26° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Siyasiler, Milli Dayanışma Kampanyasını değerlendirdi

Bağlar - 1 Nisan 2020 13:34 A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” diyerek başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yardım hesabı açıldığını söyledi. Başlatılan yardım kampanyasına dair konuşan Siyasi parti temsilcileri ise  “Kampanya doğru ancak yeterli değil. Devletin kendi öz kaynakları kullanıldıktan sonra bu adım atılmalıydı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından “Millete Sesleniş” konuşması yaptı. Toplantıda, bakanlıklarla sağlık önlemleri, gıda güvenliği, kamu güvenliği gibi konuları ayrıntılı şekilde ele aldıklarını ifade eden Erdoğan, salgının ilk günlerinden itibaren, Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturdukları Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, sağlık tedbirlerini eksiksiz hayata geçirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda Milli Dayanışma Kampanyası başlattıklarını söyledi. Sosyal medya üzerinden paylaşım yapan Erdoğan, paylaşımda “Nice sıkıntıyı birlikte göğüslediğimiz, nice mücadeleyi birlikte yürüttüğümüz Milletimizle el ele vererek, Rabbimizin yardım ve inayetiyle inşallah bu musibetin de üstesinden geleceğiz. Çünkü #BizBizeYeterizTürkiyem, #BizBizeYeteriz.” ifadelerini kullandı.

Videolu paylaşımda, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Covid-19 ile mücadele sürecinde Sağlık Politikaları ve Ekonomik yardımlarına Milli Dayanışma ile destek ol. Toplumun üç temel ayağı (Devlet, Sivil Toplum Kuruluşları Özel Sektör) mümkün olan en yüksek fonu ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak istiyor. Covid-19’a karşı sen de birlik ol. Ekonomik alanda zarar gören ihtiyaç sahiplerine hep beraber ulaşalım.” ifadeleriyle kampanyaya destek için IBAN numaraları paylaşıldı.

KAYAALP: “KAMPANYA MİLLİ DUYGULARI DEPREŞTİRDİ”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp, “Dünyada şuanda bir kaos yaşanıyor. Avrupa Birliği dağılma noktasına geldi. Artık birbirlerine sırtlarını dönmüş bekliyorlar. Bizler de daha önceden de sürekli söylediğimiz gibi bizim bizden başka dostumuz yok diyoruz. Bu noktada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasını başlattı. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli bu kampanyaya destek vermek amacıyla 5 aylık maaşını kampanyaya bağışladı. Bizde MHP Diyarbakır İl Başkanlığı olarak 15 Bin Türk Lirası bağışta bulunacağız. Bu kampanya bizlerin milli duygularını depreştirdi” diye konuştu.

ÖZER: “DEVLETİN ÖZ KAYNAKLARI KULLANILMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer ise şu ifadeleri kullandı:    “Devletin kendi imkânlarıyla, öz kaynaklarıyla bu yardımlar yapılmalıydı. Suriyelilere ve diğer ülkelere yardım edebiliyorsak kendi ülkemize hayli hayli yardım edebileceğimizi düşünüyorum. Kendi kaynaklarımızla bu süreci sürdürebilirdik.”

ENSARİOĞU: “KARARI OLUMLU BULUYORUZ”

Yardım kampanyasına dair konuşan İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, şöyle konuştu:  “Başlatılan yardım kampanyasını ilk adım olarak değerlendiriyoruz ve olumlu bakıyoruz. Başlatılan kampanyaya halkımızın iştirak edeceğini düşünüyorum. Yardım amaçlı böyle bir kampanyanın başlatılmış olması çok mühim ve önemlidir. Devamının da geleceğini düşündüğüm olumlu bir kampanya olduğunu söyleyebilirim.”

CEYLAN: “DEVLETİN HAZİNESİNDEN YARDIM YAPILMALIYDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan ise yardım kampanyasını eleştirdiklerini vurgulayarak şöyle konuştu: “Diğer ülkelere baktığımızda her biri sosyal yardım çerçevesinde büyük meblağlarla yardım yapılacağını açıkladı. Diğer ülkeler “Siz sağlığınızı düşünün ekonomiyi biz hallederiz”  diye söylemlerde bulundular. Türkiye’ye baktığımızda ise mevcut iktidar sermayeyi ayakta tutmak için sadece 100 Milyar Türk Lirası açıklaması yaptı. Vatandaşlara ise hijyen malzemesi vereceklerini söyleyerek dua etmelerini istedi. Devletin yıllarca vergi ve bağış adıyla halktan aldıkları paraları halka harcamaları gerekirken o paraları yediler. Şimdi de halka yardım etmeleri gerekirken halktan yardım bekliyorlar. Kampanyayı sert bir şekilde kınıyoruz. Doğru olan halktan yıllarca alınan paranın bugün halka harcanmasıydı ama onu yapmadılar.”

BOZAN: “YARDIM TALEBİ MAKUL ANCAK ŞARTLI DESTEKLİYORUZ”

Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih bozan ise şöyle konuştu: “Bizde, hatırlanacağı gibi, 22 Mart 2020 de yaptığımız basın açıklamasında devletin sosyal devletin gereği olarak bu tür felaketlerde vatandaşa her türlü yardımı yapması gerektiğini söylemiştik. Ancak iktidar bizim imkânlarımız yetersiz yardıma ihtiyacımız var diyorsa,   “emekçiye, çiftçiye ve esnafa”  dağıtılmak üzere “destek fonu” kurulmasını tavsiye etmiştik. Zaten geçmişe bakıldığında Milletimiz her zaman devletine ve birbirlerine destek ve dayanmışa içinde olmuştur. Depremde, selde, çığda ve diğer doğal felaketlerde hep millet olarak elini cebine atmış bir lokma da olsa paylaşım yapmış gerekli fedakârlığı yapmıştır. Ancak maalesef devletin eliyle yaptığı zamlar ve koyduğu vergilerle vatandaşın cebinden hep eli çıkmamıştır onu da hatırlatmakta fayda var. Şunu da hatırlıyoruz, daha önce milletten toplanan paralar toplanma maksatlarının dışında kullanıldığı için ciddi bir güvensizliğinde olduğu unutulmamalıdır. Örneğin; İşsizlik fonunda toplanan paralar Deprem vergisi diye bilinen ve sonra kalıcı hale getirilen cep telefonlarının faturalarına yansıtılan “iletişim vergileri” nerede kullanıldı? Bundan dolayı bir güvensizlik var. Esas itibarıyla devlet Vakıf Dernek değildir ki para toplasın. Devlet tedbir alır ve yardım eder yardım toplamaz. Ama yine de topladığı yardımı borçlara veya başka fonlara aktarmak yerine toplanma maksadına uygun dağıtması lazımdır. Bu konuda AKP iktidarının karnesi pek temiz değildir. Biz çekincelerimizle beraber, Toplanacak yardımların sonradan herhangi bir şaibe altında kalmaması için toplama ve dağıtım yerlerinin çok şeffaf olması ve açıklanması gerekir. İktidar; Koronavirüs için tahmin ettiği bütçe ne kadardır? Bu tahmini bütçenin ne kadarını devletin karşılama imkânı var ne kadarını milletten istiyor? Bu yardımlar kimlere, nerelere ve nasıl harcanacak? Şimdiden açıklanması gerekir.”

“PARANIN KİMLERE HARCANACAĞI ÖNEMLİ”

Bozan, sözlerini şöyle devam ettirdi: “ Toplanacak para şu kesimlere harcanmalıdır; Koronavirüs nedeniyle kapanan büyük küçük İşyerleri ve Kobilerin işsiz kalan işçilerine, işsiz ve dar gelirlilerin fatura ödemelerinde, çiftçilerimize, iş yapamayan ve dükkânını kapatan Esnafın Kira ve fatura ödemelerine, Diyarbakır’daki engelli vatandaşlarımıza, Her şeyden önce bu bağışı yapacaklara başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Ancak bu yardımlara; Siyasi Partilerin 2020 yılı için hazineden alacakları 419 milyonda bu fona devretmeleri, futbol kulüpleri ve Futbolcular: Çünkü milyon dolarlarla transferler yapıyorlar, ülkemizdeki ihaleleri alan büyük holdingler, şirket sahibi büyük iş adamları, Cumhurbaşkanın, 7 aylık maaşı 568 bin ancak Sarayın günlük masrafı 2 milyondan bahsediliyor bunun kısılması ve fona aktarılması, TBMM’de tasarrufa gidilmesi. Hatırlanacağı gibi medyaya düştüğü kadarıyla TBMM lokantalarında günlük 550 çeşit yemek çıkıyormuş. Doğruysa bu çeşitlerin 3’e indirilmesi ve diğer giderlerin bu fona aktarılması, yapılan yazlık ve kışlık saraylarından durdurulması ve buralara ayrılmış bütçenin bu fona devredilmesi. Devletin her kademe ve kurumunda tasarrufa gidilmesi, Saadet Partisi Konya Milletvekili Sayın Abdülkadir Karaduman’ın başlattığı gibi diğer tüm vekillerinde maaşlarını bağışlamaları.”

BAKIREZA: “MÜSİAD OLARAK DESTEK VERECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yardım kampanyasına destek vereceklerini dile getiren MÜSİAD Diyarbakır İl Temsilcisi Mehmet Bakıreza, “Kampanyayı olumlu değerlendiriyoruz. Bizde MÜSİAD olarak 81 ilde bulunan 86 temsilciğimizle beraber bu kampanyaya destek vereceğiz” dedi.

Kaynak: Güneydoğu Güncel

Bu haber 1245 kez okundu.
Bağlar - 13:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.