31° Az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

STK’ler Büyükşehir Belediyesinin Kovid-19 ile mücadelesinden memnun

Bağlar - 21 Nisan 2020 14:20 A A

Diyarbakır Esnaf Sanatkarlar Odaları birliği’nde ortak basın açıklaması düzenleyen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Aziz Odabaşı, Diyarbakır Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı Cevat Delil ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında ortak basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan STK’lar süreci valilik ve belediyeyle birlikte yürüttüklerini söyleyerek korona virüsle mücadele sürecini başarılı bir şekilde yürüttüklerini öne sürdü.

Basın açıklaması yapılmadan önce STK temsilcileri kurum olarak covid-19 salgınıyla ilgili mücadelede yaptıkları çalışmaları ve hangi aşamada olduklarını açıkladılar. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, 10 bin sigortasız işçi tespit ettiklerini ve Büyükşehir belediyesi, kişi başı bin lira vereceğini söyledi. Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ise; yem, un, çeltik fabrikalarının sorunsuz bir şekilde işlediğini ifade etti. Diyarbakır Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı Cevat Delil de tarım ürünlerinde üretiminin devam etiğini ve Diyarbakır’ın tarım alanında Türkiye’de ilk 10 il arasında olduğunu savundu. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Aziz Odabaşı ise Organize Sanayi Bölgesinde üretimin artığını ve giderek daha da artacağını dile getirdi.

Hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan Ebedinoğlu, salgın ile mücadele tedbirlerinin virüsün ilk ortaya çıktığı günden bu yana büyük bir titizlikle ve başarıyla uygulandığını söyledi.

Ebedinoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, esnafın yanında sigortasız çalışan 10 bin kişiye 1000’er lira yardım yapacağını vurgulayarak, “Meslek örgütleri temsilcileri olarak Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Güzeloğlu’na bu süreçteki liderliği ve gerçekleştirdiği hizmetler için şehrimiz adına içtenlikle teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

EBEDİNOĞLU: ‘’GÜZELOĞLU, BÜYÜK BİR SORUMLULUKLA VE BAŞARI İLE HİZMET VERMEKTEDİR’’

Valilik ile Büyükşehir Belediyesine koronavirüs salgınında mücadele yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür eden Ebedinoğlu, “Kent halkının bu süreçten en az zararla çıkması için gerekli temizlik ve hijyen temininden, sağlık çalışanlarımızın çalışma, ulaşım, barınma ve lojistik taleplerinin karşılanmasına, sokağa çıkma yasağının uygulanmasından, sanayi üretimi, tarımsal üretim faaliyetleri ve tedarik zincirlerinin aksamadan çalışmasına kadar her alanda Güzeloğlu, büyük bir sorumlulukla ve başarı ile hizmet vermektedir.”

Bu süreçte Diyarbakır’daki kamu, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin çok sıkı iş birliğiyle yoğun bir çaba içerisinde bulunduklarını dile getiren Ebedinoğlu, “Mülki idareler, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve diğer kent bileşenlerinin eş güdümlü ve koordineli bir çalışma içerisinde hareket etmeleri salgın ile mücadelede başarı oranını yükseltti. Bu başarının yakalanması Vali Güzeloğlu’nun kente ilişkin alınacak bütün kararlarda kamu, özel sektör ve biz sivil toplum örgütü temsilcileri ile sürekli istişarelerde bulunması, bizleri karar sürecine katması ve halkımızın ihtiyaç ve taleplerine hızlı ve etkili çözümler üretmesi ile mümkün olabildi.”

KAYA: ‘’TÜM ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR EDERİZ’’

Diyarbakır Ticaret Sanayi Oda Başkanı Mehmet Kaya’da coronavirüsle mücadelede Diyarbakır’ın diğer illerden daha iyi bir sevide olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Real sektörünün tamamının bu işin içinde olduğu ve işle ilgili görüşlerinin hayata geçirildiği tek uygulama Diyarbakır’da var. Biz bu anlamda başta sayın valimiz olmak üzere gerek kamu çalışanları gerek kamu yöneticileri, sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Eğer kentimiz bugün gerçekten yaşadığı coğrafyadan ısrarla bazı önlemler almasına çevre iller ve kendi ölçeğindeki illerle daha iyi konumdaysa bunu en önemli nedenlerinden bir tanesi sayın valimizin yönetilişim şeklinde düşündüğü kamunun sivil toplumun bir araya gelerek alınacak önlemler, atılacak adımlar Real sektörün temsilerini, Real sektörde çalışanların, sanayicisinin, tüccarının, çiftçisinin hem çalışarak hem de sağlığını koruyarak nasıl bir yol izlemesi gerektiği ile ilgili bizden alınan görüşler bu çerçevede hayata geçiyor. Bu sadece bizim temsilcilerini değil aynı zamanda tüm kentimizi de ilgilendiren bir boyut.”

YEŞİL: 2 YIL YETECEK STOK VAR

Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ise pandemi sürecinde bütün kurumlarla hareket ettiklerin ifade ederek Diyarbakır’da herhangi bir ürün sıkıntısının yaşanmadığını belirterek şunları ekledi: “ Yem, un, çeltik fabrikalarımız var onlarla ilgili kordoneli bir şekilde hem vali beyin yardımlarıyla hem kamu kuruluşları yardımıyla herkes işine gidip geliyor. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Diyarbakır ve Bölge’de hata Türkiye genelinde bakliyat, un, hayvansal ürünler bakımında hiçbir sıkıntı yok. Diyarbakır genelinde 2 yıl yetecek kadar da stok var”

DELİL: TARIM’DA İLK 10 İL ARASINDAYIZ

Diyarbakır Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı Cevat Delil de Diyarbakır da tarımsal ürünlerin üretiminde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifade ederek “ Tarım ve hayvancılık bakımında Türkiye’de en fazla gelişmiş ve fazla üretim yapan ilk 10 il arasındayız. Diyarbakır ilimizde bitkisel üretim alanında 33 bin üreticimiz var. Şu an Diyarbakır’da 70 bin üreticimiz var. Arpa ve mercimek üretimi devam ediyor. Bu sezonda ilaçlama ve sulama devam ediyor. Çünkü insanlar evinde oturacak çiftçilerimiz çalışacak. Bugün çitçilerimiz çalışıyorsa ve bu ülkenin gıda üretimi ülkeye gelen göçmenleri besliyorsa biz bunu ülke çiftçisine borçluyuz. Bir ülke üretmediği zaman tüketimle ayakta duramaz” dedi.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Aziz Odabaşı ise sokağa çıkma kısıtlamaların da işçilerin herhangi bir sıkıntı yaşamadığını dile getirerek, Organize Sanayi Bölgesinde üretimin artığını ve giderek daha da artacağını ifade etti.

STK’ların ortak açıklaması şöyle:

“Kovid-19 virüsü Çin’den başlayarak hızla dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü de bu tehlikeli yayılma dünya kamuoyunun dikkatini çekerek pandemi-salgın ilan etti.Salgın ile mücadele konusunda gerekli tedbirlerin alınması çağrısına rağmen virüsün yayılması her geçen gün artarak devam etmekte, alınması gereken tedbirler ve çözümlere ilişkin araştırmalar hız kesmeden sürdürülmektedir. Ülkemizde de salgın ile mücadele tedbirleri virüsün ilk ortaya çıktığı günden bu yana büyük bir titizlikle ve başarı ile uygulanıyor. Bu süreçte Diyarbakır’daki tüm kamu, yerel yönetimler ve biz sivil toplum örgütleri çok sıkı bir işbirliği ile yoğun bir çaba içerisinde bulunduk. El birliği ile hem insan sağlığını korumak hem de ticari yaşamı canlı tutabilme gayretinde bulunduk. Diyarbakır halkına zamanında ve doğru bilgiyi verebilmek, bu süreçte yaşanabilecek her türlü olumsuzluğu minimize etmek, özel sektörün taleplerini en üst düzeyde karşılayabilmek, alınacak tüm tedbirleri kesintisiz uygulamak için Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında ve koordinesinde tam bir uyum içinde çalışmalar yürütmekteyiz. Diyarbakır’da ve her yerde salgının kontrol altına alınabilmesi oldukça zor ve meşakkatli bir mücadeleyi gerektiriyor. Bu mücadelede koordinasyonun sağlanması, hükümetimizce alınacak tedbirlerin ilimizde kesintisiz ve harfiyen uygulanması, sokağa çıkma yasağı sürecinin çok iyi yönetilerek kent halkının tüm ihtiyaçlarının süratle karşılanması kuşkusuz iyi bir yönetişim anlayışıyla mümkün olabildi. Mülki idareler, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve diğer kent bileşenlerinin eşgüdümlü ve koordineli bir çalışma içerisinde hareket etmeleri salgın ile mücadelede başarı oranını yükseltti. Bu başarının yakalanması Valimiz ve Büyükşehir Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun kente ilişkin alınacak bütün kararlarda kamu, özel sektör ve biz sivil toplum örgütü temsilcileri ile sürekli istişarelerde bulunması, bizleri karar sürecine katması ve halkımızın ihtiyaç ve taleplerine hızlı ve etkili çözümler üretmesi ile mümkün olabildi”

Bu haber 546 kez okundu.
Bağlar - 14:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.