33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vakalar artıyor, aşılar yapılmıyor

Diyarbakır - 13 Temmuz 2021 14:50 A A

Diyarbakır’da koronavirüs vaka sayısı artmaya başladı. Vaka sayısı artarken aşılama oranı ise yüzde 22’de kaldı. Delta varyantının 4’üncü dalga endişesi yaratırken TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, güçlü bir aşı kampanyasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hızlı yayılması v etkisi nedeniyle koronavirüsün dördüncü dalgayı tetiklemesinden endişe edilirken Diyarbakır’da vaka sayısındaki artışa rağmen aşılama oranı Türkiye ortalamasının altında kaldı. Aşı oranı yüzde 22 seviyesinde kaldığı kentte, “aşı olun” çağrılarına rağmen, bu çağrılar istenilen etkiyi yaratmadı. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, toplumun dilinde güçlü bir aşı kampanyasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Son bir haftada vaka sayısında bir artış trendinin olduğunu dile getiren Yerlikaya, Diyarbakır’da pandemi hastanesi olan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde son 3-4 gün içerisinde hem yoğun bakım hem de servise yeniden 10’un üstünde hasta yatmaya başladığını kaydetti. Pandemide bulaşının engellenecek düzeye ulaşabilmesi için toplumun yüzde 70’ine yakınının aşılanması gerektiğini ifade eden Yerlikaya, son bir haftada hızlanmayla beraber aşılanma oranının düşük seyrettiğine işaret etti.

‘AŞILANMA ORANI DÜŞÜK’

Özellikle bölge illeri açısından çok büyük sıkıntı içerisinde olduklarını dile getiren Yerlikaya, aşılanma oranlarının çok düşük olduğunu ifade etti. Geçen yıl yaz aylarında gördükleri biçimde tekrar toplum olarak koronavirüse bedel ödemeye devam edeceklerini vurgulayan Yerlikaya, “Ne yazık ki endişe verici varyantların gündemde olduğunu ve bu varyantların daha bulaşıcı olduğunu bildiğimiz bir süreçte, yeniden vaka artışlarıyla karşı karşıya kalacağız. Bunun emarelerini görmeye başladık.” ifadelerini kullandı.

‘TOPLUMDA KAYGI VAR’

Aşılanmanın hızlanması gerektiğini belirten Yerlikaya, “Aşıyla ilgili topluma güven veren bir politika yürütülemedi. Toplumda bir kaygı, karışıklık var. Bu karışıklığa iktidarın kendisi yol açtı. Biliyorsunuz, sürecin başında Sinovac aşısıyla bağlantı kurulmuştu. Bu aşının övülmesine yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından bizzat aşının konvansiyonel yöntemlerle üretildiği ve güvenli olduğu, ama diğer aşıları bilmediğimiz gibi aslında çok yanlış bilimsel olmayan konuşmalar yapıldı. Bütün pandemi süreci boyunca, rakamlarla ilgili, ölümlerle, vaka sayılarıyla ilgili yaşanan sıkıntılar, toplumda karmaşa yarattı. Aşılarla ilgili de güvensizlik oldu. Aşılanma konusunda toplum çekinceli davranıyor. Bir aşı tereddüttü ile karşı karşıyayız.” diye konuştu.

‘GÜÇLÜ BİR AŞI KAMPANYASI LAZIM’

Aşıyla ilgili bölgede ciddi bir kampanyanın yürütülmediğini ifade eden Yerlikaya, “Eğer anadilde bir aşı kampanyası yapılmış olsaydı, aşının önemine ilişkin toplum ikna edilmiş olsaydı, bu kadar çalışma yapmamıza gerek kalmazdı. Aşının güvenli ve etkili olduğu, pandeminin kontrol altına alınmasında aşı olmanın bir zorunluluk olduğu, enfeksiyon bulaş zincirinin kırılmasında bir etken olduğunu vurguluyoruz. Bunu bizim sadece vurgulamamız yetmez. Sağlık otoritesi ve iktidar tarafından çok şeffaf, anlaşılır bir biçimde, toplum dilinde anlatılmalıdır. Ne yazık ki bu şu ana kadar yapılamadı. Bunun için toplum dilinde güçlü bir aşı kampanyası yapılması gerekiyor. Bölge illerinde bu güveni oluşturamazsak, bu virüs yayılmaya devam edecek. Üstelik yayıldıkça da daha bulaşıcı, öldürücü varyantlarla ortaya çıkacak.” şeklinde konuştu.

‘LÜTFEN AŞI OLUN’

Önlem alınması için virüsün delta varyantının göründüğü illerin açıklanmasını gerektiğini vurgulayan Yerlikaya, “Sağlık Bakanlığı topluma karşı sorumludur. Topluma şeffaf bir biçimde bilgileri vermelidir.  Bunu bütün pandemi boyunca gördük. Hakikati, gerçekleri gizlediler. Söylenen rakamların gerçek olmadığını toplumla paylaştık.  Bizim ısrarcı çabalarımız sonucu gerçekleri açıklamak zorunda kaldılar. Delta virüsünün daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Şu anda pandemiye karşı güçlü bir aracımız var. Aşılar pandemiyi kontrol altına almamızda, bulaş zincirini engellememizde çok önemli araçlar. Lütfen aşı olun. Aşı hem sizi, yakınınızı, sevdiklerinizi korumada hem de toplumu korumada önemli bir araçtır.”

Bu haber 395 kez okundu.
Diyarbakır - 14:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.