27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Turist rehberlerine Eğil gezisi

Diyarbakır - 15 Şubat 2021 13:37 A A

Diyarbakır’ın turizm potansiyelini açığa çıkarmak için birçok çalışmaya imza atan Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini turist rehberlerine tanıtmak amacıyla Eğil ilçesine gezi düzenledi.

Diyarbakır’ın turizm potansiyelini artırarak istihdama katkı sunmak için farklı çalışmalar gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Profesyonel Turist Rehberleri Platformu (DİTUREP) üyelerine yönelik Eğil gezi düzenledi. Kentin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini turist rehberlerine tanıtmak amacıyla düzenlenen geziye Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp, Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü Abdullah Aydeniz, Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Kadir Çakar, Diyarbakır ve çevre illerden gelen platform üyesi turist rehberleri ile akademisyenler katıldı.

PROFESYONEL TURİST REHBERLERİNE TARİHİ GÜZELLİKLER TANITILDI

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın organizasyonuyla gerçekleşen gezide profesyonel turist rehberleri, Eğil Ziyaret Tepesi Peygamber Kabirleri, Asur Kalesi ve Kral Kaya Mezarları ile Dicle Baraj Gölü’nü yakından görüp tanıma fırsatı buldu. Geçtiğimiz aylarda kurulan DİTUREP üyelerinin kaynaşması, işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yoğun katılımla yapılan etkinlikte profesyonel turist rehberi Metin Özçelik, bölgenin tarihi ve kültürel zenginliği hakkında bilgiler verirken profesyonel turist rehberi Meki Bel, inanç turizmi bağlamında katılımcıları bilgilendirdi.

GEZİDE KENTİN TURİZM POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Pandemi koşulları nedeniyle sosyal mesafeye dikkat edilerek açık hava koşullarında geniş bir alanda gerçekleştirilen etkinlikte turizm müdürlüğü faaliyetlerinde kullanılmak üzere yeni alınan Tur Rehber Dinleme Sistemi de kullanıldı. Bölgenin sahip olduğu turizm potansiyeline dikkat çekilen etkinlikte turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi noktasında bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Geziye katılan profesyonel turist rehberleri Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın her ay farklı bir temayla düzenlediği kültür-sanat etkinlikleri takviminde yer alan Şiir Teknesi programı çekimlerine katılarak Diyarbakırlı ünlü şairlerin şiirleri başta olmak üzere birbirinden güzel seçme şiirleri seslendirildi. Çekimleri yapılan program, 20 Şubat saat 17.00’de Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya platformlarından online olarak yayınlanacak.

Bu haber 2335 kez okundu.
Diyarbakır - 13:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.