşmaya devam etmektedir. Aşılama sonrasında bu dramatik süreç kırılmıştır. Bu ölümlerin büyük çoğunluğunun aşılama ile durdurulabilir olduğu görülmektedir. Aşı oranlarını arttırarak sevdiklerimizi ve toplumumuzu koruyabiliriz. Aşıya getirilen eleştirilerin hiçbir bilimsel temelinin olmadığını, tamamıyla söylencelerden ibaret olduğunu her yerde anlatarak, aşı yaptırmayan tüm tanıdıklarımızı aşının etkileri ve güvenirliliği konusunda ikna ederek bu hastalığı azaltabilir, Kovid-19 pandemisinden kurtulabiliriz. Herkesi aşılanmaya ve aşının önemini anlatmaya çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu haber 467 kez okundu.
Diyarbakır - 13:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.