30° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

STK’lardan camilerde çifte sayaç uygulamasına tepki

Diyarbakır - 25 Ağustos 2020 08:21 A A

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilerde başlayan çift sayaç uygulamasına Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tepki gösterdi. STK’lar, “Uygulama kaldırılmalıdır. Aksi halde cemaat ve camiler arasına bir duvar örülmüş olur” dedi.

Kamu kurumları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı bir ilke imza attı. Camilere çift sayaç takılarak aydınlatma giderleri başkanlık tarafından ödenirken, ısıtma, soğutma giderlerinin cami cemaati tarafından karşılanması kararlaştırıldı. Uygulamanın sadece Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürürlükte olmasını değerlendiren Sivil Toplum Kuruluşları, uygulamanın kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

EVSEN: ‘MERKEZİ BÜTÇEDEN ÖDENMELİ’

Çift sayaç uygulamasına değinen Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, “Yıllardır ülkemizde camilerin elektrik, aydınlatma ve ısıtma faturaları ayrı geliyor. Bazı camilerde hala bu sisteme geçilmemişti şimdi tüm camilerde bu sisteme geçildi. Bu sistem pandemi sürecinde daha büyük sıkıntılara neden oldu. Diğer kurumlarda faturalar nasıl ki merkezi bütçeden ödeniyorsa camilerde de merkezi bütçeden ödeme yapılmalıdır. Mağduriyet yaşayan din görevlilerimizin mağduriyetleri giderilmeli ve biriken borçların ödemesi ve yeni bir düzenleme getirilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

YILDIZ: ‘DİYANET VE CEMAAT KARŞI KARŞIYA KALDI’

Din-Bir-Sen Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Yıldız ise, konuya dair şu ifadeleri kullandı: “Milli Eğitim, sağlık gibi kamu kurumlarında böyle bir uygulama yokken sadece camilerde bunun uygulanması doğru değil. Bizleri cemaatle karşı karşıya getirmeye hakları yok. Camiler bir devlet kurumu bizlerde devlet memuruyuz ve duruma düşmeyi istemiyoruz. Bu uygulamayla cemaat ve Diyanet karşı karşıya getiriliyor. Bununla beraberde cemaat camilerden uzaklaşmaya başlıyor. Bu uygulamanın yürürlükten kalkması gerektiğini düşünüyorum.”

ÖZMEN: ‘ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR’

Diyanet-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Özmen de, çifte standart uygulandığının altını çizerek şöyle konuştu: “Bu uygulama bir süredir vardı. Tüm camilerin hepsinde çift sayaç henüz yoktu ama alınan son kararla tüm camilerde bu uygulamaya geçildi. Diğer resmi kurumlara baktığımız zaman böyle bir uygulamanın olmadığını görüyoruz. Özellikle camilerde böyle bir uygulama olmasını anlamıyoruz. İmamlarımız zor duruma düşürülüyor. Bu nedenle cemaatte camilere biraz daha mesafeli durabilir. Bu kararın kalkmasını bekliyoruz.”

Kaynak: Güneydoğu GÜNCEL

Bu haber 791 kez okundu.
Diyarbakır - 08:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.