Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tarihi burçlar müze ve kültür merkezi olarak hizmet verecek

Bölge - 6 Aralık 2020 15:17 A A

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, restorasyonu devam eden Diyarbakır surlarındaki tarihi burçların müze ve kültür merkezine dönüştürüleceğini söyledi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı haftasonunda şehrin tarihi ve merkezi noktalarında yürütülen çalışmalara yönelik incelemelerde bulundu. İlk incelemesine, Elazığ yolunda devam eden çalışmaların yapıldığı alanı denetleyerek başlayan Karaloğlu, yürütülen yol, kavşak ve peyzaj çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Sonrasında incelemelerini Diyarbakır’ın en merkezi ve tarihi alanlarından birisi olan Dağkapı’da sürdüren Vali Karaloğlu, hem meydan ve çevresinde hem de yine Dağkapı Meydanında vatandaşların uğrak alışveriş yerlerinden olan Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısında denetimlerde bulundu. İncelemeleri esnasında Karaloğlu, Dağkapı ve çevresini, sahip olduğu değerlerle birlikte yeniden konumlandırmaya yönelik çalışmalar yapılacağını söyledi.

BURÇLAR MÜZE VE KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

Ardından ihya çalışmaları tüm hızıyla devam eden tarihi surlarda bulunan Tek Beden burçlarını da ziyaret eden Karaloğlu, yetkililerden burçların daha işlevsel hale getirilmesini istedi. Diğer tüm burçlarda olduğu gibi Tek Beden burcunun da korunmayı ve yaşayan bir mekân olarak geleceğe aktarılmayı beklediğini ifade eden Vali Karaloğlu, yetkililere, burcun kültür ve turizm alanına kazandırılmasına dönük gereken her şeyin yapılması talimatını verdi. Tek Beden burçlarından bir ve iki nolu burçlarla incelemelerine devam eden Karaloğlu, mimari tasarımıyla göz dolduran bu iki önemli değerin yaşatılarak, diğer burçlarda olduğu gibi bu burçların da işlevsel hale getirileceğini belirtti.

Karaloğlu, bu amaçla burçların hat müzesi, sanat galerisi aynı zamanda kültür, sanat kurslarının da yer aldığı yaşayan bir müzeye dönüştürüleceğini ifade ederek bir ve iki nolu burçların müze ve kültür merkezi olarak yeniden fonksiyonlandırılacağını söyledi. Vali Karaloğlu, restorasyonu tamamlanan tüm burçların turizme kazandırılmasının önemine vurgu yaptı.

AKADEMİ LİSE YENİ DÖNEME YETİŞTİRİLECEK

Burçlardaki incelemelerinin sonrasında Diyarbakır’ın en önemli caddelerinden Hz. Süleyman ve Gazi caddelerinde de incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan esnafları ziyaret etti. Ardından Karaloğlu, Hz. Süleyman caddesinde bulunan ve Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yapımı devam eden ve bin metrekare alan üzerine inşa edilerek bin 500 öğrenciye hizmet verecek Akademi Lisesinde incelemelerini sürdürdü. Karaloğlu, Akademi Lisenin, 2020 – 2021 eğitim – öğretim yılı ikinci dönemine yetiştirilmesi istedi.

Bu haber 4804 kez okundu.
Bölge - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.