23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Güzeloğlu, Test yapılmadığı yönündeki iddiaları yalanladı

Diyarbakır - 17 Nisan 2020 09:18 A A

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, bazı kesimlerce Diyarbakır’da koronavirüs vakalarının fazla olduğu ve test yapılmadığı yönündeki iddialarını reddederek, “Diyarbakır’daki sayılar, Türkiye ortalamaları açısından endişe edecek bir rakamda asla değildir” dedi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, koronavirüs nedeniyle kentteki alınan önlemler ve sağlık alanındaki faaliyetlere ilişkin, önemli açıklamalar yaptı.

Virüsün önlenmesi için başlatılan çalışmalarda Diyarbakır’ın ilinin ilk sıralarda yer aldığına dikkati çeken Vali Güzeloğlu, valilik ve belediye başkanlığı görevleri nedeniyle hızlı kararlar alındığını ve bu kararların uygulanmasıyla hastalıkla mücadelede önemli bir mesafe alındığına vurgu yaptı.

“HIZLI KARAR ALDIK”

En az kayıpla mücadelenin sürdüğünü belirten Vali Güzeloğlu, “İnşallah kısa bir zamanda virüsün kontrol altına alınacağını ve beklenen olumsuz etkilerinin en az kayıpla atlatılacağını gösteriyor. Sürecin başından beri Diyarbakır’da ilk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, vatandaşlarımızın virüsten her boyutta, en az etkilenmelerini sağlamak adına yoğun bir çaba içerisindeyiz. Diyarbakır’da toplumsal alanda, en önce tedbir alan, virüse karşı temel bütün alanlarda riskleri en aza taşıyan, toplum sağlığını önceleyen ilk büyükşehir olduk. Hem Valilik ve hem de Büyükşehir Belediye Başkanlığı sorumluluğumuz, hızlı karar almamızı ve bu kararları hayata taşımamızı ve bu kararların olumlu anlamda sonuçlarını almamızı sağladı” diye konuştu.

“ORTAK BİR ÇALIŞMA SERGİLEDİK”

En temel önceliklerinin sağlık olduğunu aktaran Vali Güzeloğlu, şöyle dedi:

“Diyarbakır’da 1 milyon 800 bin sabit nüfusumuz var. Bölge illeriyle ilişkilerimizde, hareketli nüfusumuz 2 milyona yaklaşıyor. Kadimden beri Diyarbakır, bölgenin lojistik, eğitim, sağlık ve ticaret noktasında bir taşıyıcı merkezi. Diyarbakır sosyolojik anlamda en genç nüfusa sahip ilk 5 büyükşehirden birisidir. Yaklaşık 16 bin kilometrekarelik bir coğrafyamızda, bin 47 yerleşim yerinde her vatandaşımızın sağlığı temel bir önceliğimiz oldu. Diyarbakır’da sadece kamu olarak değil, üniversite, bilim kurullarımız, reel sektör kurum ve kuruluşlarımız, ticaret odası, ticaret borsası, esnaf odaları, organize sanayi bölgelerimiz, ziraat odaları, tüm yönetim kurularımızla ortak bir çalışma sergiledik. Gelinen son noktayı anlık değerlendiriyoruz. Alınması gereken tedbirleri ivedi bir şekilde alarak, hayata geçiriyoruz. Yerelde bizler İl Pandemi Kuruluyla, bilim insanlarını da katarak, alınması gereken tedbirler noktasında, alanda tam bir mücadele içerisindeyiz.”

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA YÜZDE 98 SEVİYESİNDE UYULDU”

Vali Güzeloğlu, geçtiğimiz hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağına Diyarbakırlıların yüzde 98 seviyesinde uyduğunu kaydederek, bu süreçte hiçbir olumsuzluğun yaşanmadığını söyledi.

Güzeloğlu, “Herkes için geçerli olan temel kuralı hatırlatalım. Evde kalacağız. Sosyal mesafeye uyacağız. Sosyal izolasyona uyacağız. Bu hastalıktan ve musibetten korunmanın en etkili ve en güçlü korunma yolu budur. Hangi tedbiri konuşursak konuşalım, mesafelerimizi virüsün yayılmasına karşı, birbirimizle olan ilişkilerimizi bir dönem için, sabrederek, böyle götüreceğiz. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağımız var. Bu yaş gruplarındaki tüm vatandaşlarımızın evden çıkmamalarını, bu kurala kesinlikle uymaları gerektiğini hatırlatıyorum. Diğer vatandaşlarımızın da zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamalarını, çıktıkları zamanda sosyal mesafeye uymalarını, maske takarak, hijyen kurallarına uyarak, gün içindeki işlerini tamamlamalarını bekliyoruz kendilerinden. Diyarbakırlılara bu manada teşekkür ediyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağına yüzde 98 seviyesinde uyuldu. Böyle gidersek, Diyarbakır’ın büyüklüğüne, nüfusuna ve hareketliliğine göre iyi bir yerdeyiz. ” şeklinde konuştu.

“TÜM PLANLAMALARIMIZI YAPTIK”

Büyükşehir Belediyesi olarak, sürecin başından beri sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştıracak adımlar attıklarına değinen Vali Güzeloğlu, şunları kaydetti: “Öncelikli hedefimiz sağlık. Bu noktada İl Sağlık Müdürlüğümüzle, sürecin başından itibaren üniversitemizle bilim kurulumuz ve İl Pandemi Kurulumuzla, Diyarbakır’da olası bir virüs salgınında, vatandaşlarımızın tedavisini sağlamak üzere tüm tedbirleri aldık. Pandemi hastanelerimizi belirledik. Tüm planlamalarımızı yaptık. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi şuanda pandemi hastanesi olarak hizmet vermektedir. Şuanda bir artış eğilimi beklemiyoruz ama bu iki hastanemizin kapasitesini aşarsa, geride çok ciddi bir hazırlığımız var. Tüm ildeki hastanelerimiz ve özel hastanelerimizin Koronavirüs için hizmet verdiğini söylemek isterim. Bu bağlamda sağlık personelimizin tedavi sürecinde, vatandaşlarımız güçlü bir şekilde hizmet vermesi ve kendi sağlıklarını korunması için valilik olarak bir uygulama yaptık. Kredi Yurtlar Kurumumuza ait 2000 kişi kapasiteli yurdumuzu sağlık personelimizin dinlenmesi için ayırdık. Üniversitemize dahi malzeme desteği veriyoruz. Bu süreçte öncelikli hedefimiz sağlık çalışanlarımızı güçlü tutmak, morallerini güçlü tutmak. Sadece sağlık çalışanlarımız değil eczacıklarımız, eczane çalışanlarımız, toplu taşımadan ücretsiz yaralanıyor.”

“GÜNLÜK 50 BİN MASKE DAĞITIYORUZ”

Maskeye ulaşmada sıkıntı olduğu ve maske talep eden vatandaşların sorunlarının giderilmesi noktasındaki soruya ilişkin Vali Güzeloğlu, il genelinde günde 50 bin maske dağıttıklarını söyledi. Sürecin başından beri çok rahat bir şekilde ifade edebiliriz ki, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak maske konusunda bütün vatandaşlarımıza maske ile buluşmasını sağlamak adına çok özel bir gayret sergiliyoruz. Diyarbakır’da günlük en az 50 bin maskeyi 4 merkez ilçemiz, taşradaki ilçelerimizde, belli sokak ve alanlarda, toplu yaşam alanlarında, toplu taşıma araçlarında, vatandaşlarımıza sunuyoruz. Türkiye’de hiçbir büyükşehir belediyesinin bu rakamda maske dağıttığını zannetmiyorum. Biz bu rakamı her geçen gün artırıyoruz.”

“SABREDEREK BU SÜRECİ ATLATACAĞIZ”

Toplu taşımada maske uygulamasına uyulmadığı yönündeki şikayetleri değerlendiren Vali Güzeloğlu, şu uyarılarda bulundu; “Toplu taşımada ayakta yolcu alınmamasını yasakladık. Bir büyükşehir olarak Türkiye’de ilk olarak biz bu kararı biz aldık. Maskesiz toplu taşımada yolcu taşımak yasak. Bu noktada bütün vatandaşlarımıza ben bir çağrıda bulunuyorum. Yapılan tüm denetimlere ve uyarılara rağmen, ayakta yolcu taşıma gerçekleşiyorsa, lütfen bu aracı ve sürücüyü yetkililere bildirsinler. Gereken hemen yapılacaktır, toplum sağlığını tehlikeye sokmaktan haklarında işlem yapılacaktır.”

“17 İLÇELERİMİZDE TOPLAM 91 EKİBİMİZ VAR”

Evde kalan 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlar ve 20 yaş altı gençler için belediye ve kaymakamlıklar tarafından yürütülen hizmetlere ilişkin bilgiler veren Vali Güzeloğlu, “Evdeki vatandaşlarımızı hiçbir şekilde yalnız bırakmıyoruz. İl genelinde 65 yaş üzeri ve evde yalnız kalan 6 bin vatandaşlarımız var. Bunların hepsine her ilçe kaymakamlığımız ve ekiplerimizle evlerine her gün en az bir kere gidiyorlar. Bugüne kadar kendilerinden bize gelen 31 bin 469 talep karşılanmış. Bunların içinde gıda, temizlik, ilaç talepleri var. Hatta ilginçtir sohbet talepleri bile var. 17 ilçelerimizde toplam 91 ekibimiz var. Bunların içinde psikolog, sosyal hizmet uzmanı arkadaşlarımız var. Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağı boyunca yaklaşık 80 bin kamu görevlisi 1 milyon 800 bin vatandaşımızın sorun yaşamaması için alanda görev yaptı.” şeklinde konuştu.

“TARIMDA HİÇBİR ÜRETİM FAALİYETİNİN AKSAMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Vali Güzeloğlu, kentteki tarımsal üretimin durmaması içinde önlemler almaya devam ettiklerini dile getirerek, “Bugün yaptığımız toplantıda, reel sektör talepleri doğrultusunda, gıda, tedarik zinciri, lojistik, ilaç ve sağlık hizmetleri hafta sonu, sokağa çıkma yasağı boyunca aksamayacak, duraksamayacak. OSB’de buna dönük üretim yapanlar, bunun dışında da üretim yapanlar tespit edildi. Hepsi için çalışma izinleri düzenlenecek ve üretime devam edecekler. Biz çok önemli bir tarım merkeziyiz. Tarımsal faaliyetler, ilaçlama, ekim, tarlayı hazırlama. Yarın ziraat odalarımız ve üretici birlikleri başkanlarıyla bir araya geleceğiz.  Tarımda hiçbir üretim faaliyetinin aksamasına izin vermeyeceğiz. Hafta sonu onların çalışması için gerekli alt yapıyı hazırlayacağız” dedi.

İŞİNİ KAYBEDEN 10 BİN KİŞİYE 1000 LİRA YARDIM

Kornavirüs sürecinde işsiz kalan ve hiçbir geliri olmayan vatandaşlara para yardımında bulunacaklarının altını çizen Vali Güzeloğlu, şöyle devam etti:

“Biz Büyükşehir Beleyesi olarak çok önemli katkılar sağlıyoruz. Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren il genelinde belirlenmiş olan 5 bin hanemize aylık çok güçlü bir gıda paketimiz vardı. Biz bu süreçte bu rakamı 10 bin aileye çıkardık. 10 bin aileye 25 kilogramlık kuru gıda paketleri veriyoruz. Bunun yanı sıra yaşadığımız sürecin bir gereği olarak,  her ay 10 bin ailemize sağlık ve temizlik paketi veriyoruz. Yine belediye olarak, bu dönemde işin kaybeden sigortasız ve gelirsiz kalan 10 bin kişiye 1000 Türk lirası tutarında bir yardım kararı aldık. Kriz döneminde her ay yapacağımız bu yardımı, esnaf odalarımızla işbirliği içerisinde, onların bildirdiği isimler üzerinden, kaymakamlıklarımız çalışma yapıyorlar. Bu dönemde toplam 30 bin aileye Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak ayni ve nakdi yardım yapıyoruz.”

BELEDİYEYE SAHTE ÜRÜN SATAN FİRMAYA İŞLEM

Basında Büyükşehir Belediyesine sahte temizlik ürünlerini satmaya çalışan firma olduğu yönündeki habere ilişkin bilgi veren Vali Güzeloğlu, bu firma hakkında gerekli yasal işlemlere başlandığını belirtti.

“1 LİRALIK EKMEĞİ 6-7 LİRAYA ÇIKAN SORUMSUZLARI TESPİT ETTİK”

Sokağa çıkma yasağı duyurusunun yapıldığı saatlerde ekmek fiyatlarına fahiş miktarda zam yapanları tespit ettiklerini anlatan Vali Güzeloğlu, “Maalesef Türkiye’de bu gibi süreçlerde bu gibi sahtecilik başlıyor. Bu kabul edilemez, hem ahlaki ve hem de hukuki vebal oluyor. Sürecin başladığı dönemde vatandaşlarımızın kolonya dahil, dezenfektan dahil, bir sürü temel malzemeye karşı ulaşmaktaki karaborsa ve fiyat artışına  karşı kararlılıkla mücadele ediyoruz. Karaborsacılık yapan ve fiyat artıran iş yerlerine dönük suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesinin aldığı çok büyük malzeme alımı işinde çok küçük miktarda alınan dezenfektanlarda, geçtiğimiz hafta bir markanın bize taklit ürün sattığını tespit ettik. İlgili şirket hakkında yasal süreç başlatılmıştır. Bugün Cumhuriyet Başsavcımızla bu konuyu görüştüm.  Gereken çok ağır ve net bir şekilde icra edilecek. Bize sunulan ürünün ödemesi de yapılmamıştı. Bu dönede gerek bizim ve gerekse herkesin çok özenli olması ve bu dönemi istismar edenlere karşı çok dikkatli olmasını özellikle belirtiyorum. Diyarbakır’da vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden, istismar eden, bu ekonomik sıkıntı döneminde olumsuzluk üreten herkesin karşısında çok net bir kararlılıkla mücadele ediyoruz ve edeceğiz. Buradan bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Lütfen, gerek maske, gerek kolonya, gerek dezenfektan, gerekse eldiven ve diğer hijyen malzemelerinde karaborsa, fiyat artışı, haksız kazanç yapanları kurumlarımıza bildirsinler. Buna izin vermemiz asla mümkün değil. Geçtiğimiz hafta sonu, sokağa çıkma yasağının duyurulmasının ardından en temel gıda ürünü olan ekmeğin 1 liralık ekmeği 6-7 liraya çıkan sorumsuzları tespit ettik. Çok ayıplayarak ve kınayarak bütün vatandaşlarımızı bu konuda sorumlu davranmalarını bekliyorum” diye konuştu.

TEDAŞ’IN ÇİFTÇİLERE UYGULADIĞI BLOKE

TEDAŞ’ın çiftçilerin hesaplarına bloke konmasının engellenmesi noktasındaki çalışmalarla ilgili soruya ise Vali Güzeloğlu, “Bu konu yarın yapacağız toplantıda değerlendireceğimiz bir konu. Bu konu daha önceden de Ankara’ya iletilen bir konu. Sanıyorum bu konuda bir değerlendirme süreci yaşanıyor. Temel olarak altını çizmemiz gereken konu şudur. Şu dönemde devlet olarak ve yerelde biz belediyeler olarak, vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak, sıkıntılarını aşmak noktasında katkıda bulunmak amaçlı olarak, tahsilatlar erteleniyor, borçlar erteleniyor, alacaklar erteleniyor. Bu dönemi milletçe aşmak adına müthiş bir dayanışma sergileniyor. Bu ruh devam etmeli ve korunmalı” dedi.

KALABALIK CADDELER İNCELENİYOR

Vali Güzeloğlu, koronavirüs önlemleri çerçevesinde Sur ilçesinin araç trafiğine kapatılmasını hatırlayarak, bu bağlamda şehrin değişik noktalarındaki insan yoğunluğunun fazla olduğu caddelerde sosyal mesafeyi ve izolasyonu sağlamak adına bazı ek tedbirlerin geleceğinin mesajını verdi.

“SAYIN VALİM CİĞER KEBABINI ÖZLEDİK”

Vatandaşlardan sosyal medya araılığıyla “Sayın Valim ciğer kebabını özledik, dışarı çıkmayı özledik” şeklinde mesajlar aldığını ileten Vali Güzeloğlu “Biraz daha sabredin. Herkese söz veriyorum. Bu iş bittiği zaman Sur’da, Dağkapı’da bütün hemşerilerimize açık bir ciğer sofrası, bir gönül sofrası kuracağız” şeklinde müjde verdi.

“İDEOLOJİK KÖRLÜK”

Belli kesimlerin gündeme getirdiği Diyarbakır’daki Koronavirüs vaka sayıları ve kent genelinde test yapılmadığı yönündeki iddiaları değerlendiren Vali Güzeloğlu, bu tür söylemleri reddettiklerini dile getirdi. Vali Güzeloğlu, şöyle konuştu; “Rakamları Sayın Sağlık Bakanımız her gün açıklıyor. Bunun dışındaki rakamlara vatandaşlarımızın itibar etmemelerini özellikle belirtiyorum. Diyarbakır’daki durumu olduğundan kötü gösteren, Diyarbakır’da test yapılmadığını, Diyarbakır’da sağlık hizmetlerinin en ideal seviyede yapılmasına rağmen ihmal edildiğini belirten bir ideolojik ihanetin ve söylemin olduğunu söylemek istiyorum. Bu söylemi buradan reddediyorum ve telin ediyorum. Sürecin başından beri devletimizin her ili olduğu gibi Diyarbakır’ımıza da büyüklüğüne, bu anlamdaki potansiyeline dönük en üst hassasiyeti çok açıktır. Diyarbakır kadimden beri bölgenin sayılı bir sağlık merkezidir. Çok güçlü bir sağlık kadrosu, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel sektör sağlık yatırımlarıyla Türkiye’nin satılı büyükşehirleri arasında sayılı bir merkezdir. Çok nitelikli sağlık elemanları, doktorları, bilim kurullarında, pandemide yararlandığımız değerli hocalarımız var. Hiç kimse Diyarbakır’da sağlık çalışanlarımızın, sağlık ekiplerimizin, bu çabasını göz ardı edecek, yok sayacak ve ideolojik bir körlükle tersine ifade edecek bir ihanete uzanmamalı. Bu büyük bir haksızlık olur. Kabul etmemizde asla mümkün değil. Diyarbakır’daki sayılar, Türkiye ortalamaları açısından endişe edecek bir rakamda asla değildir. Diyarbakır test sayısında da, hastalara ulaşım sayısında da, filyasyon ve izolasyonda da çok örnek bir il. Şüphesiz ki bu bizi rahatlığa sevk etmemeli. Altını çizerek söylüyorum. En ufak bir zaafımız, en ufak bir gevşekliğimiz bize çok ağır bedeller ödettirir. Lütfen bütün vatandaşlarımız, morallerini bozmadan, temizliklerini, hijyenlerini ihmal etmeden, sosyal mesafe ve izolasyona uyarak, bu süreci evlerinde kalarak, götürsünler. Önümüzdeki 1 ayı bu sorumlulukla götürdüğümüz taktirde, ilimiz ve ülkemiz için güzel günler gelecektir.”

Bu haber 654 kez okundu.
Diyarbakır - 09:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.