Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tarihi Surlardaki 6 burç restore edilecek

Diyarbakır - 6 Ağustos 2020 08:44 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Diyarbakır Surları’ndaki 6 burcun restorasyonunu yapacak.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, tarihi surlardaki temizlik çalışmalarını inceledi. Karaloğlu, burada yaptığı açıklamada, şehrin en önemli tarihi ve kültürel değeri olan surların 5 bin 200 metre uzunluğa ve 100 burca sahip muhteşem bir yapı olduğunu söyledi.

UNESCO tarafından 5 yıl önce Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen eserin önemine işaret eden Karaloğlu, şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediyesi olarak ilk etapta müzemizin denetiminde 19 burcumuzun içlerini temizledik. Burçlarda yer yer 2 metreyi bulan dolgular var. Kazdığımızda dolguların içerisinde burcun yıkılan kısmına ait orijinal taşlar çıktı. Bir taraftan burçların içini temizlerken, çıkan taş ve molozları da ayıklayarak bundan sonra yapılacak restorasyon çalışmasında ana malzeme olarak kullanacağız.”

“İKİ AYRI RESTORASYON PROJE ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR”

Surların restorasyonuna ilişkin de bilgi veren Karaloğlu, şunları kaydetti:

“Büyükşehir Belediyesi olarak 6 burcun restorasyonunu kapsayan ihaleyi gerçekleştirerek, bugün sözleşmesini imzaladık. En kısa zamanda yer teslimi yaparak restorasyon işini başlatacağız. Restorasyon çalışmalarına, yapılan ihalenin dışında da devam ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Rölöve Bölge Müdürlüğümüzün, surların geri kalanıyla ilgili iki ayrı restorasyon proje çalışması devam ediyor.  Öncelikle bu proje çalışmaları bitecek.”

Karaloğlu, tarihi yapıya sahip çıkılması çağrısında bulunarak, “Sahip çıkmak sadece sosyal medya ve klavye başında olmamalıdır. Surlardan boşalttığımız çöp ve molozları uzaydan gelenler doldurmadı. Bu şehirde yaşayan vatandaşlarımız tarafından kirletildi. Bugünü bir milat kabul edelim. Bundan sonra surların etrafını ve burçların içini kirletmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 520 kez okundu.
Diyarbakır - 08:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.