29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tabip Odası, Normalleşmeye erken dedi!

Diyarbakır - 8 Mayıs 2020 13:54 A A

Diyarbakır Tabip Oda Başkanı Mehmet Şerif Demir, korona virüs salgın eğrisinde bir düşüş görülse de salgının hala devam ettiğini belirterek, normalleşmeyle ilgili atılan adımların erken olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde normalleşmeyle ilgili atılacak adımları açıklamıştı. Bazı uzman ve sağlık sendikalarına göre normalleşmenin erken olduğu ve ikinci dalganın daha yıkıcı olacağı kaygısı var. Diyarbakır Tabip Oda Başkanı Mehmet Şerif Demir de kaygı taşıyanlardan biri. Demir, Avm’lerin ekonomik kaygılardan kaynaklı açılmasının yanlış ve çok erken olduğunu söyleyerek, “Bugün hala günlük 60-70 kişinin salgından kaynaklı yaşamını yitirdiği bir tablo var.  Gevşemek, “bu iş bitti” zannedip, eski rutinimize dönmeye çalışmak çok büyük hata olur” dedi.

“Covid-19 salgını ile ilgili açıklanan rakamlardaki azalma sevindiricidir ancak rehavete kapılmamak gerekir. COVID-19 salgın eğrisinde bir düşüş görülse de, salgının hâlâ devam ettiğini unutmamak gerekir” diyen Demir, durumun ciddiyetini ortaya koymayan açıklamalardan sonra ne yazık ki toplum üzerinde bir rehavet yarattı ve herkesin dışarı çıkmaya başladığını dile getirdi.

Demir, “Açıklamalar sonrası dışarıdaki kalabalıkları ve sosyal mesafeye uyulmadığını ve maske takılmadığı gördük. Bugün bir azalma varsa fiziksel mesafe ve sokağa çıkma kısıtlamaları tedbirleri ile sağlık çalışanlarının büyük fedakârlığı ve özverisiyle olmuştur. Bu emeği heba etmek gerçekten anlaşılır değil.”

ESKİ RUTİNİMİZE DÖNMEK BÜYÜK HATA OLUR

Demir, “Bugün hala günlük 60-70 kişinin salgından kaynaklı yaşamını yitirdiği bir tablo var.  Gevşemek, “bu iş bitti” zannedip, eski rutinimize dönmeye çalışmak çok büyük hata olur.

İnsanların toplu olarak bir araya gelebileceği her türlü etkinlik ve mekân yasaklanmış ve sınırlandırılmışken kalabalığın en fazla olacağı ve bulaş riskin en yüksek olacağı yer Avm’lerin ekonomik kaygılardan kaynaklı açılması yanlıştır ve çok erkendir. AVM’ler gerek havalandırma sistemlerinden tutalım, ortak kullanım alanları,  sosyal mesafeyi ve teması korumadaki zorlukları açısından olsun, mevcut halleri ile bulaş riski en yüksek olan yerlerdir. O yüzden buraların toplum sağlığını tehdit eden mekanlar olduğunu unutmamak gerekir. Önlemler alınacak dense de bunun nasıl olacağını ve ne kadar uygulanabileceğini bilemiyoruz. Hem çalışanlar açısından hem de gidecek olan kişiler için büyük risk taşıyor. Aynı şekilde kuaför, berber ve güzellik salonları için de risk var. Çok yakın mesafede çalışılıyorlar”

TEMKİNLİ DAVRANMAK GEREKİR

Maske temininin de sıkıntılar yaşandığını ifade eden Demir, “Maskeye ulaşmak ve temin etmede hala büyük bir sıkıntı varken bizleri kaygılandırıyor ve daha temkinli davranmak gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Demir, “Risk ortadan kalkmış değil ve salgın devam ediyor. Dolayısıyla bugünden hemen salgının tamamen kontrol altına alınması ve normal yaşamımıza dönmeyi beklemek gerçekçi değildir”

“İKİNCİ DALGANIN” YÜKSELDİĞİNİ GÖRÜYORUZ

Ekonomik gerekçelerle halkın sağlığının hiçe sayıldığını ifa eden Demir sözlerine şöyle devam etti: “Henüz aşısı olmayan, herhangi bir tedavisi bilinmeyen ve toplum içinde bulaşılışı çok yüksek olan bir virüs ile karşı karşıyayız. Ekonomik ve başka gerekçelerle karantina koşullarının gevşetilmesi halkın sağlığını hiçe saymak demektir. Çok dikkatli olunması gereken zamanlardayız. Dünyaya baktığımızda farklı ülkelerde alınan önlemlerin gevşetilmesiyle birlikte “ikinci dalganın” yükseldiğini görüyoruz. Bizlerin de 2. dalgayı yaşamamak için normalleştirme adımlarının gerçekçi ve bilimsel verilere göre halkın sağlığını önceleyen bir yaklaşımla atılması gerekir.”

TOPLUMDAKİ TARAMALAR VE VAKA TAKİPLERİ GENİŞLETİLMELİ

Sürveyans ve filyasyonun etkili ve aktif bir şekilde yapılması gerektiğini belirten Demir sözlerini şöyle sürdürdü “Her ilin epidemiyolojik haritası çıkarılmalı, şeffaf bir şekilde paylaşılmalı, vaka sayıları değerlendirilip ona göre planlama yapılmalıdır. Toplumdaki taramalar ve vaka takipleri genişletilmeli, bulaşın önüne geçilmesi gerekir. Maske sorunu biran önce çözülmeli vatandaşın ücretsiz ve kolayca ulaşabilmesi sağlanmalıdır. Bayramdaki ziyaretler de göz ününde tutularak normalleşme adımlarını bayram sonrasına bırakılmalıdır.”

Vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiğini söyleyen Demir, “AVM’ler gibi kalabalık ortamlardan uzak durması gerekir. Dışarı çıkarken mutlaka fiziksel mesafe ve kişisel hijyene dikkat etmesi gerekir. Ellerin yüzle temasından kaçınmak, elleri yıkamak, kamuya açık alanlarda maske takmak gerekir” dedi.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 424 kez okundu.
Diyarbakır - 13:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.