-6° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tektekin’e çarpan zırhlı araç sürücüsüne 6 yıl hapis istemi

Bağlar - 4 Aralık 2019 11:54 A A

Zırhlı araçla Efe Tektekin’e (5) çarparak ölümüne neden olan polis memuru İ. A.’ya “taksirle öldürmeden” 2 ile 6 yıl arası değişen hapis istemiyle dava açıldı. Bilirkişi, ölen Tektekin’i asli, şüpheli İ. A.’yı tali kusurlu buldu.

Diyarbakır Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde 11 Eylül’de karşıdan kaşıya geçmek isterken zırhlı aracın çarpması sonucu ölen Tektekin’in ölüme sebep olan polis memuru İ. A.’ya “taksirle öldürmeden” iddianame hazırlandı. 2 ile 6 yıl hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA)’nın çarptığı dedesi Mehmet Tektekin’in ölümünden 15 ay sonra aynı caddede zırhlı polis aracının çarpması sonucu ölen 5 yaşındaki Efe Tektekin’in ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Soruşturma dosyasında Trafik Bilirkişi Raporunda, araç sürücüsü İ. A.’nin tali Tektekin’in ise asli kusurlu olduğu belirtildi.

Trafik Kazası Bilirkişi raporunda, Tektekin’in ebeveynleri olmadan koşarak yolu karşıdan karşıya geçerken, yolu yeterince kontrol etmediği, aracın uzaklık ve hızını gözetmediği ve geçmekte olan araca ilk geçiş hakkı vermediği için kusurlu olduğu kanaatine yer verildi.

Bilirkişi raporunda araç sürücüsü şüpheli İ. A.’nın olay anındaki durumuna ilişkin şu tespitlere yer verdi: “Sürücü İ. A. ise kaza mahallinin meskun mahal olması ve kavşağa yaklaştığı halde yavaşlamadığı, kavşak girişinde karşıdan karşıya geçmekte olan yayaya geçiş hakkı vermediği, aracın zırhlı olması nedeniyle hızını görüş hususunun gerektirdiği şartlara uydurmadığı, araç ve yaya trafiğine gerekli özen göstermediği, kazayı önleme adına herhangi bir fren tertibatına baş vurmadığı, sol şerit boş olduğu halde manevra yapmadığı, yaya çarpmadan önce yayayı görmeyecek kadar dalgın olduğu, özen ve dikkat yükümlülüğünü yerine getirmediği, dolayısıyla etkin dikkatli olarak araç kullanmadığından meydana gelen kazada kusurlu olduğu sonucuna varılmıştır.”

‘TEKTEKİN GEÇİŞ KURALLARINI İHLAL ETTİ’

Davanın iddianamesinde, Tektekin’in “genel beden travması, kafa kemik kırıkları, beyin kanaması, iç organ yaralanması ve büyük damar yaralanmasıyla iç ve dış kanama” sonucu öldüğüne ilişkin otopsi raporuna yer verildi. Olayın kaza olarak değerlendirildiği iddianamede, Trafik Kazası Bilirkişi, Tektekin’i kusurlu buldu. İddianamede yer verilen bilirkişi raporunda, Tektekin’in Trafik Kanunun 68/b bendindeki, “Taşıt yolunun karşı tarafına geçmek isteyen yayaların taşıt yolunu, yaya ve okul geçidi ile kavşak giriş ve çıkışları dışında herhangi bir yerden geçmeleri yasaktır.” hükmü ile aynı maddenin b bendinin 3. fıkrasında yer alan “Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde veya kavşaklarda güvenlikleri açısından yaklaşan araçların uzaklık ve hızını göz önüne almak.” hükmünü ihlal ettiği belirtildi.

‘ARACA ÇARPTIĞINI GÖRMEDİM’

Olay yerini gören kamera kaydının bulunmadığı belirtilen iddianamede, şüpheli İ. A.’nin ifadesine yer, olay yerinde pazar olması nedeniyle trafik yoğunluğunun yaşandığını, hızının 20-25 kilometre olduğunu savundu. iddianamede, olayın nasıl meydana geldiğini görmediğini aracın sağ arka kısmında bir ses duymasının ardından sağ arka tekerleğinin zıplamasıyla aracı durdurduğunu, sonra da Tektekin’in yerde yattığını gördüğünü beyan eden İ. A., Tektekin’in araca çarptığını savunarak, araç hızının 20-25 km/h olduğu halde, aracın yüksek olması, çocuğun boyunun kısa olması ve zırhlı aracın görüş açısının dar olması nedeniyle Tektekin’in araca çarptığını görmediğini ileri sürdü.

‘SAĞ FAR TARAFI TEKTEKİN’İN KAFASINA ÇARPTI’

Olaya ilişkin 2 polisin tanıklığının yer aldığı iddianamede, tanık polisler H. İ. ile Ş. Y.’nin Tektekin’in hızlı bir şekilde karşıdan karşıya geçmek isterken, hızlı olmayan zırhlı polis aracının sağ far tarafından Tektekin’in kafasına çarptığını belirtti.

İddianamede sanık polis İ. A.’nın üzerine atılı “taksirle bir insanın ölümüne neden olma” suçunu işlediği belirterek, 2 ile 6 yıl arası değişen hapis istemiyle cezalandırılması talep edildi.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 558 kez okundu.
Bağlar - 11:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.