Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Sur Belediyesi’nden mobbing iddialarına açıklama

Diyarbakır - 24 Kasım 2019 13:57 A A

Sur Belediyesi yöneticileri tarafından mobbinge maruz kaldıklarını söyleyen belediye çalışanlarının iddialarına ilişkin Sur Belediyesinden açıklama geldi.

31 Mart seçimlerinden sonra yönetime gelen HDP’li belediye başkanları tarafından mobbing uygulanarak Özekli köyüne gönderildiklerini iddia eden belediye çalışanlarına dair yaptığımız habere ilişkin, Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir açıklama yaptı. 145 işçinin işten çıkarılması, mobbing iddiaları ve müfettiş gelişine dair konuşan Özdemir, “Mobbing iddialarının aslı astarı yoktur. Belediyemizde görev alan hiçbir personele karşı bir mobbing uygulanmamıştır. Basına yansıyan böyle iddiaları kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

“145 İŞÇİ USULSÜZCE İŞE ALINMIŞTI”

Seçim sürecinden sonra işten çıkarılan 145 işçinin işten çıkarılma nedenlerine değinen eşbaşkan Özdemir, “İşten çıkarılan 145 kişi aslında bakarsanız kayyum döneminde alınmadı. 145 kişinin seçimden hemen sonra ayın 4 ve 5’inde girişleri yapıldı. Ne belediye kanununda ne de kamuoyu nezdinde bu yapılan alımlar etik değildi. Seçim mahaline girdiği zaman 3 ay boyunca işe alım, ihale, hizmet alımı yapılmaz. Sadece rutin belediyecilik hizmetleri tek yapılır. Bizim mazbatamız bile 31 Mart seçimlerinden 11 gün sonra verildi. Aradaki 11 günde bu 145 kişinin alımlarını yaptılar ve yapılan alımlar usulsüz, mülakatsız yapıldı. Mülakat komisyonunda olan kişilerin akrabaları alındı. Bizde geldiğimiz zaman çalışmaların ne derece sağlıklı olduğu üzerine çalışmalar yaptık ve onun neticesinde böyle bir karara vardık” diye konuştu.

“BİZLER MOBBİNGE MARUZ KALDIK”

Kayyum döneminde çalışan belediye işçilerinin belediye çalışmalarına engel olmak niyetinde olduklarını ve belediye yönetiminin mobbinge maruz kaldığını söyleyen Özdemir, şunları söyledi: “Aslında iddia edilen mobbingi yönetime geldiğimiz süre boyunca bize uyguladılar. Kayyum sürecinde alınan personellerin belediye hizmetlerini tıkatmaya, aksatmaya dönük ciddi bir direnç gösterdiklerini gördük. Seçimden sonra peyderpey belediye hizmetleri normale dönüştü ve bu direç kırıldı. Ancak büyükşehir belediyesine kayyum gelmesinin hemen ardından tekrar aynı noktaya gelindi. Belediyemiz idaresi tanınmamaya başlandı. Kayyumcu anlayış yeniden belediye hizmetlerini tıkamaya dair çalışmalara girişince bizde görev değişikliği yaptık. Amacımız mobbing uygulamak olsaydı bunu göreve geldiğimiz ilk gün yapardık ama bizim öyle bir amacımız yok. Bizim tek amacımız halka hizmet etmek. Kesinlikle ortada bir mobbing uygulaması yok. İşe gelmeme,işini yapmama ve işini aksatmaya dönük çalışmalara karşı bir tutum sergilendi. 145 kişi tek işten çıkarıldı onun akabinde de 2 personel tek işten çıkarıldı. Çıkarılan personellerde işe gelmedikleri için tutulan tutanaklar elimizde mevcut durumdadır. Kesinlik basına yansıyan mobbing iddialarını kabul etmiyoruz. Önümüze sadece engeller çıkarmaya çalışıyorlar. Bizler çıkan engelleri çalışarak bertaraf edeceğiz.”

“RAPORU BASINLA PAYLAŞACAĞIZ”

Belediye basın bürosunun yapmış olduğu 70 Bin Liralık harcama nedeniyle belediyeye müfettiş geldiği iddialarına dair konuşan Özdemir, şöyle konuştu: “Müfettiş sadece basın birimi için tek gelmedi. Şuanda başka bir müfettişte var. Biz bu göreve başladıktan hemen sonra bir müfettiş geldi ve kayyum döneminde yapılan tüm usulsüzlüklerin üstü örtülerek bertaraf edildi, rapor düzenlendi. Bizim geldiğimiz günden bu yana tüm çalışmalarımız zaten bir müfettişin denetimine tabidir. Yapılan ihbar sonucu ikinci bir müfettiş geldi. Öyle ki gelen müfettiş burada zaten bir müfettiş olmasına rağmen kendisinin gelmiş olmasına şaşırdı. Müfettişler gelsinler ve yapılan tüm hizmeti masaya yatırıp inceleyelim. Bizim yapmış olduğumuz bir eksiklik varsa açığa çıkarılsın. Kayyum sürecinde yapılan tüm eksiklikler hakkaniyet çerçevesinde basına açıklansın. Müfettiş geldi, inceledi ve gitti. Yakın zamanda da zaten raporu açıklayacaklardır. Açıklanacak olan raporu bizzat biz basına ve kamuoyuna sunacağız.”

“ZOR KOŞULLARDA ÇALIŞIYORUZ”

Belediye bütçesinde büyük sıkıntılar yaşandığını belirten Özdemir, şu ifadeleri kullandı: “Kayyum döneminde ciddi bir borçlanmaya gidilmişti. Biz bu borçlanmanın sancısını hala çekiyoruz. Örneğin bu ay İller bankası bütçesinden 1 Milyon 559 Bin para geldi ve bu paranın 1 Milyon 553 Bin Lirası sadece personel giderine gitti. Bu rakamlar 145 işçinin işten çıkarılmasının ne kadar haklı bir sebep olduğunu da ortaya koyuyor. Bu bütçeyle belediyenin öz kaynaklarını kullanarak halka hizmet etme çabasını gösteriyoruz.”

Bu haber 857 kez okundu.
Diyarbakır - 13:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.