12° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Sur Belediyesi’nde üst düzey çalışanlara Mobbing İddiası!

Diyarbakır - 21 Kasım 2019 15:47 A A

Diyarbakır Sur Belediyesi çalışanları, yöneticiler tarafından mobbinge maruz kaldıklarını iddia ederek, yetkililerin gerekeni yapmasını istiyor.

İçişleri Bakanlığı’nca Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçe belediye başkanının görevden alınmasının ardından, 2016 yılında OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile belediye yönetimine kayyum ataması yapılmıştı. Kayyum döneminde belediyede görev alan üst düzey yöneticiler, 31 Mart seçimlerinden sonra tekrar göreve gelen HDP’li belediye yöneticileri tarafından mobbinge maruz kaldıklarını iddia ediyor.

Kayyum döneminde görev alan belediye çalışanları, 31 Mart seçimlerinden 15 gün sonra kasıtlı görev değişiklikleri yapıldığını ve son 3 haftada da uygulanan mobbingin dozunun arttırıldığını iddia etti.

Mobbing iddialarına dair görüştüğümüz belediye çalışanları, “Tek suçumuz kayyum döneminde çalışmak ve vatansever olmamız oldu. Kayyum döneminde belediyede görev yapan neredeyse tüm çalışanlara üst düzeyde bir mobbing uygulanmaya başladı. Kayyum gidince bizleri deyimi yerindeyse ücra yerlere göndererek mobbing uygulamaya başladılar” dedi.

ÜST DÜZEY ÇALIŞANLARA MOBBİNG İDDİASI

Kayyum döneminde belediyenin çeşitli birimlerinde görev alan üst düzey çalışanlar, HDP’li belediye tarafından merkeze 45 Km uzaklıktaki Sur ilçesine bağlı Özekli köyüne kasıtlı olarak gönderildiklerini iddia ediyor. Özekli köyüne mobbing uygulanmak amacıyla gönderildiğini iddia eden çalışanlar arasında 2 belediye başkan yardımcısı, özel kalem müdürü, muhasebe müdür, insan kaynakları müdürü, imar müdürü, destek hizmetler müdürü, satın alma müdürü, bilgisayar mühendisi ve makine mühendisi olduğu iddia ediliyor.

“USULSÜZLÜKLERE ORTAK OLMADIK DİYE BİZİ SÜRGÜN ETTİLER”

Belediye yönetimi tarafından mobbing uygulanarak merkeze 45 km uzaklıktaki Özekli köyüne sürgün edildiklerini iddia eden çalışanlar, şunları söyledi: “Seçimlerden sonra 145 personel hemen işten çıkarıldı. Daha sonrasında peyderpey başka işten çıkarmalarda yapıldı. Tüm işten çıkarmalar keyfi tutumları sebebiyle yapıldı. Öyle ki sağlığı temizlik işlerinde çalışmaya uygun olmayan ve raporu olan arkadaşları bile bilerek çöp toplamaya verdiler. Kayyum döneminde görev alanların bir kısmını da Sur’a bağlı Özekli köyüne gönderdiler. Belediye hizmetlerinin dahi yapılmadığı bir hizmet binasına üst düzey çalışanların görevlendirilmesini anlamıyorum. Derdimiz neden Özekli’ ye gönderildik değil. İhtiyaç olduğu zaman severek işimizi yapıp hatta kendi isteğimizle bile Özekli’ ye giderdik. Ancak tek suçumuz kayyum döneminde çalışmak oldu. Yeni gelen yönetimin yaptığı ve yapacağı usulsüzlüklere karşı çıkacağımızı bildikleri ve usulsüzlüklere ortak olmadık diye bizi sürgün edip, belediyeden uzaklaştırmak istediler. Görev değişikliği yaptıkları kişilere resmen zulüm ediyorlar. Sadece sabah saat 6’da oraya gidecek araç var ve araca geç kalındığı zaman oraya gitme saati 11.00’ı buluyor. Onlarda sırf geç kalındığı zaman işlem yapabilmek ve çalışanları pes ettirmek amacıyla bizleri oraya gönderdiler. Yetkililerin gerekeni yapmasını istiyoruz.”

Yağmur ENSARİ’nin Özel Haberi

Bu haber 1232 kez okundu.
Diyarbakır - 15:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.