Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

SP’den protokol krizinde Valiliğe ‘eşitlik’ desteği

Bağlar - 29 Nisan 2021 14:44 A A

Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, “AK Parti heyetinin Diyarbakır Valiliğinin protokol kapısından alınmaması” iddialarına ilişkin “Bu ziyarette, Valilik herkese uyguladığı kuralları eşit vatandaş düşüncesiyle uygulamışsa saygı duyuyoruz.” dedi.

SP Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı heyetinin protokol kapısından Valilik binasına alınmaması iddiaları ve alınan tam kapanma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında konuşan Bozan, AK Parti heyetinin Valilik ziyareti sırasında yaşanan protokol krizi iddiasının basına yansıdığını hatırlatarak, bütün siyasi partilerinin il başkanları ve beraberindeki heyetin devlet kurumlarını ziyaretinde  siyasi teamüllere uygun ve nazik karşılanması gerektiğini söyledi.

EŞİTLİK DÜŞÜNCESİYLE YAPILMIŞSA SAYGI DUYUYORUZ’

“Ancak AK Parti İl Başkanı ve heyetinin, ‘Biz iktidar partisiyiz devletin her kademesinde farklı karşılanmak istiyoruz.’ gibi bir düşünceye sahip iseler bunu da doğru olmadığını ifade etmek istiyorum” diyen Bozan, “Valilik makamı, iktidarın değil devleti temsil ediyor. Dolayısıyla bütün siyasi Partilere eşit mesafede olması, bütün siyasi partilerin İl Başkanları ve beraberindeki heyetlerine aynı protokolü uygulaması gerekir. Bu ziyarette Valilik herkese uyguladığı kuralları eşit vatandaş düşüncesiyle uygulamışsa saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDARIN VERECEĞİ BİR CEVABI GÖREMİYORUZ’

Alınan 3 haftalık tam kapanma kararına da değinen Bozan, “Tam kapama yapmasına yapalım, 3-4-5 hafta ne kadar gerekiyorsa. İyi güzelde, içeriye tıktığınız insanlara hangi ekonomik destek paketini hazırladınız? Henüz bir açıklama yapılmış değil. Günlük yevmiye ile geçimini yapanlar, işsizler, dar gelirliler, fakir gureba ve esnaf ne yiyecek? Kirasını, elektriğini, suyunu doğalgazını nasıl ödeyecek?  Ne yazık ki iktidarın buna vereceği bir cevabını göremiyoruz. Esnafa destek ile ilgili kendilerinin bir hazırlığı görülmediği gibi, Meclise verilen ‘esnafa destek önergesi’ AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Halbuki önce gerekli destek paketler hazırlanıp sonrasında uzun vadeli kapanmaya karar verilmelidir. Son bir yıldır neredeyse can çekişen esnafımıza iktidar gerekli maddi desteği vermemiştir.” diye konuştu.

‘3-5 MAAŞ VERME POLİTİKASI SONLANDIRILMALIDIR’

IMF raporuna göre, pandemi dolayısıyla Türkiye’nin dünyadaki tüm ülkeler arasında Meksika ve Arnavutluk’tan sonra vatandaşına en az destek veren ülke konumunda olduğunu hatırlatan Bozan, diğer ülkelerin vatandaşlarına verdiği destek miktarından örnekler vererek, bu konuda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı. “Esnaflarımız, haksız rekabete karşı korunmalıdır. Zincir marketler hafta sonları kapatılmalıdır. Kapalı olan esnafın, Nisan ve Mayıs ayı kredi kartı, senet, çekleri en az üç ay faizsiz ertelenmelidir. Destek kapsamında tüm Vergi-SGK, stopaj ödemeleri, elektrik, su ve doğalgaz fatura ödemlerin silinmelidir. Esnaf ve şirketlere mali yardım ve kira yardımının desteği kolaylaştırılmış bir şekilde verilmelidir. Esnaf ve şirketlerin, vergi ile ilgili tüm beyan, bildirim ve ödemelerinin Aralık 2021 tarihine kadar ertelenmelidir. İktidar acil olmayan tüm yatırımları durdurmalı, israf ve savurganlığa, bir kişiye 3-5 maaş verme politikasına son verip bu kaynakları vatandaşa kullanmalıdır.”

‘SEBEP AKP İKTİDARIDIR’

Yapılan zamlara karşı emeklilere 100 TL bayram ikramiyesi zammı yapılmasının komik olarak değerlendiren Bozan, şunları söyledi: “Türkiye’nin bütçesinin yetersiz olduğunu kabul etsek bile, yine sorumlu AKP iktidarının beceriksiz yönetimidir. Yıllardır ‘israf, savurganlık ve beton yatırımları yerine, üretime yatırım yapın.’ feryadımıza kulak tıkayan AKP iktidarıdır. Bugün dar gelirli vatandaşımızı kaderiyle baş başa kalmışsa AKP iktidarının, ‘büyük ve bilge’ nasihati dinlememesi yüzündendir.”

Bu haber 585 kez okundu.
Bağlar - 14:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.