27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ulaşım Master Planında Çalışmalar Son Hız Devam Ediyor

Diyarbakır - 26 Ekim 2020 14:54 A A

Vali Münir Karaloğlu Başkanlığında, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Ulaşım Ana Planını yapan Boğaziçi Proje firması yetkilileri ile Diyarbakır’daki ulaşım hizmetlerinin tüm yönüyle masaya yatırıldığı değerlendirme toplantısı yapıldı.

Öncelikle yetkililerden devam eden çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, yapılan yatırımlar ve planlanan projeler ile ilgili de yetkililerle istişarelerde bulundu. Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerince hız, parklanma, sinyalizasyon, trafik levhaları, yol çizgileri ve toplum taşıma gibi birçok konuda sunumlar yapıldı.

Diyarbakır’ın tüm trafik ve ulaşım konularının ele alındığı ve kent ulaşımına yönelik problemler ile çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda Vali Karaloğlu, vatandaşların ulaşım açısından ihtiyaçlarına yönelik yapılabilecek konuların üzerinde durdu.

Toplantıda öncelikli olarak, Ulaşım Ana Planı kapsamında sahada yapılan sayım, ölçüm ve anket çalışmaları neticesinde belirlenen sorunların çözümüne yönelik olarak ilk aşamada trafik sıkışıklığı bulunan kavşaklar için hazırlanan projeler değerlendirildi. 25 kavşakta hem drone hem de 24 saat izlenen kameralarla bu kavşakları kullanan araç ve hareketleri tespit edilerek projeleri hazırlandı ve similasyon programları ile test edildi.

Belediye sorumluluğunda bulunan yollardaki kavşak projelerinin ivedilikle uygulamalarına başlanması, Karayolları ağında bulunan kavşakların da Karayolları Bölge Müdürlüğü ile birlikte değerlendirilmesine karar verildi.

Ayrıca; kentteki 54 kavşak noktasını kapsayan ve Akıllı Kavşak olarak tasarlanmış sistemin revize edilerek günümüz teknolojisine uygun hale getirilmesi ve yeni kavşaklarımızın da bu sistem dahilinde çalışması yönünde faaliyetlere başlandı.

Karaloğlu, il genelindeki ulaşım ağı ve yol, ulaşımla ilgili alt ve üstyapı, bakım ve yenileme çalışmaların da ara verilmeden tamamlanmasını istedi.

EDS KURULMASI GÜNDEMDE

Toplantıda ayrıca, diğer Büyükşehirlerde yapılan çalışmalar da göz önüne alınarak, trafik akışının kontrolü ve ulaşım iyileştirilmesinin yapılması, kent yaşantısının kurallara uygun, standartlar dahilinde bir yapıya kavuşturulması için, trafikte kural ihlali yapan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal emniyetinin sağlanması amacı ile geliştirilen bir denetleme sistemi olan Elektronik Denetim Sisteminin (EDS) Diyarbakır’da uygulanacağı bölgeler, kaza ve ihlal noktaları doğrultusunda tespit edildi.

Toplantıya Vali Karaloğlu’nun yanı sıra; İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sinan Demir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan,  Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay ve Ulaşım Daire Başkanlığında görev yapan Şube Müdürleri ile ilgililer katıldı.

Bu haber 510 kez okundu.
Diyarbakır - 14:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.