14° Kapalı
  • EURO 6.78
  • DOLAR 6.18

Sur Belediyesi’nde ‘lastik’ muamması

Diyarbakır - 31 Temmuz 2019 19:52 A A

Sur ilçesinde kayyum döneminde alındığı iddia edilen 4 adet S500 zırhlı araç lastiğinin ne olacağı hala merak konusu olmaya devam ediyor.

Diyarbakır Sur Belediyesine atanan ilk kayyum Bilal Özkan’ın kendisine tahsis edilen araç için belediye bütçesinden 4 adet S500 zırhlı araç tekerleği aldığı iddia ediliyor. İddialarla gündeme gelen tekerleklerin belediye envanterine kayıtlı hiçbir araca uygun olmaması ise soru işaretlerini doğuruyor.

Tekerlek iddiasına dair görüştüğümüz Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, “Makine ikmale gittiğimizde bize ‘4 tane zırhlı araç tekerleğimiz var’ dediler. Ama envantere baktığımız zaman öyle bir zırhlı aracımızın olmadığını gördük. Dolayısıyla öyle bir araç olmadığı için bu tekerlekler neyin nesi diye bir durum yaşadık. Bilginin doğruluğu için gittik ve tekerlekleri gördük. O tekerlekler gerçekten var. 4 tane özel yapım, bayağı mekanik bir iş gerektiren bir zırhlı aracın tekerlekleri ile karşılaştık” dedi.

DEĞERİ 110 BİN TÜRK LİRASI

Söz konusu 4 adet tekerleğin ilk atanan kayyum olan Bilal Özkan döneminde alındığını söyleyen Buluttekin, şöyle konuştu: “Biz, Belediyeye geldiğimizde kayyumun bıraktığı borçlarla karşılaştık. Borçların yanı sıra makine ikmale gittiğimizde bize ‘4 tane zırhlı araç tekerleğimiz var’ dediler. Ama envantere baktığımız zaman öyle bir zırhlı aracımızın olmadığını gördük. Dolayısıyla öyle bir araç olmadığı için bu tekerlekler neyin nesi diye bir durum yaşadık.  Bilginin doğruluğu için gittik ve tekerlekleri gördük. O tekerlekler gerçekten var. 4 tane özel yapım, bayağı mekanik bir iş gerektiren bir zırhlı aracın tekerlekleri ile karşılaştık. S500 diye adlandırılan tekerleklerin ilk kayyum Bilal Özkan’ın aracına alındığı ve değerinin 110 Bin Türk Lirası olduğunu öğrendik. Belediyenin demirbaşlarına sabitlenmiş durumda bulunuyor. Bu tekerleklerin neden burada kaldığına baktığımızda da küçük bir pul attığı için can güvenliğine sebep vereceği endişesi ile burada bırakılmış. 4 tane tekerleğimiz var ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ne sata biliyoruz nede kullanamıyoruz. Bu tekerlekler ilk kayyum döneminde alındığı için şuanda konunun muhatabı olan kimse yok. Kime sorabileceğimizi bilmiyoruz. Soracağımız kişilerde cevap verecekler mi onu da bilmiyoruz.  Aramızda sağlıklı bir ilişki yok. 4 aydır göreve geldiğimizden beri herhangi bir resmi kurum tarafından hayırlı olsun veya nezaket ziyareti dahi gerçekleşmedi.  Surda açıkladığımız borç bilançosu hala geçerli. Şuanda borçlar sabitlenmiş bir şekilde devam ediyor. O borçlara rağmen halkla iletişim kurup küçük dokunuşlarla çalışmalarımızı yapmaya çalışıyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Sur için çalışmaya devam edeceğiz.”

TEKERLEK PARASI İLE ÇOCUKLARA HAVUZ YAPILACAK

Tekerleklerden elde edilen para ile çocuklara yönelik çalışma yapılacağını söyleyen Buluttekin, “Bu tekerlekler için yapılan maliyetle çok sayıda yol yapılırdı, Surdaki çocuklarımız için havuz yapılabilinirdi.  Eğer bu tekerlekleri satabilirsek çocuklara havuz yapmayı düşünüyoruz. Çünkü elimizde o tekerleklere uygun araçlar yok. O tekerleklerden gelen parayı sur çocuklarına harcamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Bu haber 707 kez okundu.
Diyarbakır - 19:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.