19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

Tarihi Surlar yıkılıyor, yakılıyor, kirletiliyor!

Diyarbakır - 10 Haziran 2019 09:51 A A

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Diyarbakır Surları önce yıkıldı, sonra yakıldı.

Kültür, tarih ve medeniyet şehri Diyarbakır’da bulunan 5 bin yıllık Surlar bir yandan yıkılıyor, diğer yandan yakılıyor. Aşırı yağışlar nedeniyle geçtiğimiz ay (evli beden) burçunun bir bölümü yıkılmıştı. Bugün aynı yerde kimliği belirsiz kişiler, Surların üzerindeki otları ateşe verdi.

Tarihi surların yakılma anını fotoğraflayan dağa sanatçısı Mehmet Masum Süer sosyal medya hesabı üzerinden olaya tepki gösterdi.

KURUMLAR HAREKETE GEÇMELİ

Süer şu paylaşımda bulundu: “Diyarbakır surlarının Benusen Burcu. Bu fotoğrafı, bugün saat 19.00 sıralarında çektim. Solda, bir süre önce yıkılan bölümün yan tarafındaki otlar ateşe verilmiş, yakılıyor… Son bir haftada Sur’un başka yerlerinde de aynı yangınlar yaşandı. Yakılan ateşler, tarihi taşların dokusunu bozuyor, zarar veriyor, görüntü kirliliğine sebep oluyor. Özellikle son birkaç yıldır, tarihî surları isteyen istediği gibi kullanıyor. Çöplük, tuvalet olarak kullanıyor. İstediğini yapıyor. İlgili devlet kurumları bir yana, özellikle sivil toplum kuruluşları ve turizmle ilgili çevreler, geniş tabanlı bir platform kurmalı; surları, hatta tüm tarihi yapıları ve hatta tüm kenti sahiplenmeli, koruma önlemleri konusunda kamuoyu oluşturmalı ve resmî kurumlara önerilerde bulunmalı. Yazık oluyor” tepkisinde bulundu.

Bu haber 499 kez okundu.
Diyarbakır - 09:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.