23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Turist Vakaya değil, aşı oranlarına bakar!

Diyarbakır - 25 Temmuz 2021 16:41 A A

TÜRSAB Güneydoğu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, aşı oranının düşük olduğu Diyarbakır için uyarıda bulundu. Akyıl, “Turist vakaya değil aşı oranlarına bakar. Sezon açılmadan aşılarımızı olmayız. Aksi halde faturası hepimize ağır olur” dedi.

TÜRSAB Güneydoğu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, aşı oranının düşük olduğu Diyarbakır için uyarıda bulundu. Akyıl, “Turist vakaya değil aşı oranlarına bakar. Sezon açılmadan aşılarımızı olmayız. Aksi halde faturası hepimize ağır olur” dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aşılama oranının diğer bölgelere kıyasla daha düşük olması endişe ile karşılanıyor. Diyarbakır olmak üzere bazı bölge illerinde vakalar artarken, uzmanlar aşı için uyarmaya devam ediyor. Bir uyarı da Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güneydoğu Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Mehmet Akyıl’dan geldi.

TURİSTLER VAKAYA DEĞİL, AŞI ORANLARINA BAKAR

Pandemi nedeniyle turizm sektörünün ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Akyıl, “Bildiğiniz gibi Haziran’a kadar yasaklar vardı. Bölge de turizm sezonu ilk bahar ve son bahardan oluşuyor. İlkbaharı yasaklarla geçirdik. Yaz geldi kısıtlamalar kalktı, yaz bizim sezon değil. Buna rağmen beklentimizin üzerinde bir turist geldi. Asıl turist hedefimiz Eylül ayında. Ancak turistin gelmesi vakaların düşmesi ve aşı oranlarına bağlı. Bölgemiz bir pik yaşamadın önlemlerimizi almalıyız.  Kente gelecek olan turistler vakaya değil, nüfusa oranla ne kadar aşı yapıldı ona bakar. Böylesi riskli bir bölgeye değil turist hiç kimse gelmez” şeklinde konuştu.

KAPANMALAR GELMEDEN AŞIMIZI OLALIM”

Bölgede yüz binlerce insanın hizmet sektöründe çalıştığını anımsatan Akyıl, “Özellikle bu sektörde çalışan insanlarımızın aşılarını yapmaları lazım. Maviye dönmemiz lazım ki turist çağırabilelim. Önemli olan vaka değil, aşılanma oranıdır.  Ancak aşılanma oranında bölge çok düşük. Aşı oranlarının düşük olduğu bir ile kimse gelmez. Turisti çekebilmemiz için mutlaka aşı yapmalıyız.  Bu konuda istenilen düzeye gelmezsek hem Eylül ayında sektörümüz riski gider hem de kapanmalar yeniden gündeme gelebilir. İnsanlarımızın işsiz kalmaması ve esnafımızın iş yerini kapatmaması için mutlaka aşımızı yapalım” çağrısında bulundu.

Bu haber 407 kez okundu.
Diyarbakır - 16:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.