34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonundan ‘Covid-19’ uyarısı!

Diyarbakır - 28 Eylül 2020 16:07 A A

Diyarbakır’daki Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, artarak yayılmaya devam eden Covid-19 salgınıyla ilgili Hem Kamu idaresinin ve Diyarbakır halkının yapabilecekleri konusunda çağrıda bulunuldu.

Koordinasyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ülke ve özelde Diyarbakır’da Covid-19 salgını artarak yayılmaya devam ettiğine işaret edilerek, “Ne yazık ki; günlük yaşamda hissettiğimiz “daralan çember” neredeyse her evde hastalık ya da yakınlarımızın kaybına dönüşmüş durumdadır.  Alınan önlemler, önlemlere uyumu içeren bir dolu sorun tüm bu “kontrol dışı” görüntünün temel gerekçelerini oluşturmaktadır.

“TEDAVİ OLANAKLARI KENT İÇİN SINIRA DAYANDI”

Kentimiz hastanelerinde Covid-19 vakaları için ayrılan yataklar hemen hemen dolmuş, yoğun bakım yatakları için ameliyathanelerin dönüşümü yapılmış ancak tedavi olanakları kentimiz için sınıra dayanmış görünmektedir.  Tüm bu kısıtlılıklarla beraber havaların soğuması kapalı mekanlarda kalabalık ortamların oluşmasına neden olacak ve enfeksiyon hastalıklarının artışı için tetikleyici faktör halini alacaktır.  Dikkat etmezsek zor zamanlar bizi beklemektedir” denildi.

“HALKIMIZA ÖNERİLERİMİZ VE YAPABİLECEKLERİMİZE DAİR BİR YOL HARİTASI ÇIKARDIK”

Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, sadece açıklamalarıyla değil aktiviteleriyle de temsil ettiği grupların ve toplumun salgınla başetme becerisini arttırmaya çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) son dönem değerlendirmeleri sonucu ortaya çıktığına değinilen açıklamada, “Salgın bu kadar etkili bir haldeyken üzerinde sorumluluk hisseden STK’lar olarak “yapılabilecekler” ve “yapabileceklerimiz” konusunda daha uzun ve planlı çalışmalar yapmaya karar verdik.  Toplum sağlığını ilgilendirecek tüm süreçlerde bilgilendirme, uyarma ve salgınla mücadele olanaklarının arttırılmasını içerecek bir çalışma planı ortaya çıkarmayı hedefledik.  Organize sanayi bölgesinde ve diğer sanayi sitelerinde işçi sağlığından, esnafların işyerlerine varana kadar çalışma alanlarında büyüyen sorunlar görmekteyiz. Kamusal toplu kullanım alanlarının salgın için önemli olduğunu biliyoruz. Tüm yaşam alanlarımızda yeni imkanlar yaratarak, birbirimize destek olarak salgının üstesinden geleceğimize inanıyoruz.  Hem Kamu idaresine hem de Diyarbakır halkına önerilerimiz ve yapabileceklerimize dair bir yol haritamız olacak” denildi.

KAMU İDARESİNE ÇAĞRI

Açıklamada, İlk etapta acil yapılacaklar da sıralanarak, kamu idaresine çağrıda bulunuldu:

“Salgının önüne geçebilmek için kamusal alanların kullanımı ve toplu etkinliklerin yapılma biçiminin yeniden düzenlenmesi.

Sağlık tesislerinde ortaya çıkan eksikliklerin hızla giderilmesi, yataklı ünite için gerekli ek, taşınabilir hastane benzeri yapıların kurulumu için planlama yapılması.

Covid test (PCR) olanaklarının yaygınlaştırılarak temaslıları içerecek şekilde yapılması.

Barınma koşulları yetersiz olan, gelir düzeyi düşük ve beslenme olanakları kısıtlı olan insanlara gerekli desteklerin sağlanması.

Covid olmuş ailelerin izolasyon sürecinde yaşayacağı temel ihtiyaçların karşılanması.

Hijyen kitlerinin temin edilerek muhtarlıklar ya da başka kamu organizasyonları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması.

Toplu ulaşımla ilgili mesafe denetlemelerinin yürütülmesi, toplu özel ulaşım araçlarına gereken desteklerin sağlanması.

Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet yürüten sanayicilere işçi taşıma ve işyerlerini dezenfekte etmeleri konusunda gerekli desteklerin sağlanması, 

Sağlık çalışanlarının maddi ve manevi olarak desteklenmesi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek ve tükenmişlik sendromu nedeniyle çalışma koşullarının iyileştirilmesi”

HALKA ÇAĞRI

Pandemi Koordinasyonu, halka da şu çağrıda bulundu:

“Covid-19 nedeniyle çok daha kötü günler bizleri bekliyor. İnsanlarımızın ne kadar değerli olduğunu ve canlarımızı kaybettiğimizin bilincinde olalım.

Toplu kullanım alanlarında mesafeyi koruyarak ve maske takarak hijyen kurallarına uyalım, başkalarının haklarına ne kadar saygılı olduğumuzu gösterelim.

Çarşıda, pazarda, parkta, otobüste, café-restaurant gibi yerlerde bunlara azami özen gösterelim.

Çalıştığımız yerlerde başkalarının zarar görmesini engelleyecek şekilde davranalım.

İzolasyon kurallarına uyalım. Covid-19 en fazla aile içinde bulaşıyor. Bunun farkında olalım.

Dayanışmaya önem verelim. Kentimiz dayanışmanın en güzel örneklerini her zaman göstermiştir.

Hastalık bulguları varsa ertelemeden sağlık kuruluşlarına başvuralım. Tedavi süresince evden çıkmayalım.

Sağlık çalışanlarının ne kadar önemli bir iş yaptığını bilerek hareket edelim. Şiddete asla izin vermeyelim”

SAĞLIK GÖNÜLLÜLERİ ADIYLA KENTTE BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ

Diyarbakır Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, açıklamanın son bölümünde ise planlarını sıraladı:

“Sağlık Gönüllüleri” adıyla tüm kentte bilgilendirme faaliyetlerine başlanacak.

Organize Sanayi Bölgesinde ve Küçük Sanayi Sitelerinde “Pandemi işçi sağlığı kurulları” ile çalışmaya başlanacak.

Şehrin belirli noktalarında bilgilendirme, hijyen ürünü dağıtımları ile farkındalık oluşturulacak.

Gelir düzeyi düşük mahallerde ihtiyaç sahiplerine hijyen ürünlerinin dağıtılması sağlanacak”

Bu haber 646 kez okundu.
Diyarbakır - 16:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.