13° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Skandal kitap Meclis gündeminde!

Diyarbakır - 23 Mart 2021 16:15 A A

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı “Şehrimiz Diyarbakır” tanıtım kitabında kenti “şiddet, madde bağımlığı ve cinsel istismar” ile özdeşleştiren ifadelerin kullanılması Meclis gündemine taşındı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “2023 Eğitim Vizyonu” belgesi çerçevesinde, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı “Şehrimiz Diyarbakır” kitabında kenti “şiddet, madde bağımlığı ve cinsel istismar” ile özdeşleştiren ifadeler bulunmasına yönelik tepkiler sürüyor. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan’ın dağıtımının durdurulduğunu sosyal medya hesabından duyurduğu kitap, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Diyarbakır şivesi Azerbaycan Türkçesi’ne bağlandığı “Şehrin riskleri” adlı bölümde ise “şiddet, madde bağımlığı ve cinsel istismar” ifadelerine yer verildiği kitaba ilişkin Meclis Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Ataş önergesinde, “Şehrin Riskleri” adlı bölümde ise “şiddet, madde bağımlığı ve cinsel istismar” ifadelerine yer verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Sorumlular hakkında da bir işlem başlatıldığı yönünde bir bilgi kamuoyuna verilmemiştir. Hem ilkokul öğrencisi çocuklarımızın ahlaki gelişimi açısından hem de Diyarbakırlı vatandaşlarımız açısından söz konusu ifadeler kabul edilemezdir.” ifadelerini kullandı.

Ataş soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un şu soruları yanıtlamasını istedi:  “Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu belgesi çerçevesinde bölge illerindeki ilkokullarda okutulmak üzere hazırlanan Diyarbakır şehir tanıtım kitabında yer alan skandal ifadeler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Bu doğrultuda hazırlanan diğer kitaplarda da benzer ifadeler bulunmakta mıdır? Milli Eğitim Bakanı Diyarbakırlı vatandaşlarımızdan özür dileyecek midir? Bu kitapların denetimin yapan yetkililer bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa bu ifadeleri tespit edip düzelttirmemeleri nedeniyle işlem yapılacak mıdır?”

Bu haber 605 kez okundu.
Diyarbakır - 16:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.