28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tedbirler ‘ulaşım sorununu’ getirdi

Diyarbakır - 26 Şubat 2021 16:17 A A

Koronavirüs tedbirleri, ulaşım sorununu da beraberinde getirdi. Yolcu sayısının sınırlandırılmasına karşın araç sayısının artırılmaması dış ilçelere gidiş-geliş yapan memurları ve çalışanları mağdur ediyor.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı alınan kısıtlama önlemleri, Diyarbakır’da ulaşım sorunu da beraberinde getirdi. Toplu taşımada yolcu sayısının sınırlandırılması, buna karşın araç sayısı ile sefer sayılarının artırılmaması kent içinde ve iş nedeniyle dış ilçelere gidip-gelmelerde mağduriyetlere neden oluyor. Taşımada yaşanan sorunlardan dolayı kent içinde sabahları işe gitmek akşam eve gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan vatandaşların duraklarda birikmesine neden olurken, işleri nedeniyle dış ilçelere gidiş-geliş yapan vatandaşlar da toplu taşıma sorunları yaşıyor.

‘SEFER SAYISI ARTIRILSIN’

Diyarbakır’da bir kamu kurumunda memur olarak çalışan ve memur olması nedeniyle isminin yazılmamasını isteyen bir vatandaş, Diyarbakır’da süregelen ulaşım sorunun pandemi nedeniyle kendisi için daha çekilmez bir hal aldığını söyledi. Diyarbakır’daki belediye otobüslerinin güzergahlarının uzun olması nedeniyle sabahları işe gitmek için kullandığı durağa gelene kadar, yolcu sayısındaki sınırlama nedeniyle dolduğuna dikkati çeken vatandaş, “Bundan dolayı ben de işe geç kalıyordum. Gelen otobüsler yolcu sınırlandırılması nedeniyle dolu geldiği için durmuyordu. Ben de hem işe geç kalmamak için daha erken hem de evime yakın olan durağı bırakıp bir önceki durakta otobüs beklemeye başladım. Akşamları da yine aynı şekilde yoğunluk var. Bunun için işyerim Ofis Semti civarında olmasına rağmen, duraklarda saatlerce otobüs beklememek için Dağkapı’daki duraklara giderek oradan toplu taşıma aracına biniyorum. Evet, Diyarbakır büyük bir kente dönüşüyor, bundan dolayı ulaşım problemi yaşanıyor, ancak eldeki imkanlarla bu hal edilmeyecek bir sorun değil. Otobüs sayısı ve sefer sayıları artırılarak çok kolay hal edilebilecek bir sorundur.” diye konuştu.

DIŞ İLÇELERDE DE AYNI SORUN YAŞANIYOR

Koronavirüs tedbirleri kapsamına alınan önlemler, dış ilçelerde de ulaşım sorununa neden oluyor. Dış ilçelerde kamu personeli çalışanları ve sağlık çalışanları iptal edilen otobüs seferleri, salgın kısıtlamalarından kaynaklı sınırlandırılan minibüsler ve sefer saatlerinin değiştirilmesi ulaşımda zorluklar yaşıyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Sekreteri Eyüp Ay, pandeminin başlamasıyla ilçeden şehir merkezine yapılan belediye otobüs seferlerinin iptal edildiğini, hafta sonu yasaklarından dolayı minibüslerin çalışmadığını, hafta içi çalışan minibüslerin de kalkış saatlerinde sürekli değişmesi ulaşımda soruna neden olduğunu belirtti.

‘BAŞVURULARDAN SONUÇ ALINMADI’

Dış ilçelerdeki işlerine gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda olan sağlık çalışanlarının bu sorunun giderilmesi için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe kaymakamlıkları nezdinde girişimlerde bulundukları kaydeden Ay, ancak bu girişimlerinden sonuç alamadıklarını dile getirdi.

‘SORUN ÇÖZÜLSÜN’

Sadece sağlık çalışanları değil tüm memurların ulaşımda zorluklar yaşadığını dile getiren Ay, sağlık çalışanlarının bu nedenle hafta sonu sık sık nöbet değişim yapmak zorunda bırakıldıklarını belirtti.   Yetkililere seslenen Ay, ilçelerde çalışan sağlıkçıların ulaşım sorununun bir an önce çözülmesini istedi.

Bu haber 261 kez okundu.
Diyarbakır - 16:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.