19° Açık
  • EURO 6.52
  • DOLAR 5.77

STK temsilcilerinden sağduyu çağrısı!

Diyarbakır - 1 Mart 2019 22:55 A A

Amedspor’un yarın sahasında oynayacağı Sakaryaspor maçı öncesi Diyarbakır’da bulunan STK temsilcilerinden ortak açıklama geldi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Barosu ile işveren örgütleri ve taraftar grupları, bugün oynanacak Amedspor-Sakaryaspor maçına ilişkin DTSO binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Amedspor Kulüp Başkanı Ali Karakaş, Diyarbakır İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş insanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Aziz Özkılıç, Diyarbakır Ticaret Borsası(DTB) Başkanı Engin Yeşil, Amedspor Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Metin Kılavuz’un yanı sıra Amedspor taraftar grupları ile işveren örgütleri temsilcileri katıldı.

Açıklama yapan Amedspor Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Metin Kılavuz, provokasyon uyarısında bulundu.

Kılavuz, Amedspor’un ligin ilk yarısında Sakaryaspor deplasmanında spor ahlakı ve kültürüyle bağdaştırılamayacak, ayrıştırıcı, ötekileştirici ve kutuplaştırıcı uygulamalara maruz bırakıldığını ifade etti.

Diyarbakır Sivil toplum örgütleri ve meslek odaları olarak Amedspora karşı geliştirilen olumsuz yaklaşıma ve uygulamaların kabul edilmez olduğunu belirten Kılavuz, benzeri olayların bir daha yaşanmaması için ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarına hassasiyetlerini ilettiklerini ifade etti.

DİYARBAKIR HALKI PROVAKATİF VE RÖVANŞİSTLERİN AMAÇLARINA ASLA HİZMET ETMEYECEKLERDİR’

2 Mart 2019 Cumartesi günü Amedspor’un ev sahipliğinde Sakaryaspor’u konuk edeceklerini ifade eden Kılavuz, “Bizim tarihi ve kültürel altyapımızda ev sahipliğinin önemi ve değeri büyüktür. Birileri Sakaryaspor maçında yaşanan olaylara rövanşist duygular ile yaklaşabilir. Ama o birileri bilmeli ki; Diyarbakır halkı provakatif ve rövanşistlerin amaçlarına asla hizmet etmeyeceklerdir. Bu şehir daha önceki yıllarda da sportif anlamda bu türden yaklaşımlardan olumsuz etkilendi. Diyarbakırspor-Bursaspor maçında yaşananlar, Diyarbakırspor’umuzun düşüş sürecinin adeta başlangıcı olmuştur. Bizler Diyarbakır şehrinin sivil toplum ve meslek örgütleri olarak bir kez daha böylesi bir sürecin Amedspor nezdinde yaşatılmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

HALKIMIZI AMEDSPOR-SAKARYASPOR MAÇINA DAVET EDİYORUZ!

Barış ve hoşgörü şehri olan Diyarbakır barışçıl ve misafirperver yaklaşımını en üst düzeyde sergileyeceklerini belirten Kılavuz, “ Spor; bize göre barışa ve kardeşliğe hizmet eden etkinlikler bütünüdür. Bu duygu ve düşüncelerle; 2 Mart 2019 Cumartesi günü tüm Diyarbakır halkı ve spor sevenlerini Amedspor atkılarımızla, formalarımızla, coşkulu bir şekilde Amedspor’a destek olmak üzere Amedspor-Sakaryaspor maçına davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

‘HER KESİMİ SAĞDUYULU DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Amedspor’un “Sporun olduğu yerde hayat vardır, Spor Barış ve Kardeşliktir” şiarıyla hareket ettiğini belirten Kılavuz son olarak sağduyu çağrısını yineldi: “Ev sahipliğimize, barışçıl geleneğimize zarar verecek her türlü yaklaşımın karşısında olacağımızı bir kez daha vurgu yaparak; her kesimi sağduyulu davranma çağrımızı yeniliyoruz”.

‘AMEDSPOR’A DEPLASMAN YASAĞI KOYMAK BÖLÜCÜLÜKTÜR, AYRIMCILIKTIR’

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, toplantıda yaptığı kısa bir konuşma ile sağduyu çağrısını yineledi. Kaya, şunları söyledi:“ Doğrusu böyle bir birliktelik burada sporun tüm tarafları iş camiası, sivil toplumu bu şekilde ortak bir barış mesajı, sağduyu mesajı vermesi son dönemlerde tam Türkiye’nin aradığı bir resimdir. Bunu yine Diyarbakır verdi. Şunu hiçbir zaman unutmayalım ne zaman bu kentte birliktelik bir ortak akıl hakim olursa tam da provokatörler o zaman sahneye çıkıyorlar. Buna çok dikkat etmemiz lazım. Bugünde kentimizde böyle bir birliktelik yakaladık. Amedspor gerçekten çok zor süreçlerden geçti. Biraz evvel taraftarlar derneği başkanının ifade ettiği gibi 65 maçtır deplasman yasaklı bir takım ve böyle bir birliktelik var.  Bunun bir mesaj olması lazım. İçişleri bakanımıza ve Amedsporun deplasmana gideceği tüm valilere. Kendisine yapılanlara karşı böyle bir barış mesajı veren bir takıma deplasman yasağı koymak bu ülkede gerçek anlamda bölücülüktür, ayrımcılıktır. Öncellikle Amedspor’a uygulanan bu yasağın, bu ayrımcılığın kesinlikle kaldırılması gerektiğini buradan tüm sivil toplum kuruluşu ve tüm camia halkına buradan ifade etmek istiyorum. Amedspor bu kentin, bu ülkenin yalnızca Diyarbakır’ı değil bölgeyi temsil eden çok önemli bir takımdır. En büyük hedefimiz bu ruhu bu takımı hem başarısıyla hem de centilmenliğiyle yaşatıp şampiyonluklar ve galibiyetler yaşatmaktır. İnşallah yarın da çok temiz, güzel ve dostça bir maç sonrası inşallah Amedspor’umuz galip gelerek hak ettiği Süper Lige de ilk adımlarını belki de bu barış ortamıyla sağlayacaktır. Destek veren başta iş camiamız, sivil toplum kuruluşumuz hepimiz bu işin provokasyonuna dikkatini çekmek istiyoruz ve insanlarımızı, taraftarlarımızı biz de yarın maça Amedspor’u desteklemeye bekliyoruz.”

Amedspor taraftar grubu başkanları da barış, dostluk ve kardeşlik ruhu ile hareket edeceklerini belirttiler.

Bu haber 363 kez okundu.
Diyarbakır - 22:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.