28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tarihi İç Kale’de 3. Sanatın ve Kültürün Kardeşliği etkinliği!

Diyarbakır - 2 Ekim 2020 16:29 A A

İLESAM Türkiye ilim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği tarafından hazırlanan Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen 3. Sanatın ve Kültürün Kardeşliği etkinliği düzenlendi.

İç Kale’de düzenlenen ve pandemi sürecinden dolayı alınan tedbirler eşliğinde yapılan etkinliğe, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Diyarbakır Müze Müdürü Vehbi Yurt, Yazar Sinan Yağmur ve davetliler katıldı.

“MİLLİ KÜLTÜR ŞURASINDA ALINAN KARAR İLE MÜZELER ÖN PLANA ÇIKARTILIYOR”

Müze Müdür Yardımcısı Resmiye Timur, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Milli Kültür Şurasında alınan karar gereği müzelerin ön plana çıkarılacağına işaret ederek, “İşte bu proje müzelerimizi tanıtmak, Sanatın ve Kültürün Kardeşliğini şiir ve müzik ile göstermek için İLESAM tarafından hazırlandı. Projemiz daha önce Ağı-İshakpaşa Sarayı, Çanakkale-Truva Müzesi, Gaziantep-Zeugma Müzesinde, Hatay’da, Ordu’da, Mardin’de, Van’da, Denizli’de, Mersin ve Antalya’nın Alanya İlçesinde gerçekleştirildi. Bu yılın ilk programı Sivas’ta ikinci programı Bursa’da gerçekleştirildi. Bu projenin üçüncü programını gerçekleştirdiğimizden dolayı mutluyuz. Diyarbakır’da sonra programımız sırasıyla Şanlıurfa ve Ankara’da gerçekleştirilecektir. Projemizi destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Bursa Valiliği’ne ve bu güzel organizasyonun tesisine katkı veren emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Bu proje ile hem müzelerimizi ön plana çıkartıyoruz hem de şiir ve müziğin kardeşliğini etkinliklerle perçinliyoruz. İLESAM ve Kültür Bakanlığı adına da güzel bir çalışma oluyor. Projemiz Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor. Ayrıca Paydaşımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’dür” dedi.

Program sonrası İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından katılım belgesi taktim edildi.

PROJENİN AMACI; MÜZE, KÜLTÜR-SANAT SEVGİSİ ZEMİNİ HAZIRLAMAK

Projenin amacının, Müze’nin Şiir ve Müzik kavramlarından hareketle ülkedeki beş merkez sayılabilecek, Diyarbakır, Bursa, Sivas Ankara ve Şanlıurfa’nın özellikleri, müzeleri, kültür ve sanatıyla uluslararası alanda ön plana çıkarmak, bu programlar sayesinde kültürün ve sanatın birleştirici gücünden hareketle hem ülkemiz içinde, hem de Türkiye nezdinde bir müze ve kültür-sanat sevgisi, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dostluk zemini hazırlamak olduğu bildirildi.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 1043 kez okundu.
Diyarbakır - 16:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.