28° Açık
  • EURO 6.39
  • DOLAR 5.69

Vali Güzeloğlu, ‘Geleceğe umutla bakıyoruz’

Bağlar - 10 Ağustos 2018 12:35 A A

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır’ın kalkınması ve gelişmesi adına gelecek her güne çok büyük bir umutla baktıklarını söyledi.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 100 günlük icraat programı çerçevesinde Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile çalışma ve değerlendirme toplantısı düzenledi.

Diyarbakır Ticaret Borsasında düzenlenen Çalışma/değerlendirme toplantısına Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, DTB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, Kamu Kurum Müdürleri ile DTB Üyeleri katıldı.

Çalışma ve Değerlendirme Toplantısının açılışında konuşan DTB Başkanı Engin Yeşil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde başlatılan 100 günlük icraat programı çerçevesinde Diyarbakır’da başlatılan çalışma ve değerlendirme toplantılarının Diyarbakır’ı daha iyi noktalara taşıyacağına inandıklarını söyledi.

6 MİLYAR 17 MİLYON 708 BİN 681 LİRA İŞLEM HACMİ

Diyarbakır Ticaret Borsası çalışmaları hakkında bilgi veren DTB Başkanı Engin Yeşil, “Diyarbakır Ticaret Borsasında 2016 yılında 5 Milyar 408 Milyon 397 Bin 493 Lira İşlem yapılırken, 2017 yılında toplam işlem hacmi 6 Milyar 17 Milyon 708 Bin 681 Lira olmuştur. En çok işlem gören ürünlerimiz ise Buğday, Pamuk, Mısır ve mercimekten oluşmaktadır” dedi.

TDBOS’DE 51 İŞLETME FAAL DURUMDA!

Diyarbakır Ticaret Borsasının aynı zamanda Tarıma Dayılı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesinin yüzde 60 iştirakçilerinden biri olduğunu da anlatan Yeşil, “Tarıma Dayalı Besi Organize Sanayimizde 51 işletmemiz faal durumdadır.7 işletmemiz ise inşaat halindedir. Geri kalan 22 işletmemiz ise proje aşamasındadır. Bu işletmelerimizin faaliyete geçememesinin en büyük nedeni ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kırsal kalkınma projelerinin son dört yıl içerisinde sadece iki kez çağrıya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bu yatırımların tamamlanması için Sayın Valimizin desteklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda Sayın Valimizden talebimiz Üst Yapıya Hibe verilmekten ise kendi imkanları ile üst yapıyı tamamlayan işletmelerimize bir defaya mahsus canlı hayvan alımı konusunda hibe verilmesidir” dedi. DTB Başkanı Engin Yeşil daha sonra Diyarbakır Ticaret Borsasısın yapmış olduğu çalışmalar ve yürütmüş oldukları projeleri anlattı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan 100 Günlük İcraat Programı çerçevesinde kendilerinin de Diyarbakır olarak Kamu, Sivil ve Özel kesimin tüm temsilcileriyle karşılıklı iş birliği, güç birliği ama gönül birliği ile bu program çerçevesinde hedeflere beklentilere ve bağlı bütün çalışmalara katkılarımızı belirlemek ve yapacakları bütün çalışmaları istişare etmek için bir dizi toplantılar düzenlediklerini söyledi.

“İNSANA HİZMETİ İBADET SAYAN BİR ANLAYIŞIMIZ VAR”

Hedeflerinin insan merkezli insanı merkezine alan insana hizmeti ibadet sayan ve gelecek her günü bu günden daha iyi ve gelişmiş bir ülke idealine taşımayı amaçlayan bir çalışma gerçekleştirmek olduğunu vurgulayan Vali Güzeloğlu, “Türkiye büyük ve köklü devlet geleneğine sahip milleti ile bütünleşmiş stratejik ve bu bağlamda lojistik olarak dünyanın en önemli yerinde yer alan ve iddiası olan ve inşallah geleceğe doğru yönelik kutlu yürüyüşümüzde dünyanın bölgesinde ve küresel ölçekte söz sahibi olacak ekonomisiyle en güçlü ilk 10 ülkesi arasında yer alacak bir hedefi bu gün önüne koymuştur. Amacımız Kamu ve özel kesimin tam anlamıyla iş birliğini gerçekleştirip bir anı bile boşa çıkarmadan ve boşa geçirmeden doğru kullanabilmektir.” ifadelerini kullandı.

“İYİ YÖNETMEK İSTİYORUZ”

Vali Güzeloğlu, Diyarbakır’ın zenginlikleri arasından en önemli ve en değerli başlıklardan birisinin Diyarbakır Ticaret Borsasının iş ve işlevleri olan tarım ve tarımsal üretim alanı olduğunu belirterek, “Diyarbakır Ülkemizin bir tarımsal üretim merkezi ve belirleyici merkezidir. Tarımsal üründe hububat ve pamuk ve benzerlerinde Türkiye üretimini belirleyen etkileyen ilk üçte yer alan bu bağlamda açık ara üretimi tanımlayan bir üretim alanıdır. Silvan projesi kapsamında 8 baraj 23 sulama projesiyle bu konumumuz sadece ülkemiz için belirleyici bir merkez olmaktan çıkarak Dünya çapında Diyarbakır’ı bir tarımsal üretim merkezi haline getirecektir. Ticaret Borsamızın ürün hacmi işlem hacmi ve buna bağlı bütün kapasitesi de bu günün çok ötesine ulaşmış olacaktır. Bu günden ileriye bu açık gerçeği görerek her kurum kuruluş ve birim olarak buna dönük hazırlanmamız gerekiyor.

BEREKETLİ TOPRAKLAR SUYLA BULUŞACAK

235 bin hektar alanı suyla buluşturacak 300 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak ve bu günkü rakamlar ile en az 1 Milyar Türk Lirası üzerinden doğrudan geliri aynı ürün deseninde olmak kaydıyla artışa konu yapacak bir dev toplumsal sosyal ve ekonomik projeden bahsediyoruz. Suyla buluşacak bereketli topraklarda bu günkü verimin ve getirinin en az 1 e 10 artacağını bekliyoruz. Şüphesiz bu bereketli topraklarda suyla buluşacak ve zenginlik olarak oluşacak bu süreci de çok iyi yönetmek istiyoruz. Üretilen ve üretilecek olan ürünlerin Ticaret Borsamız üzerinden Lisanslı Depoculuk kapsamında değerlendirilip ve Diyarbakır için olmazsa olmaz olan Lisanslı Depoculuk Hacminin artırılması. Ürün Piyasasında, Vadeli işlemler Borsasında Diyarbakır Ticaret Borsasısın bir referans fiyat belirleyen Borsa olması yönünde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Diyarbakır’ımızın kalkınma ve gelişmesi adına gelecek her güne çok büyük bir umutla bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Bu haber 140 kez okundu.
Bağlar - 12:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.