Kapalı
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tarihi mekânlar manevi atmosferine geri dönüyor

Diyarbakır - 24 Aralık 2019 22:00 A A

Diyarbakır’da tarihi mekanlarda turistlere yardımcı olmak, doğru ve güvenilir bilgi vermek amacıyla İl Müftülüğü tarafından rehberler görevlendirildi.

Diyarbakır’da her yıl binlerce turistin Ulu Camii, Hz. Süleyman Camii, Nebi Camii, Dört Ayaklı Minareli Camii, Fatih Paşa Kurşunlu Camii, Safa Parli Camii ve Behram Paşa Camii gibi selatin camilerini ziyaret etmesi önemli sıkıntıları da beraberinde getiriyordu.

Vatandaşlar, yerli ve yabancı turistlerin camilere girerken uygun kıyafetlerle girmesi hususunda dikkatleri çekip cami adabı konusunda turistlerin bilgilendirilmesi gerektiğini dile getiren vatandaşların talepleri doğrultusunda çalışma yapan Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır; “Diyarbakır’ın tarihine ve maneviyatına ışık tutan Hz. Süleyman Camii ve 5.Haremi Şerif olan Ulu Camii’ne İl Müftülüğü ile Sur İlçe Müftülüğü istişaresi ile turistlere yardımcı olmak, doğru ve güvenilir bilgi vermek amacıyla rehberler görevlendirdik. Rehberlerimiz, yerli ve yabancı turistlere Diyarbakır’ın inanç boyutunu, medreselere ev sahipliği yapmasından dolayı eğitim boyutunu ve tarihi mekânlar hakkında tanıtımlar yaparak rehberlik hizmeti sunmaktadır” dedi.

Bu çalışma kapsamında, il müftülüğünce turistlere rehberlik etmek amacıyla görevlendirilen ve 3 yabancı dil bilen Abdülmenap Aydın, ziyaretçilere verilen rehberlik hizmeti hakkında şunları söyledi; “Öncelikle yerli ve yabancı turistlere Diyarbakır Ulu Cami’nin İslam Âleminin 5. Harem-i Şerifi oluşunu, Peygamberler Sahabeler ve Medeniyetler Şehri oluşunu ve inanç boyutunu anlatıyoruz. Ulu Camii Külliyesi içerisinde bulunan iki tane özel medresemizden bahsederek Ulu Cami’nin bir ilim ve irfan yuvası olduğunu İngilizce, Arapça ve Rusça olmak üzere 3 dilde tanıtıyoruz” diye konuştu.

Ulu Cami’de dinimizin bazı kaidelerinin tanıtıldığı afişler ve broşürler oluşturduklarını ifade eden Aydın şöyle devam etti; “Ulu Cami’nin girişinde sağ tarafta bulunan panolarımızda, İslam’ın 5 şartını, önemini, esasları yazılıdır. Broşürlerimizde ise İslam dininde camiinin kutsallığını ve değerini, tesettürün İslam’daki yerini, İslam’da ailenin önemini, Diyarbakır’ın önemli camilerinin tarihçeleri ve coğrafyamızda yetişen ilim adamlarının tanıtıldığı bilgiler yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Gelen turistlere yaptığı rehberlik sayesinde bugüne kadar 3 yabancı turistin Müslüman olduğunu söyleyen Aydın; “Ulu Camii’ni ziyaret eden turistlere çeşitli dillerde yazılmış İslam eserlerini vererek okumalarını ve İslam Dini üzerinde merak ettikleri sorulara cevap vermeyi sağlıyoruz. Sonra onlarla birlikte caminin belli bölümlerini ziyaret ederek sağlıklı bilgiyi vermeye çalışıyoruz. Ardından Evliya Çelebinin sözü olan ‘Ulu Camii’nin öyle bir ruhaniyeti vardır ki bir kimse iki rekat namaz kılsa kabul olunduğuna kalbi şahitlik eder’ sözünden sonra bir çok misafirimiz kıyama doğrulup dua etmekte ve namaz kılmaktadır. Turistler, Diyarbakır’ın Manevi atmosferinden etkilendiklerini ve herkesin mutlaka buraları ziyaret etmesi gerektiğini tavsiye ediyorlar” dedi.

Kaynak: Güneydoğu Güncel

Bu haber 858 kez okundu.
Diyarbakır - 22:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.