Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Su zammı iptal edildi!

Bağlar - 23 Haziran 2021 13:19 A A

Büyükşehir Belediyesine bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (DİSKİ) inkar ettiği yüzde 330’luk su zammını mahkeme iptal etti. Avukat Şahin Koyuncu, karara göre zamlı ödenen bedellerin iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı DİSKİ’nin Diyarbakır merkez ve ilçelerinde geçen yıl 1 Ocak’ta yüzde 330 varan su zammını mahkeme iptal etti. Diyarbakır Barosu adına Avukt Şahin Koyuncu, zammı idare mahkemesine taşıdı. Zammın gündeme gelmesiyle zammı inkar eden DİSKİ’nin “su tasarrufu için zam yaptık” savunması gönderdiği Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi, su zammının “eşitlik ilkesine” aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme, il merkezi ve ilçelerde farkı su zam tarifesi uygulandığına işaret ederek, su ve kanalizasyon idarelerinin halka ekonomik olarak yük teşkil edecek uygulanmalardan kaçınması gerektiğine dikkat çekti. Su fiyatının maliyet bazlı belirleneceğine vurgu yapan mahkeme, il merkezi ve dış ilçelerde yapılan zam oranları arasındaki oranın fazlalığına dikkati çekerek, maliyeti eşit olanın da satışının eşit olması gerektiğini kaydetti. Mahkeme bu durumun eşitsizlik yaratacağına vurgu yaparak kararı iptal etti.

‘HUKUKA VE MEVZUATA AYKIRIDIR’

Zam kararını iptal eden mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi: “Bu durumda, dava dosyasındaki bilgi ve belgeler ile mevzuat hükümlerinin birlikte değerlendirilmesinden; dava konusu tarife ile su ve atıksu bedelinin hem ilçelere göre hem de tüketim miktarına göre kademeli olarak belirlendiği, anılan mevzuat hükümleri gereğince, su bedeli maliyet bazlı olarak belirleneceğine göre, her bir metreküp su bedelinin eşit olacağı, bu bakımdan, maliyeti eşit olanın satış bedelinin de eşit olması gerektiği, su bedelinin tüketim miktarına ve aynı beldede ilçelere göre kademelendirilmesi ise, eşit maliyetli bir maldan daha fazla ücret alınması sonucunu doğurduğundan, bu da eşitlik ilkesine aykırı olduğu, keza, su tüketimine bağlı olarak tahakkuk ettirilen atıksu bedelinin hesaplanmasında da eşitsizlik yaratacağından, dava konusu su fiyat tarifesinde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmamaktadır.”

‘ALINAN FAZLA ÜCRET GERİ ÖDENMELİ’

Zam kararına karşı açtığı davayı kazanan Avukat Şahin Koyun, belediyenin yaptığı yüzde 330’luk zammın ve yurttaşların su kullanımını kısıtlayacak haksız tasarruflarda bulunmasının mahkeme kararıyla hukuka aykırı bulunduğunu hatırlatarak, karar gereği zammın iptal edileceğini, yeni enflasyon oranının dikkate alınarak yeni bir güncel fiyat tarifesi belirleneceğini söyledi. Belediyenin ilk zam oranını düşürmesi gerektiğini ifade eden Av. Koyun, belediye tarafından suya yapılan ikincin zam oranını da ilk zam oranına göre yeniden belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Av. Koyun, zam kararının uygulanması için istinaf kararının beklenmesine gerek olmadığını ve hemen uygulanması gerektiğini ifade etti. Şahin, zamla birlikte vatandaşların ödediği zamlı faturalarının fazla bedellerinin de geri ödenmesi gerektiğini kaydetti.

Bu haber 742 kez okundu.
Bağlar - 13:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.