-6° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Güzeloğlu Ergani’de esnaf ve STK’larla buluştu!

Diyarbakır - 28 Aralık 2019 22:15 A A

“Diyarbakır’a Hizmet Yolunda” buluşmaları kapsamında Ergani ilçesinde esnaf, muhtar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 100 günde DİSKİ dahil olmak üzere toplam 132 milyon TL borç ödediklerini söyledi.

“Diyarbakır’a Hizmet Yolunda” programı münasebetiyle Ergani ilçesini ziyaret eden Diyarbakır Valisi  Hasan Basri Güzeloğlu, mahalle muhtarları, esnaf ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Ergani Fen Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve ilçenin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıya Güzeloğlu’nun yanı sıra Ergani Kaymakamı Hüseyin Sayın, Vali Yardımcısı ve DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, İl Tarım Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ daire başkanları katıldı.

“ERGANİ HAK ETTİĞİ HİZMETLERİN ÇOK GERİSİNDE”

Belli bri planlama dahilinde ilçeleri ziyaret ettiklerini ifade eden Vali Güzeloğlu, “Bu aziz şehrin her bir köşesine ve her bir kişisine hak ettiği hizmeti götürebilmek en büyük amacımız. Ergani çok eski ve tarihi bir ilçemiz. Ekonomik olarak baktığınız zaman güçlü bir ilçemiz. Ama Diyarbakır’ın her ilçesinde karşımıza çıktığı gibi ne yazık ki şehircilik altyapısı, insani yaşam kalitesi, temel hizmetler açısından hala ciddi bir sıkıntı çeken ilçemiz. Diyarbakır gibi ülkenin gelişme ve kalkınma taşıyıcısı, lokomotifi ve bölgesinin çekim merkezi bir büyük şehrimiz son 30-40 yıldır terör örgütü PKK ihanetinin, onun uzantılarının, işbirlikçilerinin ve siyasi bağlantılarının millete ödettiği bedelle maalesef bugün hak ettiği yerin çok gerisinde” dedi.

“SORUNLAR, ERTELENDİ, GECİKTİRİLDİ VE İHMAL EDİLDİ”

Her Çarşamba muhtarlarla bir araya geldiklerini dile getiren Güzeloğlu, söz konusu buluşmalarda mahallelerin sorunlarını masaya yatırıp çözüm arayışında olduklarını ifade etti. Sorunların çözümünün  bugüne kadar ertelendiğini, ifade eden Güzeloğlu,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Çoktan hal olması gereken yol, içme suyu ve bugün konuşmamız gereken sorunlar. Bunların yerine ekonomik ve sosyal olarak daha güzel neler yapabiliriz onu konuşmamız gerekir. Ama yapmadılar. Millete gelen kaynakları, millete harcamadılar. Milletin kaynaklarını Kandil’e akıttılar. 2020 yılına giriyoruz, birçok nüfuslu kentten büyük Ergani’n yol ve altyapı sorunu bulunuyor. Bu çamur millete reva mı? İlçenin içinde gördüğümüz manzarayı Ergani hak ediyor mu? Tam 30 yıldır Diyarbakır’a büyük şehir ödenekleri ve kaynakları geliyor.”

“DEVLET DEVLET OLMANIN KARARLILIĞIYLA MİLLETİNE HİZMETİ SÜRDÜRECEK”

Kenti diğer büyük şehirlerle karşılaştıran Güzeloğlu, diğer büyük kentlerin altyapı sorunlarını tamamlayıp ekonomik ve sosyal kalkınma için çalıştıklarının altını çizdi. Şimdiye kadar yapılmayan çalışmaların hesabının sorulması gerektiğine dikkat çeken Güzeloğlu, milletin kaynaklarının hizmete aktarılmasının önemine değindi. Güzeloğlu, “devlet devlet olmanın kararlılığıyla milletine hizmet götürmede bir an geri durmayacak” ifadelerini kullandı.

“76 MİLYON 300 BİN TL BORÇ ÖDEDİK”

Büyükşehir Belediyesi’nde göreve geldiklerinde ilk olarak Esnaf Daire Başkanlığı’nı kurduklarını hatırlatan Güzeloğlu, daha önce yüz binlerce esnafı bulunan kentin böyle bir daire başkanlığının bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi. Esnafın bundan ötürü muhatap bulmadığını ve bu sebeple % 40’ın kayıt dışı çalışma yürüttüğünü vurgulayan Güzeloğlu, şunları ifade etti:  “Göreve başladıktan sonra, kira ve gayrimenkullerimizde artış oldu. Aylık 430 bin TL’lik geliri 2 milyon 810 bin TL’ye çıktı. 8 kat, o para nereye gidiyormuş? Talan, yağma, kime yandaşına, ihanetin taşıyıcısına. Kaynağı nasıl yaratacağız? Milletin hakkına sahip çıkarak. İhaleler bugün ilçe belediyeler dahil hepsi açık şeffaf şekilde yapılıyor. Yandaş yok hak edene veriliyor. Bugüne kadar 11 ihale yaptık 23 milyon 800 bin TL tasarruf elde ettik. Milletin ve yetimin hakkını korumak böyle olur. Göreve başladığımız günden bugüne 76 milyon 300 bin TL borç ödedik.”

“100 GÜNDE 837 KM YOL İNŞA ETTİK”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde çevre temizliğinde yaşanan sıkıntılara değinen  Güzeloğlu, “Yıl 2020 biz çöpleri Karacadağ’ın eteklerine atıyoruz. Bırakın büyük şehirleri bu sorunu ilçeler bile ortadan kaldırdı. Tüm bunların hepsi bizim derdimiz ve meselemiz. Hiç birini Diyarbakır’a layık görmüyoruz ve tüm sorunları çözeceğiz. 2 yıl içinde 1047 mahallenin ana grup yolları, gruba bağlı mahalle yolları ve mahallenin içi mezra yollarının hepsini yeniden asfaltlayacağız. Bu yıl 2 bin 500 km, gelecek yıl ise en az bir o kadar sıcak karışım asfalt yapacağız. 2 yılda yol meselesini bir daha konuşulmamak üzere bitireceğiz. 100 günde 7 metre genişliğinde 8 ile 12 cm kalınlığında otoban kalitesinde 837 km yol yaptık” diye konuştu.

“42 BİN 550 METRE YENİ İÇME SUYU HATTI YAPILDI”

Göreve geldikleri 100 günde DİSKİ’nin çok ciddi hizmetleri gerçekleştirdiğini dile getiren Güzeloğlu, kent merkezinde bugüne dek 42 bin 550 metre yeni içme suyu hattı yapıldığını belirtti. 15 bin 500 metre yeni yağmur suyu hattını tamamladıklarını aktaran Güzeloğlu, 29 mahalleye yeni sondaj kuyusu inşa ettiklerini dile getirdi. Yeni terfi hattı, şebeke hattı ve su depoları yaptıklarını kaydeden Güzeloğlu, “DİSKİ önümüzdeki yıl 250 milyon TL yatırım bütçesiyle hizmet seferberliği başlatacak. DİSKİ 100 günde 55 milyon 700 bin TL borç ödedi. Daha önce DİSKİ’nin gelirleri 14 milyon 200 bin TL idi. Bugün ise 18 milyon 100 bin TL’yi buldu. Yapılan 10 ihaleden toplam 17 milyon TL tasarruf sağladık” ifadelerini kullandı.

Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından katılımcılar ilçede yaşanan sorunları dile getirdi. Toplantıda yer alan kamu müdürleri, DİSKİ ve Büyükşehir Belediyesi daire başkanları gelen sorulara yanıt verdi.

Toplantı sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği Diyarbakır Liseler Arası Kız Futbol Turnuvası’nda 2’inci olan Ergani Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri  Vali Güzeloğlu’yla bir araya geldi. Futbolcularla bir süre sohbet eden Güzeloğlu, bundan sonraki turnuva ve spor yaşamlarında öğrencilere başarılar dileyerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu haber 612 kez okundu.
Diyarbakır - 22:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.