Hafif yağmur
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tarihi Melik Ahmed Caddesi Diyarbakır’ın doğasına uygun hale getirilecek

Diyarbakır - 3 Mayıs 2020 21:44 A A

Diyarbakır Sur ilçesinde yıllarca bozuk olan ve 17 Mart 2018 tarihinde açılını Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yaptığı Melik Ahmet Caddesi’nin onarımı yeniden yapılmaya başlandı.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde yer alan Melik Ahmet Caddesinde, yapımdan sonra araya çok fazla zaman girmeden taşlar yerinden oynamaya başlamıştı. Taşların yerinden oynaması ile birlikte caddenin birçok yerinde bozulma ve çökmeler oluşmuştu. Bunun üzerine Melik Ahmet Caddesi tekrardan onarım sürecine girdi.

Onarımı yapılan cadde üzerinde yol yapım çalışmasını yürüten Mühendis Ömer Karagöz, vatandaşların ve cadde üzerinde bulunan esnafın sürekli şikâyet ettiği Melik Ahmet Caddesini onarmaya başladıklarını belirterek, yolu tekrardan Diyarbakır’ın doğasına ve kültürüne uygun bir hale getireceklerini söyledi.

Melik Ahmet Caddesinde kazı çalışmalarından sonra Diyarbakır’ın özüne ait olan tarihi küp taşlarını kullanacaklarını belirten Karagöz, taşların içlerine de granit mermer kullanıp caddeye estetik bir görünüm kazandıracaklarını belirtti.

Ramazan Bayramı’na kadar Melik Ahmet Caddesini bitirmeyi hedeflediklerini ifade eden Karagöz, yol yapım süreci içerisinde cadde tamamen kapatılmayarak esnaf ve vatandaşların da işlerini yürütebileceğini vurguladı.

“MELİK AHMET CADDESİNİ ZAYİ OLAN YOLLARI VE TAŞLARINI ONARIYORUZ”

Karagöz, “Diyarbakır’ın en güzide yerlerinden birisi olan Melik Ahmet Caddesinin zayi olan taşlarını ve yollarını Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatı ile onarıyoruz. Melik Ahmet Caddesi Valimiz ve Belediye Başkanımızın Güzeloğlu’nun büyük bir itina ve özveri ile üzerinde durduğu bir caddedir.” ifadelerini kullandı.

“CADDE ÜZERİNDEKİ ESNAF BU YOLDAN ÇOK ŞİKÂYETÇİYDİ”

Karagöz, yolun bozuk olmasından dolayı cadde üzerindeki esnafın da sürekli şikâyetçi olduğunu söyledi. Karagöz, konuşmasına şöyle devam etti: “Melik Ahmet Caddesi üzerinde bulunan esnaflardan çok şikâyet alınıyordu. Ayrıca bu yol tarihi bir kent olan Diyarbakır’a yakışmayan bir yoldu. Bundan dolayı Covid-19 salgını olmasına rağmen özel izin ile cuma gününden bu yana bu yolu onarıyoruz. Rabbim kısmet ederse pazartesi gününe kadar kazı çalışmamızı bitireceğiz. Daha sonra onarım işlemini başlatarak Ramazan Bayramı’na kadar bitirmeyi planlıyoruz. Bu arada yol yapım süreci içerisinde esnaflarımızı mağdur etmeyeceğiz. Yolun bir tarafını kullanıma açıp hem biz işlerimizi yürüteceğiz hem de esnaf işini yapmaya çalışacak.”

“DİYARBAKIR’IN ESKİ TAŞLARI İLE YAPACAĞIMIZ YOLUN 10 YIL RANDIMAN VERMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

Melik Ahmet Caddesini eski Diyarbakır küp taşlarından yapıp içlerini de granit mermer ile süsleyeceklerini belirten Karagöz, “Melik Ahmet Caddesi’nin onarımına başlamadan önce bu yolun etüt çalışmalarını yapıp öyle başladık. Taş dizimi yapmadan altta beton dökeceğiz. Bu şekilde sağlam bir yol yapmayı planlıyoruz. İnşallah yol onarım işlemi bittikten sonra en az 10 yıl düzenli bir şekilde kullanımını hedefliyoruz. Yapacağımız yolda Diyarbakır’ın eski küp taşları kullanılacak. İçlerine granit mermer süs taşları da kullanılacak. Böylece Diyarbakır ilimize yakışacak ve temsil edecek bir yol inşallah yapacağız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: İLKHA

Bu haber 809 kez okundu.
Diyarbakır - 21:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.