22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

SP İl Başkanı Bozan’dan Kentsel dönüşüme destek!

Bağlar - 15 Ekim 2020 14:55 A A

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Bağların çehresini değiştirecek olan projenin diğer mahallelerde de devam ettirilmesini ve benzer projelerin diğer semtlerde de yapılmasını istedi.

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, merkez Bağlar ilçesinde çarpık yapıların ortadan kaldırılması için  ilk etapta Kaynartepe Mahallesi’nde 54 dönümlük alanda başlatılacak olan kentsel dönüşüm projesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ ÇOK DOĞRU VE ÖNEMLİ BİR PROJE”

Bağlar ilçesinde hükümet tarafından başlatılacak kentsel dönüşüm projesine onay çıkması kararına vatandaş gibi kendilerinin de çok sevindiğini belirten Bozan, “Bağlar ilçemiz göçlerle, çarpık kentleşmeyle sorunlu bir ilçeye dönüşmüş, herkesin ilk fırsatta başka bir yere göç etmek istediği bir ilçe haline gelmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bağlar Belediyesi tarafından yaklaşık 1 buçuk yıldır devam eden ön hazırlık safhasının ardından,  hazırlanan projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay vermesiyle Bağlar’da oturan vatandaşları sevindirdiği gibi biz de vatandaşlarımız adına sevindik ve memnun olduk” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ ÇOK CİDDİ BİR İHTİYAÇTIR”

Kentsel dönüşüm projesinin çok ciddi bir ihtiyaç, çok doğru, güzel ve önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Bozan, emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Kısmen de olsa Bağların çehresini değiştirmiş olacaktır. Diğer mahallelerde de projenin devam ettirilmesini bekliyoruz. Ancak bu süreçte bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum. Hak sahibi aileler, evlerini kimseye ucuz fiyata kaptırmasın, devlet bu tür fırsatçılara, fırsat vermesin. Vatandaşın evi bire bir değiştirilsin. Eğer değer farkı alınması düşünülüyorsa vatandaşın maddi durumu göz önüne alınarak, devlet bunu finanse etmelidir. Proje dahilinde olan semtlerde kamulaştırma yapılırken vatandaşların, fiyat konusunda rızası ve proje hakkında görüşü alınmalıdır. Doğru ve güzel bir proje yapılmışken, vatandaş mağdur edilmemelidir” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞEFFAF YAPILMALI”

Kentsel dönüşüm projesi ihalesinin çok şefaf yapılması ve hiç kimseye  peşkeş çekilmemesi gerektiğini belirten Saadet Partisi  İl Başkanı Bozan, Proje kar amaçlı yapılmamalıdır. Bu güzel projenin arka planında, vatandaşın sırtından yeni zenginler meydana getirilmemelidir. Ehil, liyakatlı ve tecrübeli mühendislerle çalışılmalıdır. Kullanılan malzemeler kaliteli olmalı, 6 ay sonra  yapılar dükülmemelidir. Yeşil ve doğal alanlar, dinlenme ve piknik alanları, yürüyüş parkurları ve çocuk oyun alanları ihtiyacı karşılayacak oranda olmalıdır. Belediyeler bütün çalışmalarında karlılık üzerinde değil, hizmet ve sosyal belediyecilik esasları üzerinde çalışmalarını yapmalıdır. Yaşanabilir Bağlar için, benzer projelerin diğer semtler içinde yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

ERKEN SEÇİM

Son günlerde siyasetin gündemini meşgul eden erken seçime ilişkin de konuşan Başkan Bozan, “Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıları göz önüne alındığında erken seçime ihtiyaç olduğu görülmektedir. Fatura gittikçe ağırlaşıyor. Ancak erken seçim kararı alacak merci belli. Ya Cumhurbaşkanı ya da 360 oyla Meclisin karar alması lazım. İktidar Cephesi AK Parti ve MHP seçimi istemezler. Çünkü işsizlik, açlık, fakirlik, döviz ve altın fiyatlarının tavan yaptığı mevcut durumda yapılacak bir erken seçimde her ikisi de oy kaybı edeceklerini biliyorlar.  Dolaysıyla kazanacakları bir ortamda seçime gitmek isteyecekler. Önümüzdeki süreçte, ekonomik değerlerin biraz iyileştirilmesi ve seçim kanunlarını kendilerinin kazanacağı şekilde değiştirmesi durumunda o zaman erken seçim isteyebilirler. Muhalefetin meclisteki sayısı, ülkeyi seçime götürmek için yeterli değildir.  Saadet Partisi olarak ülkenin ekonomik ve idaresinde yaşanan sıkıntıları görüyor ve gittikçe faturanın ağırlaştığını görüyoruz. Bundan dolayı erken seçim bir zarurettir. Biz parti olarak, sürekli çalışıyor ve olası bir erken seçim için kadro ve program olarak hazırız” diye konuştu.

Bu haber 533 kez okundu.
Bağlar - 14:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.