Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

TSO Başkanı Kaya: ‘Görev belgesi yeterli görülsün’

Diyarbakır - 1 Mayıs 2021 15:15 A A

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, tam kapanma döneminde e-devlet üzerinden izin belgesi almak yerine firmalar tarafından düzenlenecek “görev belgesi” yeterli görülmesi gerektiğini söyledi.

Kaya, 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan “Tam Kapanma” kararının ardından işçi ve işverenlerin çalışma muafiyet belgelerinin kişisel başvuruyla “E-Devlet” sistemi üzerinden alınabileceği belirtildiğini söyledi.

“İZİN BELGESİ EKONOMİDE AKSAMALARA YOL AÇIYOR”

Gerek E-Devlet sistemi uygulamasının ülkede henüz yeterince yaygınlaşmaması, gerekse de çok sayıda çalışanın E-Devlet şifresinin olmaması veya sistemi daha önce kullanmamış olmalarının yanı sıra son günlerde yapılan yoğun başvurular sistemin kilitlenmesine sebep olduğunu hatırlatan Kaya, şunları söyledi:

“Dolayısıyla izin belgeleri zamanında alınamamakta, tedarikçi, üretici ve ihracatçı firmalarda üretim, ihracat ve pazarlama zincirinde aksamalar olmaktadır. Bunun yanı sıra tedarikçi ve imalatçı firma NACE kodlarının sistemde eksik yer alması, birden çok NACE koduyla üretim yapan firmaların imalat kodunu gösteren NACE kodlarının sisteme yüklenmemiş olması gibi NACE kod eksikliği ve uyuşmazlıkları izin belgelerinin alınmasında aksaklıklara sebebiyet vermekte, dolayısıyla üretim ve pazarlama alanında sıkıntılara neden olmaktadır.

Bölgemizin en gelişmiş kentlerinden biri olup imalat sanayi ve dış ticaret potansiyeli ile oldukça önemli yer tutan ilimizde 10 binlerce insan imalat ve tedarik/lojistik sektöründe istihdam edilmektedir. Tam kapanma sürecinde işçi ve işverenlerin işlerine gidip gelebilmeleri için “E-Devlet” üzerinden “İzin Belgesi” alma şartı yerine, İçişleri Bakanlığı Genelgesinin 5. Maddesinde belirtilmiş olan ve EK-1’de sunulan “GÖREV BELGESİ” formunun ilgili firma tarafından doldurularak 17 Mayıs tarihine kadar geçerli olacak şekilde onaylanmasının yeterli görülmelidir. “GÖREV BELGESİ” ile işçi ve işverenlerin işletmelerinde üretim ve tedarik süreçlerini devam ettirmeleri ekonomimizin güçlenmesi, iç ve dış pazar ağımızın gelişmesi ve bölgede yaygın olan kayıt dışı çalışmanın önüne geçilmesi açısından oldukça büyük önem arz etmektedir”

Bu haber 549 kez okundu.
Diyarbakır - 15:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.