Açık
  • EURO 6.56
  • DOLAR 5.94

UNESCO nihayet!

Diyarbakır - 7 Ocak 2020 20:34 A A

UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Suriçi’nde yaşanan çatışma süreci ve sonrasındaki yapılaşma nedeniyle tahrip edilmesine ilişkin Diyarbakır Mimarlar Odası’nın UNESCO’ya yaptığı inceleme başvurusuna, 4 yıl sonra izin çıktı.

UNESCO’nun başvurudan 4 yıl sonra Sur’da inceleme yapacak olmasını olumlu ancak geç kalınmış bir adım olarak yorumlayan Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Şerefhan Aydın, “Sur yerle bir edildi. 6 mahalle yok edildi. UNESCO keşke bu refleksini olaylar sıcağı sıcağına yaşanırken gösterseydi” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Diyarbakır Sur ilçesinin çatışmalar ve çatışma sonrası yapılaşma nedeniyle tahrip edilmesine ilişkin Diyarbakır Mimarlar Odasının TMMOB üzerinden UNESCO’ya inceleme yapması için yaptığı başvuruya, 4 yıl sonra izin çıktı. Türkiye, UNESCO Reaktif İzleme Misyonunun Sur’da inceleme yapmasına 4 yıl sonra izin verdi. Tarihsel yapıya verilen zararların ve yeni yapılaşmaların incelenmesi ve tespiti için gelecek olan UNESCO heyetinin gündeminde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının UNESCO’dan habersiz Sur’un Koruma Amaçlı İmar Plan’ında yaptığı değişikliler de bulunuyor. Bakanlığın UNESCO’dan habersiz Sur’un Koruma Amaçlı İmar Plan’ında yaptığı değişiklilerin UNESCO tarafından kabul edilmediği belirtilirken ziyaret, uygulamaya konulan plan doğrultusunda inşaatı devam eden yapıların incelenmesini de kapsayacak.

“GEÇ KALINMIŞ BİR ADIM”

Türkiye’nin izniyle UNESCO heyetinin 4 yıl aradan Sur’da yapacağı incelemeleri değerlendiren Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Şerefhan Aydın, UNESCO’nun Sur’da incelemelerde bulunması için kendilerinin daha önce UNESCO’ya yazılı başvuruda bulunduklarını söyledi. Türkiye’nin izin vermemesi nedeniyle ziyaretin gerçekleşmediğini UNESCO tarafından kendilerine bildirildiğini ifade eden Aydın, verilen izini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. UNESCO heyetinin gelişini “olumlu ama geç kalınmış bir adım” olarak yorumlayan Aydın, “Sur yerle bir edildi. 6 mahalle yok edildi. UNESCO keşke bu refleksini olaylar sıcağı sıcağına yaşanırken gösterseydi, ama gelmedi” dedi.

“SURLARIN RESTORASYONUNA VESİLE OLABİLİR”

Daha önce UNESCO heyetinin gelmesi durumunda yeni yapıların ve zarar görmediği halde yıkılan tarihi yapılarını yerinde inceleyebileceğini dile getiren Aydın, ziyaretin daha önce yapılması durumunda birçok olumsuzluğun önüne geçilebileceğini vurguladı. Ziyaret vesilesiyle daha fazla tahribatın yaşanmadan müdahale edilebileceği zeminini hazırlayacağına işaret eden Aydın, Diyarbakır surlarında yaşanan tahribatın önüne geçilmesi ve restorasyonun yapılmasına da vesile olabileceğini aktardı.

“STÖ TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞÜLMELİ”

Sur’da incelemelerde bulunmak için gelen UNESCO heyetinin sadece devlet yetkilileriyle değil sivil toplum örgütleri ve meslek odalarıyla görüşmesi gerektiğini ve incelemelerini bu şekilde yapması gerektiğine vurgu yapan Aydın, sadece devlet yetkilerinin dinlenmesiyle tek taraflı bir izlenime yol açacağını söyledi. Türkiye’nin taraf olduğu için objektif olamayacağına işaret eden Aydın, objektifliğin UNESCO heyetinin yerinde yapacağı incelemeler ve sivil toplum örgütleri ile meslek odaları temsilcilerinin dinlenmesiyle sağlanabileceğine işaret etti.

Bu haber 433 kez okundu.
Diyarbakır - 20:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.