34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Türk-İş’ten Teşvik paketi uyarısı!

Diyarbakır - 5 Kasım 2020 21:47 A A

Hükümetin Meclise sunduğu istihdam teşvik paketi tasarısının geri çekilmesini isteyen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş)  7’nci Bölge Temsilcisi Bahri Zülküf Karakoç, “Ama bugün, ama yarın, bunun hesabını sorarız” dedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş)  7’nci Bölge Temsilciliği, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan istihdam teşvikine ilişkin 43 maddelik yeni teşvik paketine geri çekilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı.

Kısa çalışma ödeneğinin sürdürülmesi, 25 yaş altı çalışanlarının sigorta primlerinin düşürülmesi gibi birçok düzenlemeyi içeren pakete ilişkin Türk-İş 7’nci Bölge Temsilciliği önünde yapılan açıklamada konuşan Türk-İş 7’nci Bölge Temsilcisi Bahri Zülküf Karakoç, istihdam paketi olarak adlandırılan torba yasayı “köleleştirme paketi” olarak niteledi.

‘YANITIMIZ MÜCADELE OLACAK’

İstihdam teşvik paketine ilişkin tepkilerini daha önce dile getirdiklerini hatırlatan 7’nci Bölge Temsilcisi Zülküf Karakoç, “On gün önce açıklamamızı sonlandırırken ne demiştik? Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak demiştik. Dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına ‘istihdam paketi’ dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme, yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadele, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz.” diye konuştu.

‘DAYANIŞMAMIZI GÖSTERDİK’

İstihdam teşvik paketinin geri çekilmesi için diğer işçi sendikaları HAK-İŞ ve DİSK’le ortak basın açıklaması yaptıklarını anımsatan Karakoç, “Yaptığımız ortak açıklamasıyla, Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda, nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik.” ifadelerini kullandı.

‘YANLIŞLARININ FARKINA VARIN’

İstihdam teşvik paketi düzenlemesini Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine getiren siyasi parti liderlerine seslenen Karakoç, “Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Vazgeçin ki emekçiler adlarınıza duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünüzde sizce saygı gösterin. Vazgeçin ki, zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin. Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin. Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmaya ortadan kaldırmak için harcayın. Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izine çıkarmalarına engelleyin. Ücretsiz izine çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL yaşayabildiğini hayal edin. Hayal edin ki, yaptığınız yanlışlıkların farkına varın.” şeklinde konuştu.

‘BİZİ HENÜZ TANIMIYORLAR’

“Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar” siteminde bulunan Karakoç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar. Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz. Ama bugün, ama yarın, bunun hesabını sorarız. Bu akşam ülke genelinde, mesai çıkışında alkışlarla bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz. Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz. Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkes gösteririz. Bu mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşanacağı iş şartlarını sağlamak içindir.”

Bu haber 405 kez okundu.
Diyarbakır - 21:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.