13° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Güzeloğlu’ndan Diyarbakır’lı 10 bin işsize can suyu

Diyarbakır - 16 Nisan 2020 11:56 A A

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye’de örnek olacak bir uygulamaya imza attı.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun koordinasyonunda gerçekleşen İl Pandemi Kurulu toplantısında bir ilk yaşandı. Vali Güzeloğlu kurul toplantısına kentteki 4 sivil toplum örgütünün temsilcisini de dahil etti. Önemli konuların tartışıldığı toplantıda Vali Güzeloğlu, Sağlık Müdürüne test kitlerinin artırılması talimatı verdi. Sigortasız çalışanlara da müjde veren Güzeloğlu, 10 bin kişiye iki ay boyunca bin TL’lik destek verecek.

Diyarbakır’da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında uygulanan tedbirler uyarınca İl Pandemi Kurulu toplantıları sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tüm illerde koronavirüsle mücadele kapsamında oluşturulan Pandemi Kurulu, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında devam ediyor. Bilim insanları ve sağlık kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile yapılan toplantılarda Vali Güzeloğlu Türkiye’de örnek olacak bir uygulamaya imza attı. Vali Güzeloğlu’nun talebiyle kentin en önemli sivil toplum örgütlerinden olan Ticaret Odası, Ticaret Borsası, DESOB ve Organize Sanayi Başkanlarını da kurula dahil etti.

KAYA: HİÇBİR İLİMİZDE BÖYLE BİR UYGULAMA YOK

En kritik süreçlerde Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun çok doğru hamleler yaptığını ifade eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, “Bunun en önemlisi kamu ile sivil toplumu sürece katan bir yöntem oluşturdu. Hiçbir ilimizde böyle bir uygulamanın olmadığını biliyoruz. Burada hedeflenen resmi veriler dışında saha verilerinin de gerekli kesimlere ulaşması. Bunun yanında bu dönemde yaşanan mağduriyetleri çözen bir yöntem oluşturduk. Bu toplantılara Tabipleri Odası ve Eczacılar Odasının katılması da önemli. İnanıyorum ki önümüzdeki süreç içinde bunların da katılacağına inanıyorum. Kentteki tüm sivil toplum kuruluşlarını bilgilendiriyoruz. Bilgilendirme ağları ile sorunlarını ilettikleri gibi muhataplarıyla sorunlarını çözmek için yüz yüze geliyorlar” dedi.

VALİ’DEN SAĞLIK MÜDÜRÜNE TEST TALİMATI

Kentteki test yasının az olduğunu hatırlatan Kaya, “Diyarbakır kit uygulamasında yetersiz. Vali bey bu durumla yakından ilgilendi ve sayının artması için Sağlık Müdürüne testlerin günlük binin altında olmaması talimatı verdi. Bu kent için çok öneli bir durum. Bu tür çalışmaların temelinde Vali beyin kamu, sivil toplum, emniyet ve jandarma gibi tüm kesimi bir araya getirip ortak aklı yaratmasından kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Bu modelin tüm illerde uygulandığı taktirde özellikle bu virüsün yayılmasını engellemek ve buna karşı korumayı sağlamak çok önemli. Bu anlamda da sayın valimize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

EBEDİNOĞLU: “FİKİRLERİMİZE ÖNEM VERİYOR”

Pandemi Kuruluna davet edilmelerinden dolayı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu’na teşekkür eden Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, “Bu uygulama Türkiye’nin hiçbir ilinde yok. Kurulda fikirlerimizi ve önerilerimizi dile getiriyoruz. Sağolsun Vali beyde bütün önerilerimize sıcak bakıyor ve uygulanması noktasında kakarlar alıyorlar. Sayın valimize STK’lara verdiği değerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

SİGORTASIZ ÇALIŞAN İŞÇİLERE MÜJDE

İstanbul için alınan kararların ayrı Diyarbakır için alınacak kararların ayrı olduğunu belirten Ebedinoğlu, “Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde iş yerlerinin açılması ve kapanmasıyla ilgili düzenlemeye gittik Fırın, eczane ve gıda dışındaki iş yerlerine sabah saat 10, akşam ise 6’da kapatmaları yönünde kararlar alındı. Dün yaptığımız toplantıda en önemli konulardan biri de tarımdı. İlaçlamada sıkıntı olmasın diye bazı tedbirler alındı. Geçen hafta sonu ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte her yerde olduğu gibi kentimizde de yığılmalar yaşandı. Bunların yaşanmaması için bütün sektörler üzerine düşeni yapacak. Ekonomik sıkıntılarla ilgili talepler dile getirildi. Bildiğiniz gibi sigortasız çalışan işçiler var. Vali bey Belediyenin birçok projesini durdurdu. Ve Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir uygulamayı hayata geçireceklerini söyledi. Yaklaşık 10 bin kişiye bu ay Bin TL, önümüzdeki ayda 1000 TL verecek. Bu Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Bu konuda süreci iyi götürüyoruz” şeklinde konuştu.

Vakaların sayısının azalması için de ciddi tedbirlerin masada olduğunu ifade eden Ebedinoğlu, “Bu konuda da radikal kararlar alınacak. Sağlık konusunda kesinlikle taviz vermiyoruz. Gerekiyorsa 10 günde olursa kapatırız” dedi.

ODABAŞI: “VALİ BEY HER KONUDA ÖNÜMÜZÜ AÇIYOR”

Organize Sanayi Başkanı Aziz Odabaşı ise, “Vali beyin başkanlığında haftada iki defa kurulda bir araya gelip kentin sorunlarını tartışıyoruz. Herkes kendi alanındaki eksiklikleri dile getiriyor. Bu anlamda Vali beyin bizleri de kurula dahil etmesi çok anlamlıdır.  Vali bey her konuda önümüzü açıyor. Organize sanayi bölgesinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için her türlü çabayı sarf ediyor. Bizler organizedeki tüm işletmelerin gerekli kural ve çağrılara uyması noktasında sürekli telkinde bulunuyoruz. Dezenfekte ve maske konusunda sıkıntımız vardı bu konuda da sayın Valimiz bize yardımcı oldu. Kısaca her türlü önerimize olumlu yaklaşıyor. Birçok ilde STK’lar İl pandemi kuruluna alınmazken vali bey her toplantıda bizi çağırıp görüşlerimizi alıyor. Bu kent için  hem sağlık, hem ekonomik anlamdaki tüm sorunlarını tartışıyoruz” dedi.

YEŞİL: “EN AZ HASARLA ATLATIRIZ”

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil’de, Pandemi toplantılarında önemli konuların tartışıldığını hatırlatarak, “Vali beyin çağrısı ile haftada iki üç gün toplanıyoruz. Toplantıda görüşlerimiz alınıyor ve bunların kararları alınıyor. Sayın valimiz çok ciddi bir çaba sarf ediyor. Çağrı ve kurullara uyulmamasıyla ilgili de ciddi tedbirler alınacak. Bizim amacımız tedbirler daha radikal bir boyuta olaşmadan insanlarımızın daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Herkes kendi alanındaki işletmeleri uyarıyor ve tedbirler almasını istiyoruz. Bu tedbirlere rağmen sıkıntılar devam ederse daha sıkı tedbirler alınır. Evet vaka sayımızda artış var ama bunun kontrol altına alınmasıyla ilgili ciddi çalışmalarda var. Umarım bu süreci en az hasarla atlatırız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 1234 kez okundu.
Diyarbakır - 11:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.