31° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

TÜMBEL SEN Şube eşbaşkanları ihraç edildi

Diyarbakır - 10 Mart 2021 08:19 A A

TÜMBEL SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanları Mehmet Candar ve Nihal Yanık çalıştıkları Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden İçişleri Bakanlığı kararıyla ihraç edildi.

TÜMBEL SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanları Mehmet Candar ve Nihal Yanık ve belediyede kadrolu işçi Remzi Yıldırım İçişleri Bakanlığı kararıyla çalıştıkları Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevlerinden ihraç edildi.

Haklarında yürütülen soruşturmadan dolayı açığa alınan Candar, Yanık ve Yıldırım, “İçişleri Bakanlığına Olağanüstü Hal kalkmasından 3 yıla kadar terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olan kişilerin kamu görevinden çıkarılması” yetkisi veren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun geçici 35’inci maddesine dayanılarak kamu görevinden ihraç edildi.

İHRAÇ TEBLİGATI YAPILDI

İhraç kararında, Diyarbakır Valiliği İl Güvenlik İşleri Bürosu’nun 5 Mart 2021 tarih ve 5180 sayılı yazısı işaret edilerek, “İlgili kayıtlı yazı ile 7145 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 26. maddesi ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen Geçici 35. madenin B fıkrasının 8. bendi uyarınca yapılan değerlendirme sonucunda İçişleri Bakanlığı makamının 02.03.2021 tarihli 95024677-249-19 sayılı oluru ile kamu görevinden çıkarıldığınız hususunu; bilgilerinize rica ederim.” ifadeleri kullanıldı.

ATİLLA DÖNEMİNDE 47 KİŞİ AÇIĞA ALINMIŞTI

Candar, Yanık ve Yıldırım ihraç edilmesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan ilk kayyım Cumali Atilla tarafından açığa alınan 47 kişinin tamamı ihraç edilmiş oldu. Kamu görevinden ihraç edilen TÜMBEL SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Candar, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin yayınlanışının yıldönümün olduğu bir dönmede, Cumhurbaşkanının pandemi nedeniyle işten çıkarmayı yasakladığı kararnamelerin çıkarıldığı bir dönemde 3 yıldır açıkta olup, hakkımızda tek bir soruşturma açılmayıp haksız hukuksuz bir şekilde ihraç edildik” dedi.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 683 kez okundu.
Diyarbakır - 08:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.