28° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Üç bin yıllık tarihi Zerzevan kalesinde yapılaşma iddiası!

Çınar - 6 Aralık 2019 10:24 A A

Diyarbakır’daki 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi’nde yapılaşma iddiası kentte tepkilere neden oldu.

Duruma tepki gösteren eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lökbeyaz, tarihi Zerzavan Kalesinde yapılaşma izin vermeyeceklerini söyledi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Mithras Tapınağı’nın da bulunduğu 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya sürdürüyor. Kent kültürü, tarihi ve ekonomisine büyük katkısı olan Zerzevan kalesinde yapılaşma iddiaları kentte tepkilere neden oldu.

Bu duruma sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösteren eski Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lökbeyaz, “Zerzevan Kalesi Arkeolojik kazı alanında her ne sebeple olursa olsun yapılaşma olamaz. Bununla ilgili çalışma içerisinde olanlar cahildir. Devletin kurumları ve Diyarbakır halkı buna müsaade etmez” paylaşımında bulundu.

Tigris Haber’e konuşan Lökbeyaz, “Zerzevan’ın önünü aldık. Böylesi değerli bir yerde yapılaşma olması söz konusu değil. Konuyu birçok kurumla konuştum, böyle bir şeye izin verilmez” şeklinde konuştu.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 836 kez okundu.
Çınar - 10:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.