28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Tüketim tarihi geçen kışlık gıdalara tespit ve imha

Bağlar - 3 Kasım 2020 11:39 A A

Bağlar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı gıda denetim ekiplerinin kış mevsimi öncesinde gerçekleştirdiği denetimlerde, iş yerlerinde tüketim tarihi geçmiş olan 30 kilogramdan fazla turşu ve konserve ürünleri tespit edilerek imha edildi. Vatandaşın sağlığını riske atan iş yerleri hakkında yasal işlem uygulayan ekipler, pandemi sürecinde gıda sağlığının önemine dikkat çekerek bir çok işletmeye uyarılarda bulundu.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde kış mevsimi öncesinde gıda denetim ekipleri, toplum sağlığını korumak amacıyla çeşitli uygulamalar gerçekleştiriyor. Sabahın erken saatlerinde sahaya çıkan ekipler, gün boyu gıda ürünleri üretilen ve satışı yapılan işletmelerde uygulamalar yapıyor. Bu uygulamalar sırasında bazı iş yerlerinde son kullanma tarihi geçmiş kışlık ürünler bulundurulduğu tespit edildi. Belediyenin sağlık işleri müdürlüğüne bağlı ekipler, turşu ve konserve gibi ürünlerle ilgili olarak iş yerlerine iş yerlerine yasal işlem uygularken, bu ürünler daha sonra imha edildi.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talimatıyla gerçekleşen denetimlerin aralıksız olarak devam edeceği kaydedildi.

“GIDA SAĞLIĞI İHMALE GELMEZ”

İnsan sağlığını korumada gıda güvenliğinin önemli bir boyut kazandığı pandemi döneminde işletmelerin çok daha dikkatli olarak tedbir alması gerektiğini belirten Başkan Beyoğlu, ”İnsan sağlığını korumak için en küçük  ihtimalin  bile dikkate alındığı ve hayati önem taşıdığı bir dönemde bu tür ihmallerin bedeli ağır olur. Hiç kimsenin vatandaşın sağlığını hiçe saymaya hakkı yok. İşletmelerimizden  bu konularda çok daha dikkatli ve tedbirli davranmalarını bekliyoruz. Gıda sağlığı ile ilgili denetimlerimiz yıl boyu aralıksız şekilde yapılmaktadır. Bunun için kurmuş olduğumuz ekipler her zaman ve her koşulda sahada görev yaparak vatandaşın sağlığını korumaya gayret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 517 kez okundu.
Bağlar - 11:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.