-6° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

“Sur Taşları Satılıyor” Yaygarası ve Yıkım Ekonomisi

Diyarbakır - 16 Aralık 2019 18:21 A A

Kısa başlıklarla son birkaç gündür sosyal medyada dolaşan “Sur taşları satılıyor” haberleri üzerine aşağıdaki satırları yazma gereği duydum. En başta şu hususu belirteyim; Surlardan taş sökülmesine ve satılmasına tabi ki karşıyım. Söküm yapılmamalı buna da her şekilde engel olunmalıdır ama haberlere bakın. Özellikle fotoğraflara dikkat ettiğinizde, satılmakta olan taşların çoğunun Surlardan sökülen taşlar değil, yıkımlardan elde edilen taşlar olduğunu göreceksiniz.

Basit bir gözlemle bile, Surdan sökülen taş miktarı ile satılan taş miktarı arasında korkunç bir fark olduğu fark edilecek. Alipaşa sokaklarını dolaştığınızda, nerdeyse her evin önünde bu tip istiflenmiş taşlar görürsünüz.

Bu taşların büyük kısmı “Toledo evleri ” yapılırken Alipaşa’da yıkımlarından elde edilen taşlardır. Bunun dışında binlerce kamyonluk, hafriyat halinde Dicle kenarına dökülen “hendek dönemi enkazından” alınmış taşlardır. Dolayısıyla bu taşları Surdan sökülen taşlar yaygarasıyla sunmak çok doğru bir yaklaşım değildir.

Kentte, bir yıkım ekonomisinin oluşması gayet doğaldır. Suriçi bölgesinde kırılan ekonomik gelir zinciri, insanları doğal olarak böyle bir yola itmiştir.  Ayrıca bu taşların yeni yapılan veya onarılan eski yapılarda kullanıldığı da bir gerçektir. Yani yine bu taşlar, eski yapıların onarımlarıyla açılan Kafe, lokanta v.b. mekânların yeniden inşasında kullanılmaktadır.

Aslında bizim “rant” veya “talan” diye kodladığımız şey, yeniden yaşatmanın diğer bir biçimidir. Keşke valilik ve belediye gibi kuruluşlar bu taşları, yıkılan binaların eski haliyle yeniden yapımı için kullansa.

Almanlar, ikinci dünya savaşında yok olan, yerle bir edilen Dresden’i yeniden ve aslına uygun yapmadılar mı? Dün bu paylaşımları bende yaptım ama biraz üzerinde düşünüp değerlendirince, fikirlerimden vaz geçtim. Taş konusu, sosyal medyada bu kadar dillendirilip yerel medyada haber olunca  valilik ve polis, mahallelerde bu taşlar için baskınlar düzenlemeye başlamış.

Son çıkan haberlere göre insanlar baskınlara, canı pahasına ‘‘kendimizi yakarız’’ diyerek direniyormuş. Bu haksız paylaşımlara son vermenin zamanı geldi. Surlardan taş sökülmesine tabi ki hayır diyoruz her türlü polisiye önlem alınmalı.  Ama, yaş ile kuru bir arada yanmamalı. Yıkımlardan kurtarılan taşların satışına hayır dememeliyiz. Diyarbekir deyimiyle; “Millet acından ölsün mü?”

Sosyolog Öztekin ÇAÇAN’ın Yazısı

Bu haber 1743 kez okundu.
Diyarbakır - 18:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.